Xigmatek Aurora 240 yüksek fan sesi

aramiz1

Femtopat
Daha fazla  
Xigmatek Aurora 240 liquid cooler tam bir bas agrisi.

RGB'si ve fanlari, kendisiyle birlikte gelen remote controller disinda degistirmek mumkun degil. Herhangi bir software destegi yok. Remote controllerda Fanlari icin iki secenek var, ya cok yuksek yada yuksek. Bilgisayarimin CPU fanlarini default haliyle 5000rpm goruyorum ve cpu fanlarini BIOS'ta 0 a ceksemde Aurora 240i katiyen etkilemiyor, fanlar yuksek sesle donmeye devam ediyor. Bir liquid coolerli sistemin, bilgisayar 0 load altindayken bile gayet yuksek fan sesiyle calismasi normal midir?

Garip olan sey CPU fanlarini 0 a cekince CPU core temp firliyor, 45 dereceden 65-70'e, tum bu surec boyunce Aurora 240'in hem pump hemde fanlariyla en ufak bir degisim yok, hala vizir vizir yuksek sesle calisiyor.

Bu cooleri nasil kontrol edebilirim cozen oldu mu arkadaslar? Bu konuyla alakali bir suru baslik gordum ancak tek bir cozum yok gibi...

Son düzenleme:
Yazıyı okurken ağlayacaktım Eser West gibi yazmışsınız. Her neyse fanlar anakart ile bağlantılı mı? Bağlantıyı kontrol edebilir misiniz? Ayrıca BIOS'u güncellerseniz de faydası olabilir.

Ingilizce klavye ve hizlica yazilmis bir postun sonucu bende gurur duymuyorum. Fanlarin anakarta fiziksel baglantisini yarin kontrol edicem. Su anda BIOS uzerinden yapilan hic bir degisikligin cooler fanlari uzerinde etkisi yok. Bilgisayar yepyeni BIOS sorunu oldugunu sanmiyorum.

BIOS'ta CPU fanlarinin calisitigini gorebiliyorum. Default 5200rpm, oynayip sifira getirince bu yukselen CPU core sicakligiyla yansiyor. CPU faninin kaynagi heralde bu Aurora 240? Ancak CPU sicakligi yukselirken Aurora fanlari sanki dunyadan habersizmis gibi oldugu haliyle full performans donmeye devam ediyor. Ayrica BIOS'ta bir pump fani gorebiliyorum ama 0rpm de calisiyor ve herhangi bir sekilde degistiremiyorum.

Kutusunda Pump icin 2600 +- 10% RPM. Fan icin 1800 +- 10% RPM degeri gosterilmis. Bu demek mi bu liquid cooler zaten yaklasik 5 bin rpmde ses vere vere calisicakti?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı