Xiaomi Mi Stick 4K'da 1080p 60Hz'den başka çözünürlük gözükmüyor

cgurses

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam bugün Xiaomi Mi Stick 4K aldım, ViewSonic VX3276-2K-mhd monitörde kullanmak istiyorum. Yalnız şöyle bir durum var. Monitör 2K 75 Hz desteğe sahip olmasına rağmen Mi Stick 4K 1080p 60Hz'den ötesini listelemiyor. Cihazı 4K destekli TV'ye bağladığımda TV'nin desteklediği tüm çözünürlükleri cihazda destekliyor. Monitörde stick bağladığım kısma laptopu bağlayınca 2K alabiliyorum. Ama Mi Stick 1080p ötesini listelemiyor. Cihazın ilk açıldığında gelen 700 küsurlük gümcellemesini de yaptım. Uygulama güncellemelerini de yaptım bir türlü monitörün desteklediği 2K çözünürlüğü listeletemedim. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Monitörün HDMI versiyonu: HDMI 1.4
Xiaomi Mi Stick HDMI versiyonu: HDMI 2.1

Dosya Ekleri

• 09E997C4-BC93-4674-9C15-7B3B352E2B3E.jpeg
    09E997C4-BC93-4674-9C15-7B3B352E2B3E.jpeg
    180,1 KB · Görüntüleme: 155
Hocam 4K olduğuna eminmizsiniz stick in? Bende ilginç buldum sorunu, merak ediom çözümü açıkçası.

Hocam 4K olduğuna eminmizsiniz stick in? Bende ilginç buldum sorunu, merak ediom çözümü açıkçası.

Eminim hocam kutuda kabak gibi 4K yazıyor. Zaten dediğim gibi TV'ye bağlayınca çözünürlük seçeneklerinde 4K çıkıyor ama 2K monitörde anca 1080p veriyor.

TV'de 4K olacak ki yayını verebilsin. Sendeki TV Full HD ise sadece Full HD olarak izlersin.

Eki Görüntüle 1656377

Bendeki monitör 2K zaten derdim, 2K monitörde 4K alabilmek değil. 2K monitörde 1080p veriyor. İnceleme videolarına baktığımda videoda adam 2K monitöre takıyor ve 2K çözünürlük seçeneğini seçip 2K görüntü alıyor.

Kimse okuduğunu anlamamış şaka gibi :D adam TV'de zaten gösteriyor diyor. Monitör de göstermiyor diyor. Demek ki monitör kaynaklı bir sıkıntı var. "HDMI 1.4" versiyon olmasından dolayı desteklemiyor olabilir.

Monitör "2K 75 Hz" olduğundan dolayı Mi Stick de desteklemiyor olabilir. 2K 60Hz olsa gösterirdi diye tahmin ediyorum. Monitör üzerindeki tuşlar ile ayarlara girip Hz sabitleme yapabiliyor musun? Bir dene derim.

Ayarlarda monitör Hz sabitleme yok ama Mac değerleri 2K 75Hz yani ara değerleri destekliyor. Kılavuzunda da bu durumu açıklamış. Aşkımda Mi Stick'te ara değerleri destekliyor ama neden böyle bir sorun yaşıyorum hala çözemedim. Görseldeki monitörün çözünürlük bilgisi. Stick almadan baktığım inceleme videolarında bağlı kullanıcılarda 2K monitörde kullanıyor onlar çözünürlüğü stick üzerinden 2K olarak ayarlıyor ben bir türlü ayarlayanlarım.

Dosya Ekleri

• 949E7623-98B6-43DC-9ACA-74B72A22B1B6.jpeg
    949E7623-98B6-43DC-9ACA-74B72A22B1B6.jpeg
    127,9 KB · Görüntüleme: 68
Ayarlarda monitör Hz sabitleme yok ama Mac değerleri 2K 75Hz yani ara değerleri destekliyor. Kılavuzunda da bu durumu açıklamış. Aşkımda Mi Stick'te ara değerleri destekliyor ama neden böyle bir sorun yaşıyorum hala çözemedim. Görseldeki monitörün çözünürlük bilgisi. Stick almadan baktığım inceleme videolarında bağlı kullanıcılarda 2K monitörde kullanıyor onlar çözünürlüğü stick üzerinden 2K olarak ayarlıyor ben bir türlü ayarlayanlarım.

Bana da garip geldi şu an. Açıkçası aklıma başka bir çözüm yöntemi de gelmiyor. Evet görsel de ki çözünürlüklere baktığımda sorun vermemesi lazım.

Geri
Yukarı