Çözüldü XMP aktif olduğunda sistem siyah ekranda kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Umut Yaldız

Decapat
Herkese merhaba. Sistemimde 2 adet RAM takılıyken XMP aktif çalışıyordu, aynı RAM'lerden 2 adet daha taktım ve XMP aktif ettiğimde sistem siyah ekranda kalıyor.
BIOS pilini çıkarıp gücü kesip 1 dakika bekledikten sonra XMP kapalı halde sorunsuz çalışıyor sistem.

BIOS sürümünü güncelledim, en son sürümde şu an.
7C37VAD2(beta version)

Sistem:
Windows 10 64 Bit.
RAM: Corsair 16 GB(4x8GB) DDR4 3200MHz CL16 RAM cMW16GX4M2C3200C16.
İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X.
Anakart: MSI MPG X570 GAMING Plus.

Çözüm
Bütün RAM'lari takın;
1) XMP'yi açın.
2) DRAM voltage elle 1.35v yapın.
3) RAM multiplier 32X şeklinde yapın.
4) İlk 5 subtimings'i elle 16-18-18-18-36 yapın (önemli!)
5) 6. timing'i (trc) to 54 yerine 56 yapın (önemli!)

Sonucu yazarsanız bakalım.

"Sadece eski RAM'lar Dual channel olarak takılıyken, BIOS'u resetler misiniz? Daha sonra XMP'ye müdahale etmeden (yani kapalı kalsın) sistemi açın. Kapatın. Yeni RAM'leri takarken eski RAM'lar yan yana olsun, yeni RAM'ler de yan yana olsun, bir önceki gibi aradaki boş slotlara yeni RAM'leri takmayın. Tekrar XMP'yi açıp deneyebilir misiniz" bu dediğimi yaptınız mı? Yapmadıysanız bunu denedikten sonra manual ayarları deneyin.
BIOS sürümünden kaynaklı olabilir. Beta sürüm sorun çıkartıyor olabilir. Beta sürümden bir önceki sürüme güncelleyin.
Betadan bir önceki sürümdeydim sorun yaşarken, sonradan betaya güncelledim.
XMP açıkken mi yeni ram leri eklediniz ?
Evet, ancak sonradan bios ressetleyip ramleri takıp xmpyi aktif ettiğimde de aynı siyah ekran problemi devam etti.

sadece eski ramlar dual channel olarak takılıyken, bios u resetler misiniz . Daha sonra xmp ye müdahele etmeden (yani kapalı kalsın) sistemi açın. Kapatın. Yeni ramleri takarken eski ramlar yan yana olsun, yeni ramler de yanyana olsun, bir önceki gibi aradaki boş slotlara yeni ram leri takmayın. Tekrar xmp yi açıp deneyebilir misiniz..

Bir de XMP ayarlarının diğer profilleri ne durumda , farklı bir profil var mı ?

Önemli ; Sadece yeni ramlar takılı iken XMP çalışıyor mu ?
Eğer çözülmez ise manual ayar girip mhz yi yükseltirsiniz. Ram lerin sıkıntılı olup olmadığını kontrol etmek gerekicek birtek.. Durama göre bakalım manuel ayarı gönderiyim.

Önemli ; Sadece yeni ramlar takılı iken XMP çalışıyor mu ?
Eğer çözülmez ise manual ayar girip mhz yi yükseltirsiniz. Ram lerin sıkıntılı olup olmadığını kontrol etmek gerekicek birtek.. Durama göre bakalım manuel ayarı gönderiyim.
sadece yeni ramler takılı iken xmp aktif düzgün çalışıyor
sadece eski ramlar dual channel olarak takılıyken, bios u resetler misiniz . Daha sonra xmp ye müdahele etmeden (yani kapalı kalsın) sistemi açın. Kapatın. Yeni ramleri takarken eski ramlar yan yana olsun, yeni ramler de yanyana olsun, bir önceki gibi aradaki boş slotlara yeni ram leri takmayın. Tekrar xmp yi açıp deneyebilir misiniz..

Bir de XMP ayarlarının diğer profilleri ne durumda , farklı bir profil var mı ?
yeni ramler ile sorunsuz xmp aktif çalışıyor sadece manuel ayarlamayı denemedim.

Bütün RAM'lari takın;
1) XMP'yi açın.
4) İlk 5 subtimings'i elle 16-18-18-18-36 yapın (önemli!)
5) 6. timing'i (trc) to 54 yerine 56 yapın (önemli!)

"Sadece eski RAM'lar Dual channel olarak takılıyken, BIOS'u resetler misiniz? Daha sonra XMP'ye müdahale etmeden (yani kapalı kalsın) sistemi açın. Kapatın. Yeni RAM'leri takarken eski RAM'lar yan yana olsun, yeni RAM'ler de yan yana olsun, bir önceki gibi aradaki boş slotlara yeni RAM'leri takmayın. Tekrar XMP'yi açıp deneyebilir misiniz" bu dediğimi yaptınız mı? Yapmadıysanız bunu denedikten sonra manual ayarları deneyin.

Çözüm
Bütün RAM'lari takın;
1) XMP'yi açın.
4) ilk 5 Subtimings'i elle 16-18-18-18-36 yapın (önemli!)
5) 6. Timing'i (trc) to 54 yerine 56 yapın (önemli!)

"Sadece eski RAM'lar Dual Channel olarak takılıyken, BIOS'u resetler misiniz? Daha sonra XMP'ye müdahale etmeden (yani kapalı kalsın) sistemi açın. Kapatın. Yeni RAM'leri takarken eski RAM'lar yan yana olsun, yeni RAM'ler de yan yana olsun, bir önceki gibi aradaki boş slotlara yeni RAM'leri takmayın. Tekrar XMP'yi açıp deneyebilir misiniz" bu dediğimi yaptınız mı? Yapmadıysanız bunu denedikten sonra manual ayarları deneyin.

Bir tek 3. adımdaki RAM multiplier kısmını bulamadım, diğerlerini yaptım ve sorunsuz çalışıyor. Teşekkür ederim. Çözüm olarak işaretliyorum.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı