XMP açınca ROG STRIX Z790-E sistem açılmıyor

Paradox84

Centipat
Daha fazla  
RAM
2 adet G.Skill 32GB(2x16) Trident Z5 RGB 7800mhz CL36 DDR5 Ram (F5-7800J36
Ekran kartı
Asus GeForce RTX 4090 Rog Strix O24G Gaming 24GB G
Anakart
Asus Rog Strix Z790-E Gaming WiFi 7800mhz
İşlemci
INTEL Core i9-13900KS
2 adet Dual kit olarak satılan G.Skill 32 GB(2x16) Trident Z5 RGB 7800MHz CL36 RAM'e sahibim. Yani toplamda 4x16 GB RAM'im var. Fakat XMP açınca ya hiç görüntü gelmiyor, ya da mavi ekran veriyor. BIOS'u resetleyince düzeliyor. 2 XMP seçeneği de çalışmıyor (XMP'i ve XMP II). Manueli tek başıma kurcalamak istemiyorum ve başka önayarlı seçenek de yok.

Ne yapabilirim? İşlemci ve SSD hariç bütün parçalar Sinerji'den alındı ve topladıktan sonra "parçalar uyumlu mu? Değiştirmem gereken bir şey var mı?" diye sorduğumda hiçbir sorun olmadığını belirtmişlerdi.

Son düzenleyen: Moderatör:
XMP açtığında direkt gidiyor mu ekran?
MHz'yi 7800 değil de biraz daha düşürüp deneyebilirsin. Zamanında B450M 3200MHz anakartımda 3200MHz'lik RAM'leri XMP ile açtığımda bende mavi ekran yiyordum. 3000MHz'ye çekerek bu sorundan kurtulmuştum.

Xmp açıp manuel olarak saat hızını azaltmayı deneyebilirsiniz.
Evet ama çok fazla ince ayar var gibi. Birşeyleri batırmayı istemiyorum

XMP açtığında direkt gidiyor mu ekran?
MHz'yi 7800 değil de biraz daha düşürüp deneyebilirsin. Zamanında B450M 3200MHz anakartımda 3200MHz'lik RAM'leri XMP ile açtığımda bende mavi ekran yiyordum. 3000MHz'ye çekerek bu sorundan kurtulmuştum.

XMP açtığımda devreye girmesi için restart atmam gerekiyor. Restart atınca ya hiç görüntü gelmiyor yada bikaç saniye çalışıp mavi ekran veriyor.
7600, 7400, 7200, ..., 6000 hızlarını denedim. Hiçbiri çalışmadı

Evet ama çok fazla ince ayar var gibi. Bir şeyleri batırmayı istemiyorum.

XMP açtığımda devreye girmesi için restart atmam gerekiyor. Restart atınca ya hiç görüntü gelmiyor ya da birkaç saniye çalışıp mavi ekran veriyor.
7600, 7400, 7200... 6000 hızlarını denedim. Hiçbiri çalışmadı.

RAM'in birini çıkartıp dener misin?
Açılırsa kapat öbürünü dene. O da açılırsa anakartı servise ya da iadeye gönder.

RAM'in birini çıkartıp dener misin?
Açılırsa kapat öbürünü dene. O da açılırsa anakartı servise ya da iadeye gönder.
Birazcık kurcaladıktan sonra 6200mhz hızında çalıştırmayı başardım, ama bu durum fazla garip değil mi? 12 ve 13. nesil işlemcileri destekleyen bi anakart alıyorum ve bu anakartın 7800mhz desteklediği söyleniyor. 7800 mhz ram alıyorum ve o hızda çalıştıramıyorum.

Evet ram kontrolcüsü işlemci üzerinde fakat anakarta takılabilecek en iyi işlemci takılı zaten. Bu anakartın 7800mhz desteklediğini neyle test etmiş olabilirler ki?

Anakart ile ilgili sıkıntı olduğundan dolayı böyle oluyor diye biliyorum. Yine de yanıltmayayım seni ama geçici olarak çözdüğümüze sevindim.

Anakart ile ilgili sıkıntı olduğundan dolayı böyle oluyor diye biliyorum. Yine de yanıltmayayım seni ama geçici olarak çözdüğümüze sevindim.
Ben ddr5 ile ilgili bi sorunmuş diye duydum. 4 modül çok sağlıklı çalışmıyormuş.
Keşke bilgisi olan başkaları da cevap verse. Emin olurduk. Belki çözümü de vardır.

Burası pek aktif değil mi yoksa bana mı denk gelmiyor?

Ben DDR5 ile ilgili bir sorunmuş diye duydum. 4 modül çok sağlıklı çalışmıyormuş.
Keşke bilgisi olan başkaları da cevap verse. Emin olurduk. Belki çözümü de vardır.

Bazen göremeden aşağılara kayıyor konular. Öne çıkar basarsan tekrar üste çıkar. Dediğin gibi de olabilir DDR5 ile ilgili.

Ben DDR5 ile ilgili bir sorunmuş diye duydum. 4 modül çok sağlıklı çalışmıyormuş.

4X RAM DDR4 de de düzgün çalışmayabilir, DDR5 için daha yüksek frekansa yeni BIOS güncellemeleri ile çıkacaktır, yine de denemek isterseniz, ilk önce soldan 2. Ve 4. Slotta 2 RAM ile o hıza çıkmayı deneyin, olursa, önce 3'e sonra 1'e tek tek RAM'leri ekleyip deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı