Xiaomi Redmi AirDots İncelemesi

Merhabalar,

Kullandığım telefonda 3.5mm jack girişi bulunmadığı için elimde halihazırda bulunan kulaklığımı Type-C dönüştürücü ile kullanıyordum. Bozulan üçüncü dönüştürücüden sonra bir Bluetooth kulaklık arayışına girdim ve üç gün önce Xiaomi Redmi AirDots aldım.

İlk başta tasarımdan bahsetmek istiyorum. Kulaklıkların ve kutusunun tasarımında klasik Xiaomi çizgileri var. Cafcaflı değil gayet sade görünüyor. Yuvarlak hatları oldum olası sevmişimdir bu sebeple tasarımı ben çok beğendim. Kutunun boyutu -bence- çok küçük ve çok hafif. Ellerim ortalama bir elden biraz daha büyüktür. Kutu hemen hemen avcumun dörtte biri ve üçte biri arasında bir yerde kalıyor. Üç gündür cebimde taşıyorum fazlalık hissetmedim desem yeridir. Kulaklıklar mıknatıs ile kutuya deyim yerindeyse yapıştığı için kutudan düşmüyorlar. Tek takıldığım nokta kutusunun kapağı biraz geriye bükülse çabucak kırılabilir gibi geliyor dikkatli olmakta fayda var. Kulaklıklar ise kulağa takıldığında karşıdan bakan biri tarafından neredeyse görünmeyecek şekilde duruyor. Kulaklıkları gerektiği gibi taktıktan sonra -kulağınızda fiziki olarak farklı bir durum yoksa- kulağınızdan çıkması neredeyse imkansız. Başınızı ne kadar süratli ileri, geri, sağa ve sola sallarsanız sallayın kulaklıklar hiçbir şekilde düşmüyor.

Ses konusunda ise tiz sesler çok net. Diyalog sesleri, tizler çok temiz geliyor. Midler de gayet yerinde. Bas konusunda ise aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kötü değil ama iyi de değil. Ben bas içerikli eserler dinlemediğim için beni çok rahatsız etmiyor hatta farkında bile olmuyorum.

Konuşma sırasında ise karşı tarafın sesi çok iyi bir şekilde geliyor ama konu sizin sesinizin aktarılmasına geldiğinde ise sıkıntı başlıyor. Sesiniz karşıya gidiyor, net bir şekilde duyuluyor fakat uzaktan geldiği bariz belli oluyor. Bunun en büyük etkisi kulaklıkların uzantılı bir yapıda olmaması. Haliyle ortam sesleri de karşıya olabildiğince aktarılıyor. Yüksek sesli bir ortamda konuşma yapmayı düşünmeyin direk ahizeye geçin :) Yüksek ses bulunmayan ortamda ise görüşme kalitesi gayet iyi.

Son olarak pil konusunu çok iyi değerlendiremeyeceğim çünkü cihazı aldım ve bir kere sarj ettim. İlk şarjımla üç gündür kullanıyorum. Uzun kullanım sonrası deneyimlerimi aktarmam gerekir, onu da şimdi yapamıyorum. Teknik bilgilere göre şarjı dolu kulaklıklar üç saat dayanabiliyormuş ve kutusu kulaklıkları üç kere şarj edebiliyormuş.

Senkron konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Telefonumda da Bluetooth 5.0 teknolojisi bulunduğu için video, dizi ve film testinde de herhangi bir ses kayması yaşamadım.

Kontroller ise bu modelde dokunmatik panel olmadığı için kulaklığın üst yüzeyine bastırdığımızda tuş görevi gören bir yüzey sayesinde yapılıyor. Sağ ya da sol kulaklığa bir kere dokunduğunuzda müziği durdurma/devam ettirme ya da çağrı yanıtlama/kapatma komutunu verebiliyorsunuz. İki kere dokunduğunuzda ise Google Asistan devreye giriyor. Basılı tutarsanız da kulaklıklar kapanıyor. Başka komut var mı bilmiyorum, o kadar kurcalamadım.

