Xiaomi Mi Box S Sorunları

kungormus

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. 1-2 Hafta önce IPTV izlemek için Android bir cihaz arıyordum. En mantıklı seçenek Xiaomi Mi Box S geldi, fiyatı da benim fiyat aralığımdaydı, özellikleri de işimi görüyordu. Yorumlara baktım, internette biraz gezindim cihaz hakkında yazılanlara baktım. Çoğunlukla olumlu şeyler vardı. Cihazı satın aldım. Beklentimi karşıladı açıkcası ilk görüşte, hızlıydı, donma kasma yoktu. IPTV işini de Play Store'dan bir uygulama ile çözdüm (GSE ile başlayan bir programdı). Her şey güzel giderken, WiFi sorunu olduğunu gördüm. Ev kullanımı için hayli güçlü Asus'un bir WiFi'ını kullanmama rağmen sorun yaşadım. Sonra o sorunu da düzelttim fakat özellikle IPTV de donmalar yaşamaya başladım son bir kaç gündür. Cihaz uzun süre açık kaldığında kasmalar olabiliyor (uyku modu dahil). Fişten çekip tekrar takmadıkça da düzelmiyor maalesef. Web tarayıcı bulamadım, play store çok kısıtlı. APK indirip bişeyler kurmak gerekiyormuş sanırım internetten araştırdığım kadarıyla, henüz onu yapmadım yarın bir de öyle eklentiler yapıp performansı tekrar değerlendireceğim.

İşin özü arkadaşlar tavsiyelere ihtiyacım var. Ben bunun çözümünü biliyorum diyenler, cihazı bilenler, çözümü bilenler beri gelsin...

Ha bir de 30 gün içinde iade hakkım var diye biliyorum, sizce iade edip (438 liraya almıştım indirimle bu arada) üzerine 200-300 lira daha koyup 2. el bir laptop alıp VLC üzerinden mi kullansam IPTV olarak gündelik internette gezinme işlerini de görmüş oluruz diye düşünüyorum. Bilgisayarda açtığımda IPTV'de donma kasma vs yok bu arada. Internet 50mpbs zaten onda da sorun yok. Önerilerinizi acil şekilde bekliyorum iade zamanını geçirmeden.

300 tl daha koyup bir bilgisayar almak daha mantıklı. Hem daha çok işini görür.

Bilgisayar noktasında da kafamı kurcalayan 600-700 liralara satılan laptoplar, düşük özellikli, eski ve bozuk ya da bozulmaya yüz tutmuş cihazlar oluyor genelde. Temiz bulmak imkansız gibi. Eski bir laptopum vardı kendimden biliyorum uzun süre HD video izlediğimde bile ısınır kapanırdı. Uzun süre çalışmaya dayanaklı da olması gerekiyor. Yarın bir deneyeceğim Youtube'da bir arkadaş video paylaşmış eklentiler için, o programlarla daha stabil hale gelebilirse işimi görür ama aksi halde dediğiniz gibi yapmak en mantıklısı sanırım.

Bilgisayar noktasında da kafamı kurcalayan 600-700 liralara satılan laptoplar, düşük özellikli, eski ve bozuk ya da bozulmaya yüz tutmuş cihazlar oluyor genelde. Temiz bulmak imkansız gibi. Eski bir laptopum vardı kendimden biliyorum uzun süre HD video izlediğimde bile ısınır kapanırdı. Uzun süre çalışmaya dayanaklı da olması gerekiyor. Yarın bir deneyeceğim Youtube'da bir arkadaş video paylaşmış eklentiler için, o programlarla daha stabil hale gelebilirse işimi görür ama aksi halde dediğiniz gibi yapmak en mantıklısı sanırım.
Daha da önemlisi sizin istediğiniz kalitede donmadan açacak mı ?
Her şey güzel giderken, WiFi sorunu olduğunu gördüm. Ev kullanımı için hayli güçlü Asus'un bir WiFi'ını kullanmama rağmen sorun yaşadım
Dostum sorun olduğundan bahsediyorsun nasıl bir sorun bağlanmıyor muydu ? Yaptığın şeyleri iptal edersen belki düzelir ? 🤔

Daha da önemlisi sizin istediğiniz kalitede donmadan açacak mı ?

