Xiaomi Mi A2 Lite 32GB İncelemesi

Merhabalar. Yaklaşık 2 haftadır kullandığım Xiaomi Mi A2 Lite model telefonumu almadan önce neredeyse hiç kullanıcı bakış açısı ile inceleyen görmediğim için inceleme gereği duydum.

Öncelikle almadan önceki beklentimi paylaşayım. Amacım sadece stabil, hızlı ve tepkisel bir cihaza sahip olmaktı. Oyun performansı ve dış görünüşü 2. plandaydı. Kamera performansı daha da önemsizdi.

Teknik özellikler:
  • Yonga Seti: Qualcomm Snapdragon 625
  • RAM: 3GB LPDDR3
  • Depolama: 32GB
  • Ekran Boyutu: 5.84inc
  • Ekran Çözünürlüğü: 1080x2280(FHD+)
  • Ekran Teknolojisi: IPS LCD
  • Batarya Kapasitesi: 4000mAh
  • Arka Kamera: 12+5MP
  • Ön Kamera: 5MP
Kutu içerisinden cihazın kendisi, şarj cihazı, kablo ve silikon bir kılıf çıkıyor. Kulaklık çıkmıyor bunu dikkate almanızda fayda var.
Bu kadar teorik bilgiden sonra kişisel gözlemlerime geçelim:kıkırda:.

Artıları:
  • Normal kullanımda şarjı 2 gününüzü dolu dolu geçirtiyor.
  • Android One sayesinde olsa gerek isteğim gibi çok stabil, hızlı ve tepkisel.
  • Parmak izi okuyucusu çok hızlı daha sektiğini görmedim.
  • Ekran parlaklığı çok yüksek güneş altında rahat görebiliyorum.
  • Varsayılan gelen sesleriyle sesi çok yüksek çıkıyor alarmlar rahat sizi yataktan fırlatabilir:kıkırda:.
  • Çift SIM + SD kart takabiliyorsunuz. Yani SIM için SD karttan fedakarlık yok. SD karttan 256GB SD kartlara kadar destek veriyor.
  • Tek renk LED bildirim ışığı var.
  • IR kumanda özelliği ile klima ve televizyonu rahatlıkla kullanabiliyorum.
  • Büyük Android güncellemelerini ve güvenlik güncellemelerini Android One olması sebebi ile çok hızlı alıyor.
  • Ekrandaki çentiğin çok güzel görünmesinde payı büyük.
Eksiler:
  • Yapay zeka kamera falan hikaye. Arka ve ön kamera kötü. Sabah güzel iş çıkarabiliyor ama düşük ışıkta bir şey beklemeyin. Portre modu kısmen başarısız. Arkayı fazla bulanıklaştırıyor keşke ayarını yapabilsek.
  • Fotoğrafta olduğu gibi videoda da başarısız.
  • Çoğu kullanıcı için önemli olmayabilir ama NFC yok.
  • Ekran keşke AMOLED olsaydı. AMOLED bir telefondan geçince siyah ağırlıklı görüntüler gözünüze batıyor.
  • Hoparlör alt tarafta olduğu için yan tutarken parmağınız ile kapatabiliyorsunuz.
  • Pil %15 altına düşünce LED bildirim ışığı sürekli yanıyor. Güç tasarrufuna aldığınızda bildirim paneli ve sanal tuşlar iğrenç bir kırmızı renk alıyor. Umarım güncelleme ile düzeltilirler.
Sonuç değerlendirme: Benim isteklerim doğrultusunda çok doğru bir karar verdiğimi düşündüğüm bir cihaz. Migrostan 1399 TL ye aldım. İnternet üzerinden almak isterseniz neredeyse 200 TL daha ucuza alabilirsiniz ya da 64GB depolama 4GB RAM modelini tercih edebilirsiniz. Kamera performansı arayan arkadaşların daha üst modellere bakmasında kesinlikle fayda var.

Pil performansı:
Screenshot_20181203-132341.png
Screenshot_20181203-132347.png

Dosya Ekleri

• Screenshot_20181203-132341.png
    Screenshot_20181203-132341.png
    44,1 KB · Görüntüleme: 91
  • Screenshot_20181203-132347.png
    Screenshot_20181203-132347.png
    60,5 KB · Görüntüleme: 126
Son düzenleme:
Xiaomi Redmi 5 Plus veya Redmi Note 5 nasıldır? 3/32 modelleri.
Redmi 5 Plus modelini hemen hemen A2 Lite ın çentiksiz, tek kameralı ve Android One olmayan modeli gibi düşünebilirsiniz. Kamera performansı belki daha iyi olabilir araştırmanızı tavsiye ederim.

Bu iki seçenek arasında benim tercihim Redmi Note 5 olurdu çünkü daha güçlü bir işlemciye sahip.
--2 YIL SONRA GÜNCELLEME--
Merhabalar bu yazıyı yeni bir uygun fiyatlı Xiaomi ürünü alacaklar için fikir olması açısından yazıyorum belki okuyan olur. Telefonu 2 yıldır kullanıyordum. Android 10 gelmesi ile iyice ağırlaşan cihazıma veda etme vaktim geldi. Garantinin bitmesinin hemen ardından usb girişi ve kilit+ses tuş takımı bozuldu neyse ki çok ucuza yaptırabildim. Bunlar haricinde bir sorun yaşamadım. Tek tavsiyem güncellemeleri hemen yapmayın biraz bekleyin insanların deneyimlerini takip edin. Şimdi hayatıma iPhone SE2020 ile devam ediyorum. Herkese sevgiler.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı