İnceleme Xiaomi Redmi 9C alınır mı?

10807010885682.jpg

Merhaba, size Redmi 9C kullandığım 9 aylık görüşlerimi paylaşacağım. Bu telefona, artık eskimiş ve 16 GB depolama alanının (MicroSD karta rağmen) hiç yetmediği Samsung J7 Core'dan geçtim. Yüz tanıma ve parmak izi, geniş hafıza gibi sebeplerden dolayı telefonumu yenisiyle değiştirdiğim için iyi hissediyorum fakat zamanında 700₺ daha koyup Redmi 9T almak çok daha mantıklı olurmuş.

Özellikle bu telefonu Xiaomi mağazasından alırken çalışanlar bu telefon hakkında bizi uyarmıştı fakat telefonu babam için alacağımız için bunun yeterli bir telefon olacağını düşünmüştüm. Telefon şu an bana kaldı. Bu telefonu yakında satıp üstüne para ekleyeceğim ve üniversite öğrencilerine verilecek vergi indirimi ile Samsung A34 5G almayı düşünüyorum.

S3 Mini'den beri Samsung kullanan biri olarak artık Xiaomi'ye bir şans vermeyi istiyordum, MIUI beni ciddi anlamda hayal kırıklığına uğrattı. En yakın zamanda Samsung'a döneceğim.

Sorunlardan bahsedeyim:
  • Hepsinden önemlisi sıfır bir telefona göre, rahatsız edici düzeye gelebilen kronik bir yavaşlık var. İkinci el olarak alıyorsanız çok önemli olmayabilir.
    • Özellikle bir uygulama açıkken ekranı kapatırsanız veya arkaplanda birkaç uygulama açık ise sorun aşırı belirginleşiyor.
    • Telefonu formatlamama rağmen yavaşlığın çözülmediğini belirteyim.
  • Telefonun IPS LCD ekranı AMOLED'den daha soluktur, J7 Core ile yan yana koyup kendim denedim. Güneşli bir günde dışarıda iseniz tam güçte bile yeterince parlak değil.

• Oyun performansı çok iyi sayılmaz; yinede Brawl Stars, PUBG, Critical OPS, Asphalt 8, Call of Duty: Mobile, EA Sports FC, Minecraft, EVE Mobile, Otobüs Simulator gibi oyunlarda idare eder seviyededir.

• Android 10-MIUI 12 kullanıyor, bu yüzden War Thunder Mobile ve Genshin İmpact indiremedim.
    • Yeni bir Android sürümü için güncelleme alacağını hiç sanmam. Alırsa da telefon ölür zaten.
  • 3 GB'lık RAM'in 1,6 GB'ını boşta kullanıyor. O yüzden 32 GB/2 GB versiyonunu almak sıkıntı yaratacaktır.

• Bazen telefonu açma tuşuna bastığımda kilit ekranın duvar resmi ürkütücü bir şekilde kayboluyor ve telefon 5 saniyeliğine donuyor, kendine gelmesi zaman alıyor.

• Telefonu yeniden başlattığımda açılış ekranında 2 dakika boyunca duruyor.
  • Yeniden başlatma sonrası şifreyi yazarken bazen ekran aniden kapanıyor. Şifreyi yazarken oluyor.

• 13 MP kamerası fena değil,
    • fakat HDR + AI fotoğraf çekmek 3 saniye sürmekte, eğer arkada birkaç uygulama açık unuttuysanız 7 saniye sürebiliyor...
      • Samsung A13'de ise HDR foto çekmek sadece 1 saniye.
      • HDR'den bahsetmişken, bu her telefonda nasıl işliyor bilmiyorum fakat Otomatik HDR modunda eğer fotoğraf çekildikten sonra işlenirken (yukarıda bahsettiğim 3-7 saniyelik süreç) Otomatik HDR çektiğiniz fotoğrafın HDR'ye gerek olmadığını düşünürse; resimden HDR'ı kaldıracak ve işleme boşuna gidecek.
  • Telefon rehberinde birine tıkladığımda kişinin bilgileri milisaniye ile gelmesi gerekirken 3 saniye sonra yükleniyor. Üstelik bu Google'ın standart telefon uygulaması olmasına rağmen!

• YouTube veya herhangi bir uygulama açıkken ekranı döndürsem 2 saniyeye döndürebiliyor. Biraz yavaş yani, özellikle yanlışlıkla döndürdüyseniz sinir bozucu.

• Başta YouTube olmak üzere Gboard klavye 12 saniye boyunca donabiliyor ve çok yorum yazan biri olarak beni sinirlendiren bir hata.
    IMG_20231102_225228.jpg
    Screenshot_2023-11-05-13-03-30-433_com.miui.securityadd.jpg
  • Hızlı şarj doğal olarak yok. Kutunun içinden 10W adaptör çıkıyor. Bence bir sorun değil ama belirtmiş olayım.

• 20:9 oranlı ekranı, klavyeyi sık kullanan biri olarak beğenmedim. Çerçevesiz 16:9 sayılabilir 19:5:9 ekran oranına sahip telefon almayı düşünüyorum. Yan yana karşılaştırdığımda, 19:5:9 oranı biraz daha geniş.

• Durduk yere "kulaklık alanını kapatmayın" uyarısı geliyor.

• Ön kameradan arka kameraya geçerken çok nadir de olsa şu uyarılar geldi:
    1689766348742.jpg

• Link kopyalama seçeneği olmadığında, paylaş seçeneğini seçiyorum fakat One UI aksine MIUI panoya kopyala seçeneği vermemiş.

