Xiaomi, Türkiye'de telefon üretecek!

Son bir kaç yılda Türkiye'nin en çok tercih edilen markalarından biri haline gelen Xiaomi, 30 milyon Dolar yatırım ile Türkiye'de telefon üretimine başlayacağını duyurdu.

Bilgilere göre 2021'in ilk çeyreğinde üretime başlanacak. 2000 kişiye istihdam imkanı sunucak olan üretim merkezinin, yıllık 5 milyon telefon üretim kapasitesine sahip olması bekleniyor.

Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Usher Liu;
"Xiaomi ailesi olarak 2019 yılında Türkiye'de başlayan yolculuğumuzun bizi bu noktalara getirmesinden büyük gurur duyuyoruz. Bizi ilk günden bu yana kucaklayarak, Türkiye'nin bir numaralı akıllı telefon markası yapan ve en sevilen teknoloji markalarından biri olarak benimseyen Türk halkına teşekkür ederiz. Bu sebeple Türkiye'nin üretim yapacağımız dördüncü ülke olmasından dolayı çok mutluyuz. Bizim için en değerli pazarlardan biri olan Türkiye'de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederek çalışmalarımızı her zaman bir adım öteye taşımayı arzu ediyoruz. Yaklaşık 14 bin metrekare arazi üzerine kurulu fabrikamızla Türkiye’de üretime başlayacak olmaktan duyduğumuz heyecanı paylaşmak isterim şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak:

Aynı zamanda ülkenin kötüleştiğinin bir göstergesi. Ucuz işçi çalıştırma yeri oluyoruz. Örneğin telefonlar hep Tayland gibi ülkelerde üretiliyor. Niye? Parası değersiz diye.
Lider 2 marka olan Samsun ve Apple'ın telefonlar Kore'de üretiliyor, Kore'nin ekonomik durumu gayet iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı