Xiaomi Mi Band 5 incelemesi ve band 4 karşılaştırması

Öncelikle hepinize selamlar. Geçen sene aynı ay içinde band 4'ün incelemesini yapmıştık ve şimdi ise band 5 çıktı ve sıra ona geldi :D. Keyifli okumalar dilerim.
kutuları böyle görünüyor. Baktığımızda ikisinde de alt kısımdaki sayılar holografik bir şekilde yapılmış. Bana göre 5'in kutusu daha hoş duruyor

IMG_20200814_120442.jpg

Aradaki incelik farkına geçtiğimizde ise böyle görünüyorlar. 5'de biraz daha uzunlamış ve kasaya göre daha oturaklı bir hale gelmiş.

12321.jpg

Arka tarafları ise böyle görünüyor. Genel olarak aynı sayılabilir ancak 5'deki şarj kısmı mıknatıslı olduğunundan üst kısmı biraz daha geniş olmuş.

23131.jpg

4 Ve 5'in kordonları böyle görünüyor. Birkaç yerde okuduğuma göre 5'de kullandıkları kordon kalitesi daha uzun ömürlü olmasını sağlıyormuş. Gerçekten de 4 ile kıyaslandığında daha yumuşak hissettiriyor. 4'ü ilk aldığımda sıkmalar olmuştu ancak 5'de bu sorunlar ortadan kalkmış.

23442.jpg

Önden bakıldığında ise ikisi böyle görünüyor. 4 daha uzunlamasına bir yapıya sahipken 5'i biraz daha tombul ve kavisli bir hale getirmişler bana göre hoş olmuş ancak zevk meselesi diyebilirim.

w3424.jpg

Çalışırken ise fotoğrafları böyle. 5'in ekranı kalitesiz görünüyor kameradan ancak gözle bakıldığında cidden kaliteli bir ekrana sahip. 4 ile arasında çok fark var mı derseniz aşırı derecede bir fark yok ancak 5'in ekranı göze daha hoş geliyor. Ekranın büyümesiyle alakalı olabilir.

535353.jpg

Ve bana göre devrim niteliğinde bir yenilik olan mıknatıslı şarj sistemi. Kordondan çıkartmak aşırı büyük bir derecede sorun olmasa bile ilk aldığımda zarar veririm korkusuyla şarjı %1'e düşene kadar takmadığımı bilirim :D. Ayrıca bazen yanlış takılıyordu ve eğri duruyordu cidden sinir edici bir durum oluyordu ancak 5'de bu sorunu kökten çözmüşler bu bana göre bir artıdır.

IMG_20200814_125206.jpg

Burada ise iki neslin şarj docklarını görüyoruz. 5'de kablo daha uzun ve işlevsel olmuş.

IMG_20200814_125200.jpg

Artıları ve eksilerine geçelim;
Artılar (+)
(+) Yukarıda da belirttiğim gibi bana göre en büyük artısı şarj sisteminin kökten değişmesi idi.
(+) Tasarımı göze hoş geliyor ancak bu göreceli bir kavram. Kimine göre 4 daha hoş gelebilir.
(+) Yeni gelen deklanşör özelliği benim işime çok yarayacak o yüzden onu da artı kısmına ekliyorum. Bu özellik bana göre kimse için eksi bir şey olmaz, nedeni ise fotoğraf çekinmek istediğinizde telefonu bir yere sabitleyip bileklik üzerinden deklanşöre basıp çekmek büyük bir kolaylık.
(+) Bağlantı tarafında Bluetooth 5.0 ile gelmesi güzel bir özellik, Bluetooth 5.0 ile bağlantı sorunlarının önüne geçilmiş oluyor.
(+) Yeni gelen stres ölçme ve nefes egzersizi kısmı hoş olmuş bana göre. Bu tarz ürünler genelde spor aktivitelerini takip etmek için alındığından, nefes egzersizi kısmı iş görecektir.
Eksiler (-)
(-) Yukarıda saydığım artıların yanında çok fazla bir eski yanı yok. Sadece ve sadece eksi olarak kutu içeriği olabilir nedeni ise; kutunun alt tarafına sadece kullanım kılavuzu koyulmuş ve kutuyu dolu göstermek için yüksek bir karton konulmuş onun üstüne bileklik ve şarj docku konumlandırılmış. Band 4 bu yönden daha iyiydi bana göre.
(-) Eksi olarak görebileceğim son şey, bataryanın 10 mAh küçülmesi olmuş ancak bunu da ekranı büyütlmek için yaptıklarını düşünüyorum. Şarj süresi konusunda çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Band 4 ile yaklaşık 39-40 günleri gördüğümden, 5'te de 30-35 gün arasında olacağını düşünüyorum.

