Rehber Xiaomi Telefonlarda Netflix Widevine Sertifikasını L1 Olarak Güncelleme

Merhabalar,

Ben de dahil olmak üzere çoğu Xiaomi kullanıcısının yaşadığı, L1 olan Netflix Widevine sertifikasının L3 olarak değişmesi ve bu sebepten dolayı içerik görüntüleme kalitesinin SD olarak görünmesinin çözümünü anlatacağım. Bazen telefonunuzun yazılımını güncelledikten sonra Netflix içerik oynatma kalitesi bir anda SD olarak değişiyor ve en yüksek kaliteli içerik paketi kullanıyor bile olsanız görüntüyü hiçbir zaman net göremiyorsunuz. Bu sorunu yaşayan bazı kişiler, problemi internetten indirdikleri Netflix'in eski APK sürümünü kurarak çözebiliyorlar. Bu da bir çözüm yöntemi ancak çok sağlıklı değil. İnternette yer alan her APK dosyası güvenli olmayabilir. Orijinal kaynak tarafından yayınlanmamış herhangi bir APK dosyası indirmenizi önermiyorum. Yine de kolay yoldan APK dosyası indirmek istiyorsanız tüm sorumluluk size aittir. Herhangi bir program kurmadan ve APK dosyası indirmeden sadece birkaç ufak ayar ile Netflix'in sertifikasını tekrar eksi haline getirebilirsiniz. Öncelikle nedir bu Widevine ve ne işe yarar ona bir bakalım.

Widevine DRM Sertifikası Nedir?
Bu sertifika, video akışı uygulamalarındaki içerikleri korumak amaçlı konmuş, yerleşik bir donanım lisanslama hizmetidir. Bu koruma, dijital haklar yönetimi (DRM) kapsamında video dosyalarının kopyalanmasını ve yetkisiz olarak yeniden dağıtılmasını önler.

Aşağıdaki adımları uygulamadan önce Netflix hesabınızın HD içerik destekleyen pakete sahip olmasına ve telefonunuzun HD video oynatabilme özelliğine sahip olup olmadığına dikkat edin. Bu şartları karşılamıyorsanız zaten HD içerik izleyemezsiniz. Şimdi de sertifikayı nasıl değiştiriyoruz ona bakalım.

NetflixSD.jpeg
(İşlemler uygulanmadan önce Netflix içerik yürütme ayarları)

  1. Adımlara başlamadan önce Netflix uygulamasının verilerini cihaz ayarlarından temizliyoruz.
  2. Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamaları yönet > Netflix > Verileri temizle.
  3. Uygulama verilerini temizledikten sonra sertifikamızı güncelliyoruz.
  4. Şifreler & Güvenlik > Parmak izi kilit açma > Parmak izi ödeme > Widevine (L1) > Sertifikayı indir. (Bu aşamada eğer ki telefonunuzda önceden ayarlanmış bir parmak izi kilidi bulunmuyorsa parmak izi ayarlamanız gerekmektedir)
  5. Netflix uygulamasını açın ve hesabınıza giriş yapın.
  6. Netflix profil resminiz > Uygulama ayarları > Yürütme özellikleri.
Tüm bu adımları tamamladıktan ve başarılı bir şekilde sertifikanız indirildikten sonra içerik yürütme ayarınız otomatik olarak L1 olacaktır. Adımlara başlamadan önce Netflix uygulamasının verilerini silmeniz ya da uygulamayı tamamen kaldırmanız önemli. Aksi takdirde adımları doğru tamamlasanız bile istediğiniz şekilde sertifikanız değişmiyor.

NetflixHD.jpeg
(İşlemler uygulandıktan sonra Netflix içerik yürütme ayarları)
Görüldüğü üzere işlemler tamamlandıktan sonra içerik yürütme ayarı tekrar L1 ve Maksimum Oynatma Çözünürlüğü Full HD olarak değişiyor. Zaten istediğimiz de buydu. Xiaomi telefon kullanıyor ve aynı problemi yaşıyorsanız bu adımları uygulayabilirsiniz. Ekstra bir içerik ya da APK dosyası indirmeden, telefonun ROM'unu değiştirmeden ve ROOT ayarlarıyla oynamadan çok basit bir şekilde sertifikanızı değiştirebilirsiniz.

Not: HD yürütmenin düzgün çalışması için cihazların en son yerleşik yazılımı çalıştırıyor olması gerekir. Tüm bu adımlar, Xiaomi Redmi Note 9 telefon üzerinde yüklü olan en son sürümde gerçekleştirilmiştir (Global MIUI 12.5.1 sürümü).
 
Son düzenleme:
Yukarı