'Tavsiye eder misin?' diye soracak olursanız. (Buradan sonrası tamamen kendi fikrimdir :) ) Evet tavsiye ederim. Çünkü bu fiyat bandında bu kadar minimalist ve bu kadar iyi bir Bluetooth kulaklık alternatifi olduğunu düşünmüyorum. Taşınabilirlik olsun, şarj ve kullanım süresi olsun aşırı memnun kaldım. Artık yolda yürürken ya da müzik dinlerken telefonumu elime almadan Google Asistan vasıtasıyla istediğimi yapıyorum. Bunu yapmak bile çok keyifli :)

Umarım incelememi faydalı bulursunuz. İyi Sosyal'ler dilerim.

Dosya Ekleri

• IMG_20190712_203758.jpg
    IMG_20190712_203758.jpg
    1,8 MB · Görüntüleme: 609
  • IMG_20190712_203843.jpg
    IMG_20190712_203843.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 639
  • IMG_20190712_204522.jpg
    IMG_20190712_204522.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 637
Şuan kırmızı sabit yanıyor. Şarj oldugunu nasıl anlayabilirim tamamen?
Yaklaşık bir saatte tamamen şarj oluyor. Daha fazla tutmanıza gerek yok.
Şuan kırmızı sabit yanıyor. Şarj oldugunu nasıl anlayabilirim tamamen?
Siz şarjdan çekmedikçe ışığı sönmüyor. Bir buçuk saat civarında sarjda tutun sonrasında çekin. Muhtemelen tam dolu olacaktır.

Son düzenleme:
Bu kulaklıkla xiaomi hybird pro hd karşılaştırldığında ses kalitesi olarak ne kadar gerisinde kalıyor?Eğer arada baya bir fark varsa hybird pro yu almayı düşünüyorum da

Bu kulaklıkla xiaomi hybird pro hd karşılaştırldığında ses kalitesi olarak ne kadar gerisinde kalıyor?Eğer arada baya bir fark varsa hybird pro yu almayı düşünüyorum da
Xiaomi Hybrid Pro HD'yi kullanma fırsatım olmuştu. Açık söylemek gerekirse ses kalitesi olarak öyle aman aman bir fark yok. Bariz olan tek fark ses seviyesi. Hybrid Pro HD'nin ses seviyesi biraz daha yüksek.

Merhabalar,

Kullandığım telefonda 3.5mm jack girişi bulunmadığı için elimde halihazırda bulunan kulaklığımı Type-C dönüştürücü ile kullanıyordum. Bozulan üçüncü dönüştürücüden sonra bir Bluetooth kulaklık arayışına girdim ve üç gün önce Xiaomi Redmi Airdots aldım.

İlk başta tasarımdan bahsetmek istiyorum. Kulaklıkların ve kutusunun tasarımında klasik Xiaomi çizgileri var. Cafcaflı değil gayet sade görünüyor. Yuvarlak hatları oldum olası sevmişimdir bu sebeple tasarımı ben çok beğendim. Kutunun boyutu -bence- çok küçük ve çok hafif. Ellerim ortalama bir elden biraz daha büyüktür. Kutu hemen hemen avcumun dörtte biri ve üçte biri arasında bir yerde kalıyor. Üç gündür cebimde taşıyorum fazlalık hissetmedim desem yeridir. Kulaklıklar mıknatıs ile kutuya deyim yerindeyse yapıştığı için kutudan düşmüyorlar. Tek takıldığım nokta kutusunun kapağı biraz geriye bükülse çabucak kırılabilir gibi geliyor dikkatli olmakta fayda var. Kulaklıklar ise kulağa takıldığında karşıdan bakan biri tarafından neredeyse görünmeyecek şekilde duruyor. Kulaklıkları gerektiği gibi taktıktan sonra -kulağınızda fiziki olarak farklı bir durum yoksa- kulağınızdan çıkması neredeyse imkansız. Başınızı ne kadar süratli ileri, geri, sağa ve sola sallarsanız sallayın kulaklıklar hiçbir şekilde düşmüyor.

