Xiaomi Redmi Note 9 sıfırlanınca IMEI gider mi?

HeilLife

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, bugün telefonumu sattım ancak alan arkadaş gece yarısı IMEI numarası telefonu resetleyince gitti diye aradı. Alan arkadaş da telefoncu olduğu için ben bu arkadaşa çok inanmadım. Yarın saat akşam 8 gibi telefonu geri teslim almamı istiyor, nen telefonu verdiğimde telefonda hiçbir problem olmamakla birlikte telefonun garantisi "ithalatçı garantisi" diye geçmekte.

Bu arkadaş fatura sahibi ben olduğum için benim iade etmemin doğru olduğunu ve telefonun ya yenisini ya da faturada ki aldığım fiyatı geri yatıracaklarını söyledi. Sizce böyle bir şey mümkün müdür?

Lütfen bir fikir verin ne yapacağımı şaşırdım doğrusu, yasal olarak nasıl bir hakkım var. Ürünü Letgo tarafından satılığa koydum ve telefonu o site üzerinden sattım. Üstelik arkadaş beni tehdit ediyor, nasıl bir yol izlemeliyim bana bu konuda fikir verebilir misiniz?

Direkt engelleyin şahısı. Tehdit ettiği mesajların ekran görüntülerini alın, ayrıca mesajları silmeyin. Hiçbir şey yapmaya hakkı yok. Letgo üzerinden sattıysanız olay bitmiştir :) Gitsin yiyorsa şikayet etsin bir yerlere...Kendi başını yakar.

Trendyol üzerinden satın aldım hocam
E-Devlet üzerinden gerekli IMEI kontrollerini yapmış mıydınız? Eğer sistemde cihaz bilgileri doğru ve IMEI kayıtlı gözüküyorsa, o sattığınız kişi size yalan atıyordur. Geçici süre Note 9 Pro kullanmıştım, çok kez resetlemiştim ve IMEI silinmiyordu. Ama tabi benim cihazım Türkiye üzerinde kayıtlıydı resmi olarak.

E-Devlet üzerinden gerekli IMEI kontrollerini yapmış mıydınız? Eğer sistemde cihaz bilgileri doğru ve IMEI kayıtlı gözüküyorsa, o sattığınız kişi size yalan atıyordur. Geçici süre Note 9 Pro kullanmıştım, çok kez resetlemiştim ve IMEI silinmiyordu. Ama tabi benim cihazım Türkiye üzerinde kayıtlıydı resmi olarak.
Hocam bana yasal olarak ne mesaj geldi ne de hattımla alakalı bir problem yaşamadım. Zaten cihazı çok az bir süre kullandım 3 ay kadar yazılımını beğenmediğim için İphone'a alarak cihazımı değiştirince Xiaomi Not 9 boşa çıktı. Bende direkt ilana koydum bu günde sattım. Arkadaş bu günün akşamında cihazda bu denli problem olduğunu söyledi. Cihaz İthalatçı Firma garantili yazıyor satın aldığım sitede

Hocam bana yasal olarak ne mesaj geldi ne de hattımla alakalı bir problem yaşamadım. Zaten cihazı çok az bir süre kullandım 3 ay kadar yazılımını beğenmediğim için İphone'a alarak cihazımı değiştirince Xiaomi Not 9 boşa çıktı. Bende direkt ilana koydum bu günde sattım. Arkadaş bu günün akşamında cihazda bu denli problem olduğunu söyledi. Cihaz İthalatçı Firma garantili yazıyor satın aldığım sitede
Hocam eğer Trendyol üzerinden kişisel bir satıcıdan aldıysanız size şöyle bir kötü haber verebilirim. Bu cihazları kaçak olarak çok ucuza getirtip root atılarak IMEI adreslerini değiştirebiliyorlar ve bu durumda telefon resetlenene kadar IMEI uçmuyor. Reset atıldıktan sonra IMEI uçtuğu için telefona tekrar yazılımla IMEI attırılması gerekiyor ki zaten Xiaomi'nin garanti kapsamında rootlu cihazlar otomatik garanti dışı kalır. O yüzden Letgo'da sattığınız kişinin iddiası doğru yönde olabilir. Ben Hepsiburada'nın bizzat kendisinden aldığım halde kontrol amaçlı IMEI numaralarını sorgulatmıştım E-Devlet üzerinden. Keşke sizde kontrol etseydiniz.

Hocam eğer Trendyol üzerinden kişisel bir satıcıdan aldıysanız size şöyle bir kötü haber verebilirim. Bu cihazları kaçak olarak çok ucuza getirtip root atılarak IMEI adreslerini değiştirebiliyorlar ve bu durumda telefon resetlenene kadar IMEI uçmuyor. Reset atıldıktan sonra IMEI uçtuğu için telefona tekrar yazılımla IMEI attırılması gerekiyor ki zaten Xiaomi'nin garanti kapsamında rootlu cihazlar otomatik garanti dışı kalır. O yüzden Letgo'da sattığınız kişinin iddiası doğru yönde olabilir. Ben Hepsiburada'nın bizzat kendisinden aldığım halde kontrol amaçlı IMEI numaralarını sorgulatmıştım E-Devlet üzerinden. Keşke sizde kontrol etseydiniz.
Hocam nasıl bir yasal hakkım var benim ?

Hocam nasıl bir yasal hakkım var benim ?
Öncelikle dediğim şeyi teyit etmeniz gerekli hocam. Telefonun kutu üstündeki IMEI adreslerini sattığınız kişiden fotoğraf olarak isteyin ve e-Devlet üzerinden sorgulayın. Yani Letgo'dan sattığınız için satıcı size bir yasal işlem başlatamaz fakat bu etik bir satış ahlakıda barındırmaz benim açımdan. Sonuçta sattığınız kişide parasıyla mağdur oluyor. Eğer telefon kayıtlı çıkmaz ise Trendyol destek ile iletişime geçin onlar bir çözüme kavuştururlar. Çözüme kavuşmaz ise genelde bu cihazları satanlar küçük telefon dükkanları olduğu için isminden adreslerini öğrenip tüketici hakem heyetinden yasal işlem başlatabilirsiniz.

Sadece ve sadece IMEI atılmış cihazlar resetleme, fabrika ayarlarına geri dönme ve güncelleme esnasında IMEI siler. (çoğu model böyle)

Ben sana olanı söyleyeyim paşam. Bu cin Ali senin cihazı açtı çakma anakartı içine taktı senin sağlam anakartı başka cihaza taktı ve aklı sıra sana geri iteleyecek anakartı.

Sen kendin daha önce telefonu fabrika ayarlarına aldın mı? Ya da TWRP root yaptın mı hiç.

Geri
Yukarı