Dostum sorun olduğundan bahsediyorsun nasıl bir sorun bağlanmıyor muydu ? Yaptığın şeyleri iptal edersen belki düzelir ? 🤔

Yok şöyle oldu modem 5ghz ve 2.4 ghz olarak veriyor iki ayrı frekansta. 2.4'de daha stabil ve daha verimli. Wifi da sorun yok, daha da iyileşmesi için usb ile kablolu bağlayabilirim ama, çok eziyet oluyor iptv izlemeye çalıştığımda. WiFi'dan ziyade işlemcisi, rami yetersiz sanki, ve uzun süreli kullanımda ısınmadan mı artık bilmiyorum kasma donmalar başlıyor. İnternette benzer şikayetler gördüm. Kumandası yetersiz, arama yaparken falan da zorlanıyorum. İade edip laptop tarzı bir şeye geçmek çok mantıklı gelsede dediğiniz gibi en azından 720P görüntüyü en azından 2-3 saat süre aralıksız oynatıp HDMI ile TV'ye aktarıp sorunsuz şekilde görüntüleyebilecek miyim?

Yok şöyle oldu modem 5ghz ve 2.4 ghz olarak veriyor iki ayrı frekansta. 2.4'de daha stabil ve daha verimli. Wifi da sorun yok, daha da iyileşmesi için usb ile kablolu bağlayabilirim ama, çok eziyet oluyor iptv izlemeye çalıştığımda. WiFi'dan ziyade işlemcisi, rami yetersiz sanki, ve uzun süreli kullanımda ısınmadan mı artık bilmiyorum kasma donmalar başlıyor. İnternette benzer şikayetler gördüm. Kumandası yetersiz, arama yaparken falan da zorlanıyorum. İade edip laptop tarzı bir şeye geçmek çok mantıklı gelsede dediğiniz gibi en azından 720P görüntüyü en azından 2-3 saat süre aralıksız oynatıp HDMI ile TV'ye aktarıp sorunsuz şekilde görüntüleyebilecek miyim?
Acelen yoksa bence iade et yurt dışından al Gearbest,Aliexpress gibi yerlerde güzele benzeyen ürünler var.
Dostum biraz baktım Asus modeme sahip olan kişilerde olmuş bu bahsettiklerin yayının donması vs. Türk Telekom'un kıytırık modemlerinde bile zehir gibi çalıştığını iddia eden var. :D

Merabalar. 3 gün önce arastırmalarımı tamamlayıp Xiaomi Mi box S satın aldım.
Alır almaz güncellemesini yapıp usb den apk yolu ile uygulama yüklemek istedim.
Usb belleğimi uygun formata getirip bir türlü cihaza uyumlu hale getiremedim. Ve ayarlar bölümünden apk dosyalarına izin vermek için olan ayarı açmak istediğimde burada bana bu ayar için kullanılabilecek bir uygulama bulunmadığı uyarısını verdi. Güncelleme düşürmek istedim ama onuda yapamadım. Lütfen yardımcı olabilirmisiniz.

Açıkçası Netflix konusunda yaşadığım sorundan sonra alıncak pek de kullanıcı dostu bir cihaz olmadığı kanaatindeyim. DHCP koruması nedeni ile Netflix içeriklerinin bir kısmında (uyumlu kablo ve TV olmasına rağmen) Tvq-pm-100 (5.2.5) hata kodu alıyorum. Açıkçası birçok yabancı forum ve serviste çözüm bulunan bir konu değil. Tamamen üretilen cihaz kaynaklı görünen bir sıkıntı.Kaldı ki ürün değişimi ile çözüldüğü görülüyor. Açıkçası Xiaomi bu konuda yazılımsal veya donanımsal olarak çuvallamış durumda. Netflix odakli alacaksanız sıkıntılar yaşamanız olası. Diğer türlü gayet hızlı ve kullanışlı bir cihaz. Netflix sertifikalı olup da sıkıntı yaşanan bir cihaz yapmaları da garip olmuş 😁.

Başka konularda da yazdım, Android Box'ların hepsi böyle ne yazık ki, en pahalısı bile kasıyor sürekli açık kalırsa (Nvidia Shield dışında). Stabilite arıyorsanız iki seçeneğiniz var. Apple TV ve Nvidia Shield. Fiyatları yüksek fakat sonuna kadar değer. Ben Apple TV kullanıyorum, bir arkadaşımda da Nvidia Shield mevcut.

Aklıma RaspberryPi geliyor. Kodi yükleyip sonra Netflix gibi platformları sıkıntısız izleyenler var ancak DRM nedeniyle sıkıntı çıkarsa biraz uğraşırsınız.

Geri
Yukarı