• Ses tuşu bazen sesi geç değiştiriyor.

• Zepp Life bir Xiaomi uygulaması olmasına rağmen bu telefonda senkronizasyon sorunu yaşayabiliyor (J7 Core'da bu olmuyordu).

• Kameranın kare alanının köşesine ufak bir cisim girdi ve iğne ile de çıkaramadım. Biraz sinir bozucuydu.
  • Kameranın panoroma modu olmaması üzdü.

• AccuBattary ile pilin durumunu ölçemedim. Uygulama için gerekli olan bazı sensörler eksik gibi görünüyor.
  • S3 Mini'de olan Pusula sensörü bu telefonda yok.
  • Titreşim ritmini değiştirememek MIUI'dan beni soğutan bazı sorunlardan biri.

• AI kameranın tespit ettiği cismi logo ile göstermesi hoş. Yüz, ağaç, çiçek, kule, deniz gibi cisimler. Örneğin bu resimde AI logosu araba logosuna dönüşüyor.
    Screenshot_2023-11-04-16-14-16-798_com.android.camera.jpg
  • Samsung'daki "sık kullanıma göre konumu kaydederek Wi-Fi açma kapama" Redmi'de yok. Bu yüzden çoğunlukla Wi-Fi'nin kapalı olduğunu unutup mobil veri kullanıyorum.

IMG_20230926_214832 (1).jpg
1685795857381.png

IMG_20230724_213441.jpg

Çektiğim Fotoğraflar:

IMG_20230830_135241.jpg
IMG_20230904_131931.jpg
IMG_20230715_122103_1.jpg
IMG_20230724_162008_1.jpg
IMG_20230715_115740_1.jpg

IMG_20231029_183000.jpg

IMG_20230904_144613_1.jpg

IMG_20230904_144621.jpg
IMG_20230927_145408.jpg

IMG_20230927_145411.jpg
IMG_20230830_110436_1.jpg

IMG_20230830_110438.jpg

Bu telefon ciddi anlamda giriş seviyesi, eğer anne-babanıza almayı düşünmüyorsanız ya da çok basit bir kullanıcı değilseniz almayın, aldırmayın.

28 Kasım Güncelleme:

Telefondan kurtulup Samsung M34'e geçtim. Rahatladığımı söyleyebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Direkt Redmi alınmaz bence, sorunlu modeller oluyor.

Evet, haklısınız. Redmi Note serisi alınmalı.

Android'de giriş seviyesi cihaz kullanmak tam bir işkence. Bu telefonlar anca babaanne dedeye alınır. En basit işlemler de bile kasıyor giriş seviyesi cihazlar.

Hocam sorun yazılımda. Markalar yeni giriş seviye telefona amiral gemisindeki işletim sistemini koyuyorlar. Bu cihaz için MIUI ne kadar gereksiz. Mi a serisi gibi saf Android ile gelmeliydi.

Bu cihaz için MIUI ne kadar gereksiz. Mi a serisi gibi saf Android ile gelmeliydi.
Gerçekten öyle hocam, bu kadar güçsüz telefonlara bu arayüzü verip işkence çektirmek gereksiz. Düz Android arayüzü ve Google uygulamaları yeterli olurdu.

Merhaba, size Redmi 9C kullandığım 6 aylık görüşlerimi paylaşacağım. İncelememi kısa tutacağım, daha da kısa tutmak gerekirse: kesinlikle almayın.

Eki Görüntüle 1752735

Bu telefona, artık eskimiş olan Samsung J7 Core'dan geçtim. Yüz tanıma ve parmak izi, geniş hafıza gibi sebeplerden dolayı telefonumu yenisiyle değiştirdiğim için mutluyum fakat üstüne biraz daha para koyup daha iyisini almak daha mantıklı olurmuş. Özellikle bu telefonu Xiaomi mağazasından alırken çalışan bizi uyarmıştı fakat telefonu babam için alacağımız için bunun yeterli bir telefon olacağını düşünmüştüm fakat telefon şu an bana kaldı. Redmi 9t en iyi alternatif.

Bu telefon ciddi anlamda giriş seviyesi, eğer anne-babanıza almayı düşünmüyorsanız almayın, aldırmayın:

• Telefonun ekranı AMOLED'den daha solukdur, iki telefonu yan yana koyup kendim denedim.
  • Oyun performansı iyi sayılmaz, örneğin Brawl Stars'da kasa açarken donma oluyordu.
  • Android 10-MIUI 12 kullanıyor ve yeni sürüm için güncelleme alacağını sanmam.
  • Telefonda hissedilebilir bir yavaşlık var, birisi sizi aradığında telefon boşta olsa bile ekran geç gelebiliyor.
  • 3 GB'lık RAM'in çoğunlukla 2 GB yakını boşta iken kullanılıyor.
  • Bazen telefonu açma tuşuna bastığımda kilit ekranın duvar resmi ürkütücü bir şekilde kayboluyor ve telefon 5 saniyeliğine donuyor ve şanslıysanız kendine geliyor.
  • Telefonu yeniden başlattığımda açılış ekranında 1-2 dakika boyunca duruyor.
Söylemeyi unuttuğum sorunlar olabilir.

Hocam bende kullanıyorum ama bende sadece biraz hissedilen arayüzde bir kasma var başka pek bir sıkıntı yok fiyatına göre alınabilir bence.

Geri
Yukarı