Ses konusunda ise tiz sesler çok net. Diyalog sesleri, tizler çok temiz geliyor. Midler de gayet yerinde. Bas konusunda ise aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kötü değil ama iyi de değil. Ben bas içerikli eserler dinlemediğim için beni çok rahatsız etmiyor hatta farkında bile olmuyorum.

Konuşma sırasında ise karşı tarafın sesi çok iyi bir şekilde geliyor ama konu sizin sesinizin aktarılmasına geldiğinde ise sıkıntı başlıyor. Sesiniz karşıya gidiyor, net bir şekilde duyuluyor fakat uzaktan geldiği bariz belli oluyor. Bunun en büyük etkisi kulaklıkların uzantılı bir yapıda olmaması. Haliyle ortam sesleri de karşıya olabildiğince aktarılıyor. Yüksek sesli bir ortamda konuşma yapmayı düşünmeyin direk ahizeye geçin :) yüksek ses bulunmayan ortamda ise görüşme kalitesi gayet iyi.

Son olarak pil konusunu çok iyi değerlendiremeyeceğim çünkü cihazı aldım ve bir kere sarj ettim. İlk şarjımla üç gündür kullanıyorum. Uzun kullanım sonrası deneyimlerimi aktarmam gerekir, onu da şimdi yapamıyorum. Teknik bilgilere göre şarjı dolu kulaklıklar üç saat dayanabiliyormuş ve kutusu kulaklıkları üç kere şarj edebiliyormuş.

Senkron konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Telefonumda da Bluetooth 5.0 teknolojisi bulunduğu için video, dizi ve film testinde de herhangi bir ses kayması yaşamadım.

Kontroller ise bu modelde dokunmatik panel olmadığı için kulaklığın üst yüzeyine bastırdığımızda tuş görevi gören bir yüzey sayesinde yapılıyor. Sağ ya da sol kulaklığa bir kere dokunduğunuzda müziği durdurma/devam ettirme ya da çağrı yanıtlama/kapatma komutunu verebiliyorsunuz. İki kere dokunduğunuzda ise Google asistan devreye giriyor. Basılı tutarsanız da kulaklıklar kapanıyor. Başka komut var mı bilmiyorum, o kadar kurcalamadım.

'Tavsiye eder misin?' Diye soracak olursanız. (Buradan sonrası tamamen kendi fikrimdir :) ) evet tavsiye ederim. Çünkü bu fiyat bandında bu kadar minimalist ve bu kadar iyi bir Bluetooth kulaklık alternatifi olduğunu düşünmüyorum. Taşınabilirlik olsun, şarj ve kullanım süresi olsun aşırı memnun kaldım. Artık yolda yürürken ya da müzik dinlerken telefonumu elime almadan Google asistan vasıtasıyla istediğimi yapıyorum. Bunu yapmak bile çok keyifli :)

Umarım incelememi faydalı bulursunuz. İyi Sosyal'ler dilerim.

Hocam, kulaklığın tuş bölümlerinde hafif sallanma var, normal mi acaba?

Kutunun ışığı kırmızı. Sadece şarj olurken kutunun ışığı yanar. Kulaklıkları kutuya taktığınızda ise kulaklıkların ışıkları sabit şekilde yanar. Eğer yanmıyorsa kutunun şarjı yoktur.

Hocam konuyu hortlatmış gibi oldum biraz :D ben de almak istiyorum bu kulaklığı fakat hangi siteden almam daha mantıklı olur emin olamadım fiyatlar çok değişken bir öneriniz var mı?
Kutunun ışığı kırmızı. Sadece şarj olurken kutunun ışığı yanar. Kulaklıkları kutuya taktığınızda ise kulaklıkların ışıkları sabit şekilde yanar. Eğer yanmıyorsa kutunun şarjı yoktur.

Yeni konular

Geri
Yukarı