Ve son olarak alınır mı? Sorusuna gelelim;
Elinizde band 4 var ise ve memnun iseniz bana göre almanıza gerek yok, şimdi diyeceksiniz sen neden aldın o zaman diye?, Mantıklı bir soru ancak annem 4'ü istediğinden dolayı bende hem model yükseltmiş olurum hem de denemiş olurum mantığıyla aldım. Asıl sorumuza gelecek olursak alınır mı? Fiyat olarak 259 TL'ye Hepsiburada üzerinden aldım. Bu fiyat 190-200 TL bandına düştüğünde alınabilir. Evet bir incelememizin daha sonuna geldik sormak istediğiniz sorular ve merak ettiğiniz şeyler olursa cevaplamaktan mutluluk duyarım. Esen kalın.

Dosya Ekleri

• 1597408174142.png
    1597408174142.png
    4,3 KB · Görüntüleme: 89
Son düzenleme:
Azıcık arayüz için uğraşın be kardeşim. Bu kadar tipsiz nasıl yapabiliyorsunuz. İyi ki dışarıdan yüklenebiliyor. Çok zor olmasa şöyle bir şey.

Eki Görüntüle 639035

Ben de böyle sade şeyler seviyorum. Mi fit uygulamasında birkaç tane bulabildim bu tarzda, onun dışında hep çizgi film gibi :(

Bir eksi yönünü de be söyleyeyim band 4 arayüzü 5'e göre daha akıcı. Mi Band 5 düşük FPS veriyor gibi :)

Evet doğru bunu da ekleyecektim ancak unutmuşum. Güncellemeler ile çözüleceğini düşünüyorum.

Daha önce bir akıllı bileklik almadım. Fiyatına değer mi biraz beklemeli miyim?

Eğer aceleniz yoksa 1-2 hafta daha bekleyip 200-220 TL bandına, düştüğünde almanızı tavsiye ederim.
Güncelleme yapayım, şarj olarak 26 günü çıkarttı. Günlük olarak aktif kullanmama rağmen yeterli bir düzey alacak arkadaşlara, bilgi olabilir.

Son düzenleme:

Evet doğru bunu da ekleyecektim ancak unutmuşum. Güncellemeler ile çözüleceğini düşünüyorum.

@resulkaraka34 'bir eksi yönünü de be söyleyeyim band 4 arayüzü 5'e göre daha akıcı. Mi Band 5 düşük FPS veriyor gibi :)' demiş hocam bu sorun çözüldü mü daha önce aklıllı bileklik kullanmadım ve Huawei'in görünüşünü sevmedim Mi Band 5 almayı düşünüyorum.

@resulkaraka34 'bir eksi yönünü de be söyleyeyim band 4 arayüzü 5'e göre daha akıcı. Mi Band 5 düşük FPS veriyor gibi :)' demiş hocam bu sorun çözüldü mü daha önce aklıllı bileklik kullanmadım ve Huawei'in görünüşünü sevmedim Mi Band 5 almayı düşünüyorum.

Hissiyat olarak henüz düzelmediğini söyleyebilirim. Ancak herhangi bir rahatsızlık vermiyor, gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Mi Band 5 Türkçe olduktan sonra arayüzü biraz daha hızlandı. Ancak Mi Band 4'e kıyasla yavaş kalıyor mu bilmiyorum. Fakat güncellendikten sonra iyileşme olduğunu söyleyebilirim.

@Ypp hocamın vasıtası ile bir güncelleme yapayım, Türkçe dil desteği gelmiş, mi fit uygulamasını son sürüme güncelleyip uygulama içinden dil kısmından türkçeyi seçmeniz yeterli olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı