Xiaomi Mi A2 Lite 32GB İncelemesi

Merhabalar. Yaklaşık 2 haftadır kullandığım Xiaomi Mi A2 Lite model telefonumu almadan önce neredeyse hiç kullanıcı bakış açısı ile inceleyen görmediğim için inceleme gereği duydum.

Öncelikle almadan önceki beklentimi paylaşayım. Amacım sadece stabil, hızlı ve tepkisel bir cihaza sahip olmaktı. Oyun performansı ve dış görünüşü 2. plandaydı. Kamera performansı daha da önemsizdi.

Teknik özellikler:
  • Yonga Seti: Qualcomm Snapdragon 625
  • RAM: 3GB LPDDR3
  • Depolama: 32GB
  • Ekran Boyutu: 5.84inc
  • Ekran Çözünürlüğü: 1080x2280(FHD+)
  • Ekran Teknolojisi: IPS LCD
  • Batarya Kapasitesi: 4000mAh
  • Arka Kamera: 12+5MP
  • Ön Kamera: 5MP
Kutu içerisinden cihazın kendisi, şarj cihazı, kablo ve silikon bir kılıf çıkıyor. Kulaklık çıkmıyor bunu dikkate almanızda fayda var.
Bu kadar teorik bilgiden sonra kişisel gözlemlerime geçelim:kıkırda:.

Artıları:
  • Normal kullanımda şarjı 2 gününüzü dolu dolu geçirtiyor.
  • Android One sayesinde olsa gerek isteğim gibi çok stabil, hızlı ve tepkisel.
  • Parmak izi okuyucusu çok hızlı daha sektiğini görmedim.
  • Ekran parlaklığı çok yüksek güneş altında rahat görebiliyorum.
  • Varsayılan gelen sesleriyle sesi çok yüksek çıkıyor alarmlar rahat sizi yataktan fırlatabilir:kıkırda:.
  • Çift SIM + SD kart takabiliyorsunuz. Yani SIM için SD karttan fedakarlık yok. SD karttan 256GB SD kartlara kadar destek veriyor.
  • Tek renk LED bildirim ışığı var.
  • IR kumanda özelliği ile klima ve televizyonu rahatlıkla kullanabiliyorum.
  • Büyük Android güncellemelerini ve güvenlik güncellemelerini Android One olması sebebi ile çok hızlı alıyor.
  • Ekrandaki çentiğin çok güzel görünmesinde payı büyük.
Eksiler:
  • Yapay zeka kamera falan hikaye. Arka ve ön kamera kötü. Sabah güzel iş çıkarabiliyor ama düşük ışıkta bir şey beklemeyin. Portre modu kısmen başarısız. Arkayı fazla bulanıklaştırıyor keşke ayarını yapabilsek.
  • Fotoğrafta olduğu gibi videoda da başarısız.
  • Çoğu kullanıcı için önemli olmayabilir ama NFC yok.
  • Ekran keşke AMOLED olsaydı. AMOLED bir telefondan geçince siyah ağırlıklı görüntüler gözünüze batıyor.
  • Hoparlör alt tarafta olduğu için yan tutarken parmağınız ile kapatabiliyorsunuz.
  • Pil %15 altına düşünce LED bildirim ışığı sürekli yanıyor. Güç tasarrufuna aldığınızda bildirim paneli ve sanal tuşlar iğrenç bir kırmızı renk alıyor. Umarım güncelleme ile düzeltilirler.
Sonuç değerlendirme: Benim isteklerim doğrultusunda çok doğru bir karar verdiğimi düşündüğüm bir cihaz. Migrostan 1399 TL ye aldım. İnternet üzerinden almak isterseniz neredeyse 200 TL daha ucuza alabilirsiniz ya da 64GB depolama 4GB RAM modelini tercih edebilirsiniz. Kamera performansı arayan arkadaşların daha üst modellere bakmasında kesinlikle fayda var.

Pil performansı:
Screenshot_20181203-132341.png
Screenshot_20181203-132347.png

Dosya Ekleri

• Screenshot_20181203-132341.png
    Screenshot_20181203-132341.png
    44,1 KB · Görüntüleme: 93
  • Screenshot_20181203-132347.png
    Screenshot_20181203-132347.png
    60,5 KB · Görüntüleme: 127
Son düzenleme:
Telefonda oyun vs. oynamıyorum. Twitter, Whatsapp, Instagram için telefon arıyordum bu telefonu almayı düşünüyorum. Bataryasından dolayı dikkatimi çekmişti. Kamerası gerçekten çok kötü mü?

Telefonda oyun vs. oynamıyorum. Twitter, Whatsapp, Instagram için telefon arıyordum bu telefonu almayı düşünüyorum. Bataryasından dolayı dikkatimi çekmişti. Kamerası gerçekten çok kötü mü?
Fotoğraf boyutlarından dolayı buraya koyamadım. Kurallar gereği fotoğraf linki atamıyorum. Youtube da inceleyen bir arkadaşlar kamera testi yapmış inceleyebilirsin.

Son düzenleme:
Kamera konusunda bizi resim örnekleri ile bilgilendire bilirsen bizi gerçekten iyi olacak arkadaşım. Bende almayı düşünüyorum kamera önemli değil fakat hiç yoktan biraz iyi olsun

Kamera konusunda bizi resim örnekleri ile bilgilendire bilirsen bizi gerçekten iyi olacak arkadaşım. Bende almayı düşünüyorum kamera önemli değil fakat hiç yoktan biraz iyi olsun
Fotoğraf boyutları yaklaşık 3-4MB arası olduğundan buraya yüklemem mümkün olmuyor. Sosyal kurallarında başka bir site üzerinden paylaşılmasının yasak olduğu yazdığından bunu yapmam mümkün gibi gözükmüyor maalesef. Youtube üzerinde inceleme yapanlar kamera testlerini yapmış oradan bakarak fikir sahibi olabilirsin.

Mı A1 kullanıyorum. Gerçekten kamera gündüz de iyi değil. Alma sebebim android one ve uygun fiyatlı olmasıydı. Kamera hiç kullanmıyorum desem yalan olmaz. Mı A2 de görünüş olarak üst model bir telefon gibi duruyor. Çift kamera çentik parmak izi sensörü vs. şık bir telefon. Kamera benim için önemli değil diyorsanız bu fiyatlara alınabilecek bir telefon. Kesinlikle üzmez.

Kamerasi J7 Prime 2, J7 Prime, P9 Lite 2017, A1 modelleri gibi kötü kameraya sahip rakipleri de pek farksız değiller.

Aslinda sensörü sözde yeni bir model IMX 486 ama iyi çekmiyor iş sadece sensörde bitmiyor. A2 modelinde de aynı sensör var ama mercek boyutu, diyafram aralığı ve en önemlisi yazılım kamera performansını çok etkiliyor. A2 ile A2 Lite modelinin sensörü ayni ama dağlar kadar fark var.

Ayni duruma ben J7 PRO ile J7 Prime arasinda da rastladim, bu iki modelde IMX 258 kullanıyor fakat J7 PRO açıkça daha iyi fotoğraf ve video çekiyor. Tabii J7 PRO bu cihazlara göre kamera olarak çok daha iyi, sensör modelinin sayısal aldatmasina da kanmamak gerek.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı