Xigmatek Scylla 120 i7-8700K'yı soğutamıyor

Bir kere işlemcinin çekirdek voltajı stok değerlere göre oldukça yüksek. 1.15V ayarlayıp stabiliteye göre yukarı ya da aşağı yönde voltajı ayarlarsınız. Bu işlem sorunu %90 ihtimalle çözecektir.

Termal macun olayı sıcaklığı etkileyebilir ancak çok kötü termal iletkenliğe sahip olup kurumadığı sürece bu kadar yüksek sıcaklığa neden olmaz.

Radyatörün nereye takıldığı, radyatördeki fanların yönleri önemli. Kasadaki hava akışı radyatörün yeterince hava alabileceği şekilde yapılmalı. Eğer diğer bileşenlerdeki sıcaklığın artışı önemli değilse radyatör kasanın önüne takılıp diğer fanlar da havayı dışarı atacak şekilde takılabilir, bu işlemci sıcaklıklarında birkaç derece düşüş sağlayabilir.

Sıvı soğutmadan gelen ses ilk çalıştırmalarda normaldir, büyük ihtimal içerisinde hava boşlukları kalmıştır ve su da ilerlerken boşlukları doldurarak sese sebep olmuştur.

Elinizdeki işlemci alev topu gibi ısınan bir model, üstteki hiçbir işlem çözüm getirmediyse delid yaparak kesin çözüm sağlayabilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba konu biraz eski belki lakin belirtmek istediğim durum şu Bende XIGMATEK SCYLLA 120 SIVI soğutma kullanmaktayım 6 ay gibi bir sürede performansını gördüm memnundum lakin birkaç gün önce ısının çok fazla arttığını gördüm radyatör soğuk lakin işlemciye temas eden tarafa el vurulmuyordu bende önce tıpasını açarak şırıngayla sıvıyı boşalttım sonra bakır plakayı alyan anahtarla vidalarını çıkardığımda ne göreyim korozyona uğramış ve tortu birikmiş tek kanalı kapandığından devir dayım etmiyordu temizledim güzelce tekrar topladım sıvı kaybı olmuştu bende bir şırınga saf su ekledim evet belki saf su saçma lakin kendi orjinal sıvısı daha berbat daha ne kadar sorun olabilirdi ki böylece eski performansına döndü yükteyken en fazla 55 - 60 boştayken hep 27-33 arasında bir sıcaklık değeri elde ettim yani garantiyle uğraşmak istemeyenler için anlattım.

Arkadaşlar merhaba konu biraz eski belki lakin belirtmek istediğim durum şu Bende XIGMATEK SCYLLA 120 SIVI soğutma kullanmaktayım 6 ay gibi bir sürede performansını gördüm memnundum lakin birkaç gün önce ısının çok fazla arttığını gördüm radyatör soğuk lakin işlemciye temas eden tarafa el vurulmuyordu bende önce tıpasını açarak şırıngayla sıvıyı boşalttım sonra bakır plakayı alyan anahtarla vidalarını çıkardığımda ne göreyim korozyona uğramış ve tortu birikmiş tek kanalı kapandığından devir dayım etmiyordu temizledim güzelce tekrar topladım sıvı kaybı olmuştu bende bir şırınga saf su ekledim evet belki saf su saçma lakin kendi orjinal sıvısı daha berbat daha ne kadar sorun olabilirdi ki böylece eski performansına döndü yükteyken en fazla 55 - 60 boştayken hep 27-33 arasında bir sıcaklık değeri elde ettim yani garantiyle uğraşmak istemeyenler için anlattım.
Selamlar bendede sizinkiyle aynı model sıvı soğutma var ve yaklaşık 4 yıldır kullanıyorum şuana kadar hiç bir sıkıntısını görmedim fakat bu aralar işlemci sıcaklıgı hiç birşey açık değilken bile 90 95 hatta 100 derecelere çıkıyor bu yüzden sizin anlattıgınız yöntemi uygulamak isterim 4 yıldır birkere bile içini açıp sıvısını yenilemedim benimki ne haldedir düşünemiyorum bile :) bu işlemi nasıl yapıcagım hakkında işlemi anlatan bir video vs önerebilirmisiniz varsa
EE898A0F-A852-4AEF-B517-9581384980BA.jpeg

Dosya Ekleri

• 3CF2116B-EAFA-4D11-A421-7CA94A9E87EF.jpeg
    3CF2116B-EAFA-4D11-A421-7CA94A9E87EF.jpeg
    93,5 KB · Görüntüleme: 20
  • 674FD5ED-B161-4CC1-8A7F-1AA497B4111C.jpeg
    674FD5ED-B161-4CC1-8A7F-1AA497B4111C.jpeg
    127,4 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Selamlar bendede sizinkiyle aynı model sıvı soğutma var ve yaklaşık 4 yıldır kullanıyorum şuana kadar hiç bir sıkıntısını görmedim fakat bu aralar işlemci sıcaklıgı hiç birşey açık değilken bile 90 95 hatta 100 derecelere çıkıyor bu yüzden sizin anlattıgınız yöntemi uygulamak isterim 4 yıldır birkere bile içini açıp sıvısını yenilemedim benimki ne haldedir düşünemiyorum bile :) bu işlemi nasıl yapıcagım hakkında işlemi anlatan bir video vs önerebilirmisiniz varsaEki Görüntüle 1119979

Değerli hocam maalesef bir video yok bu konuda ama anlatabilirim. Öncelikle soğutmayı kasadan tamamen çıkardıktan sonra işlemci soğutma tarafında bakır plakayı tutan vidalar var alyan ile açılıyorlar orayı açıp bakır plakayı ince bir metal pena kullanarak oynatıp çıkartıyorsunuz ama biraz yukarıda tutunuz sıvı akmasın sonra zaten bir tortu birikimi ile karşılaşacaksınız eminim onlara dokunmadan bir kaba suyu boşlatmaya çalışın. Tamamen boşalttıktan sonra diş fırçası ile kanalları ve için temizleyerek yıkayın ve sonra bakır plakayı ve vidaları aynı şekilde takınız. Radyatör kısmında bulunan yuvarlar bir su girişi var üzerinde lastik koruma var onu çıkarıp yine alyan anahtar ile o vidayı açıp boşalttığınız suyu tekrar doldurunuz (sıvının içerisinde tortu varsa süzün). Kalan kısmına saf su veya soğutma sıvısı ekleyebilirsiniz. Bu kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı