Xiaomi'yi seviyor musunuz?

F/P dengesini kurabilmiş güzel bir marka. Zaten ucuza alıyoruz cihazları yazılımdan beklentim olmuyor. Babama mi Note 10 aldırdım. Her açıdan çok iyi cihaz. Yazılımı da beklediğimden daha iyi.

Ama Samsung fanıyım.

Markanın sevmeyenleri nedense hep ucuz olan ve ucuz olması için tasarlanmış modelleri kullananlar ve bu yüzden de çeşitli sorunlar yaşayanlar oluyor. Benzer sorunlar "büyük" markaların aynı fiyat bandındaki telefonlarında da mevcut. Xiaomi "Mi" modelleri gayet güzel telefonlar.

Xiaomi global bir marka olma peşinde ve bu konuda çok başarılı bir firma bence. Ayrıca Xiaomi olmasaydı telefon piyasasındaki fiyatlar ve ilerleme çok farklı yönlere kayıp daha da tekelleşecekti diye düşünüyorum.

Xiaomi'ye karşı olan bu ön yargı ve bilinçsiz şekilde kötülemenin de hâlâ aşılamamış olması çok garip geliyor. Teknolojide bile tutucu, gerici olabilen bir topluma sahibiz ne yazık.

Markanın sevmeyenleri nedense hep ucuz olan ve ucuz olması için tasarlanmış modelleri kullananlar ve bu yüzden de çeşitli sorunlar yaşayanlar oluyor. Benzer sorunlar "büyük" markaların aynı fiyat bandındaki telefonlarında da mevcut. Xiaomi "Mi" modelleri gayet güzel telefonlar.

Xiaomi global bir marka olma peşinde ve bu konuda çok başarılı bir firma bence. Ayrıca Xiaomi olmasaydı telefon piyasasındaki fiyatlar ve ilerleme çok farklı yönlere kayıp daha da tekelleşecekti diye düşünüyorum.

Xiaomi'ye karşı olan bu ön yargı ve bilinçsiz şekilde kötülemenin de hâlâ aşılamamış olması çok garip geliyor. Teknolojide bile tutucu, gerici olabilen bir topluma sahibiz ne yazık.

Hiç alakası yok. Redmi'de kullanılan ekranlar, Tianma ve Huaxing markaları, MI'de de aynen kullanılıyor ve bu cihazlar ekrandan arıza vermeye yatkın. MI ve Redmi arasındaki fark sadece performans farkı. Redmiler orta seviye ve orta seviye islemciler kullanıyor. Gerisi hepsinde hep aynı. Malzeme kaliteleri, kullanılan panellerin markaları falan aynı.

Son düzenleme:
Çok ön yargılıyım telefona özellikle Çin malı olması ön yargımı daha da arttırıyor çok abartıyorlar telefonu ucuzluğundan falan ama ucuz etin yahnisi yavan olur derler :D
hqdefault.jpg

Övmek istemiyorum yoksa fan boy ilan edilirim ama, Xiaomi Mi 5 adlı telefonum, üzerine limonata döküldü, arka kapağı kırıldı, ekranı ikiye yamuldu, 2. kattan düştü ama hala (tabi ki yeni ekran takılması lazım) güzel bir şekilde çalışıyor, F/P olarak gerçekten güzel bir marka.

Xiaomi F/P donanım satıyor ama yazılımı berbat. Çalışsın yeter mantığında yazılımla geliyor. İlk Xiaomi telefonum 4 yaşında Redmi 4X'e Ubuntu Touch kurdum 2. telefon olarak kullanıyorum. Ana telefon olarak Mi Note 10 Lite'ı LineageOS 18.1 ile kullanıyorum 15 saat ekran süresi var cihazın. Mi Band 3 akıllı bilekliği 3 senedir sıkıntısız kullanıyorum. Xiaomi Mi Router 4A Giga'yı OpenWRT Firmware ile kullanıyorum bir sıkıntısını görmedim.

Hiç alakası yok. Redmi'de kullanılan ekranlar, Tianma ve Huaxing markaları, MI'de de aynen kullanılıyor ve bu cihazlar ekrandan arıza vermeye yatkın. MI ve Redmi arasındaki fark sadece performans farkı. Redmiler orta seviye ve orta seviye islemciler kullanıyor. Gerisi hepsinde hep aynı.
Bu konuyu ikili tartışmaya çekmeye niyetim yok, ama bu dediğini biraz daha açmalısın. Mesela ben spesifik bir arızadan bahsetmedim ama senin dediğine göre ekrandan arıza vermeye yatkın. O halde bunu kanıtlaman gerekiyor. Xiaomi telefonların genel olarak ekran arızası verdiğine dair bir araştırma veya istatistik var mı? Ayrıca yine de Redmi ve Mi modellerini farklı kategorilerde sınıflandırmaktan yanayım zira Redmi yakın zamanda bir alt marka olacak şekilde Xiaomi'den ayrıldı diye biliyorum.

Bu konuyu ikili tartışmaya çekmeye niyetim yok, ama bu dediğini biraz daha açmalısın. Mesela ben spesifik bir arızadan bahsetmedim ama senin dediğine göre ekrandan arıza vermeye yatkın. O halde bunu kanıtlaman gerekiyor. Xiaomi telefonların genel olarak ekran arızası verdiğine dair bir araştırma veya istatistik var mı? Ayrıca yine de Redmi ve mi modellerini farklı kategorilerde sınıflandırmaktan yanayım zira Redmi yakın zamanda bir alt marka olacak şekilde Xiaomi'den ayrıldı diye biliyorum.

Peki senin MI'nin, Redmi'den daha dayanıklı ve üstün malzemeler kullanılarak, imal edildiğine dair, elinde bilgi, belge, kanıt var mı? Alt marka olacak şekilde Xiaomi'den ayrıldı demişsin, olabilir. Bu satış stratejisidir. İkisi arasında, malzeme kalitesi farkı olduğuna dair bir ispat değildir. Çeşitli markalar için, böyle ayrımlara gitmek ve birden çok markayla, pazara girmek gayet de normal bir satış stratejisidir. Yani kendi icat ettiğin, içi boş ve dayanaksız iddialarla bir şey yazmadan önce düşünmeni tavsiye ederim.

Xiaomi ve Redmi cihazlarda kullanılan, dandik Tianma ve Huaxing marka ne idüğü belirsiz ekranların, daha doğrusu panellerin, Ghost screen arızası vererek, çöp olduğuna dair en önemli ve geçerli kanıt, yapacak olacağın Google aramalarıdır.

Sonuçları okumaya 1000 yıl yetmez. Bu kadar çok şikayet, bir de LG firmasının cep telefonlarında vardı yani ekrandan Ghost arızası verecek şekilde bozulma olayı. LG firmasının cep telefonları, bu yüzden piyasadan silindi. Fakat Xiaomi, arıza veren çöp ekranlı cep telefonlarını, Hindistan ve Çin gibi ülkelerde, pantolon parasına satmaya devam ediyor. 😀 Bu da pazardan LG gibi silinip gitmelerini engelliyor. Yoksa onun da sonu LG gibi olurdu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı