XMP açtıktan sonra ekran gidiyor

wrâithx

Hectopat
B450 anakartımın BIOS'undan XMP'i 3600MHz yaptım oyun oynarken birden ekran gitmeleri oldu. Sonra oyun birden kapanıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
@yusufbastas1 Konu XMP ile alakalı. O kadarını ben de biliyorum. Zaten manuel olarak 2666 MHz'ye sabitlediğimden bahsettim önceki yorumlarımda. Mesele o değil. O noktaya girdikten sonra anakart sınırlarını da zorlarız güzel belleklere voltaj vererek.

Konu sahibi bu işlerden anlamak zorunda değil. Sorusu da başka. XMP ile hata aldığını söylüyor. XMP sorununu çözemiyorsanız kalabalık yapmayın. Diğer yöntemlerin bununla alakası yok.

Ryzen 1000, 2000, 3000g, 2000g serilerinde ve bazı AMD 300, 400 serisi anakartlarda yaşanabilen bir durum.
İşlemcinin bellek kontrolcüsü zayıf olabilir. Anakart bu hızları kaldıramıyor olabilir. Ram'ler kullandığınız spesifik sisteme uygun olmayabilir. Maalesef AMD'nin bu serilerinde yaşanabilen bir sıkıntı. Problemi de her parçayı tek tek denemeden bulmak zor.

Yapabileceğiniz en basit şey RAM hızlarını düşürerek kullanmak. Sırayla 3433 3300 3200 3000 vs. yapabilirsiniz.

@yusufbastas1 Muhteşem. XMP kullanacaksam neden voltaj artırayım? Mantık nerede bu dediğinizde? Zaten voltaj artıracaksam manuel moda geçip zamanlamalara kadar değiştirmem gerekecek. O zaman XMP ne iş yapıyor? XMP denilen şey; zamanlama, frekans ve voltaj parametrelerinin hazır olarak sunulması zaten.
Arkadaşın hiçbir bilgisi yok, sağdan soldan duyduğu mahalle bilgisayarcılarının uydurması olan bilgileri forumlarda bilgi diye pazarlamaya çalışıyor.

Ryzen 1000, 2000, 3000g, 2000g serilerinde ve bazı AMD 300, 400 serisi anakartlarda yaşanabilen bir durum.
İşlemcinin bellek kontrolcüsü zayıf olabilir. Anakart bu hızları kaldıramıyor olabilir. Ram'ler kullandığınız spesifik sisteme uygun olmayabilir. Maalesef AMD'nin bu serilerinde yaşanabilen bir sıkıntı. Problemi de her parçayı tek tek denemeden bulmak zor.

Yapabileceğiniz en basit şey RAM hızlarını düşürerek kullanmak. Sırayla 3433 3300 3200 3000 vs. yapabilirsiniz.
Bir de AMD'de bu sorunlar yetmezmiş gibi bazı düşük seviye anakartlarda yeni gelen BIOS'lara güncellerseniz geriye de dönemiyorsunuz. Bazen BIOS güncellemesi de sorunu çözebiliyor.
Başka bir önerimde anakartınızı güncellemediyseniz en son olan BIOS sürümü değil de bir iki öncesi sürümü yüklemeniz. BIOS güncellemelerinin ne eklediğini okuyup ona göre guncelleyebilirsiniz. "memory compatibility" görürseniz mesela.

Son düzenleme:
Ankartın Modeli Aorus B450 Pro
İşlemci Ryzen 5 2400G
Galiba işlemciden dolayıdır onu da inşallah yakın zamanda değiştireceğim
1651953770063.png

BIOS sürümünüz nedir? Daha önce hiç güncellemiş miydiniz? F62 sürümü baya önemli gibi gözüküyor. Öyle yazmışlar. Son sürüm ise sizin şu anlık ihtiyacınız olmayan şeyleri getiriyor.

Geri
Yukarı