XMP açılınca R5 3600X sistem yeniden başlatıyor

AsakaXenshi

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Cpu: AMD Ryzen 5 5600X / Gpu: SAPPHIRE Nitro Plus 6700 XT / Ram: CORSAIR Vengeance RGB Pro 16 GB CL16 3600Mhz / MotherBoard: GIGABYTE UD X570 / Psu: SHARKOON ShpV2 650w
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8) 3600 MHz DDR4 CL16 CMW16GX4M2D3600C16
Ekran kartı
Sapphire Nitro Plus RX 6700 XT
Anakart
Gigabyte X570 UD
İşlemci
Ryzen 5 3600X
Selam. Gigabyte X570 UD anakart kullanıyorum. RAM'lerim Corsair Vengeance RGB Pro C16 3600 MHz 16 GB. BIOS üzerinden XMP açtığım zaman 3-4 kere kendini resetliyor PC sonra tekrardan 2111 MHz'ye dönüyor. Sebebi ne olabilir acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence XMP kapalıyken anakartınızın en güncel BIOS'unu yükleyin ve RAM'lerinizin Dual kanal yuvalarında olduğundan emin olun. Güncellemeden sonra tekrar xpm yi devreye alıp deneyin. Windows'unuz da güncel ve stabil olduğunu varsayıyorum. Eğer gene olmaz ise anakartınızın ve işlemcinizin üretici sitesinden RAM ve CPU uyumluluğunu kontrol edin. Son çare ya RAM'leri 3600 MHz'den düşük frekansta 3200MHz gibi çalıştırmak ya da uygun RAM seti edinmek.

Bence XMP kapalıyken anakartınızın en güncel BIOS'unu yükleyin ve RAM'lerinizin Dual kanal yuvalarında olduğundan emin olun. Güncellemeden sonra tekrar xpm yi devreye alıp deneyin. Windows'unuz da güncel ve stabil olduğunu varsayıyorum. Eğer gene olmaz ise anakartınızın ve işlemcinizin üretici sitesinden RAM ve CPU uyumluluğunu kontrol edin. Son çare ya RAM'leri 3600 MHz'den düşük frekansta 3200MHz gibi çalıştırmak ya da uygun RAM seti edinmek.
En güncel sürümü yükledim. Eski ramlerim 3600mhz cl18 corsair idi onları açabiliyordum. Bunda nedense sıkıntı oldu.

Ben BIOS'dan XMP'yi açıp BIOS'dan çıkış yaptığımda direkt hiç görüntü alamamıştım. CMOS'u çıkarıp takmak zorunda kaldım. Stabil bir sistem değil gibi. Önerim aşırı önemli değilse kullanmamanız, manuel OC yapmanız.

Yeni konular

Geri
Yukarı