XMP RAM Frekans Sorunu

alfist

Hectopat
Yer
ankara
Daha fazla  
Meslek
ASTSUBAY
Selam arkadaslar, kafama takılan ve çözemediğim bir şeyi danışmak istiyorum..

Corsair 4x2=8 GB CL9 1866 MHz RAM'lere sahibim ancak;

RAM'ler BIOS'ta XMP açık iken detaylar birinci resimde olduğu gibi..
Ancak BIOS'tan (MSI Gaming 5 anakartım var) OC Genie actıgımda RAM ayarlarına dokunmadan ikinci resimdeki gibi oluyor..

Fakat görev yöneticisinde performans bellek kısmına geldiğimde XMP açıkken OC'siz haliyle neden 1866 değil de 1400 MHz gösteriyor? Asıl müthis soru ise şu; BIOS'tan OC Genie actığımda RAM'ler neden 1333 MHz gösteriyor?

Diğer fakettiğim bir olay ise CPU-Z'de gösterdiğim gibi:
NB frekans değerlerinin değişimi XMP açıkken 3500 MHz.
OC Genie devrede iken de 3900 MHz.

Kafamda deli sorular, yardımcı olursanız sevinirim.

Not: Windows 10 kullanıyorum.
1.jpg
2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Görev yöneticisine aldırmayın. Çift kanal takıldığı için 933x2=1866 mhz ediyor. Yani tam hız çalışıyor. OC Genie NB frekansını arttırıyor demekki. Bende Msi anakart kullanıyorum. OC Genie bende NB frekansını 1800Mhz yerine 2000Mhz yapıyor.

OC'tan fazla anlamam ama işlemciye OC yaptığında RAM'lerin frekansı düşüyor diye biliyorum. O yüzden RAM'lere de OC yapmalısın, belki bu yüzden olabilir.

Bios dan oc genie acildiginda xmp yi extra acamiyorsun yada ram lerle alakali birseyi degistiremiyosun izin vermiyo..hala cozebilmis degilim..acaba win 10 kullandigimdan olabilir mi..?

OC'tan fazla anlamam ama işlemciye OC yaptığında RAM'lerin frekansı düşüyor diye biliyorum. O yüzden RAM'lere de OC yapmalısın, belki bu yüzden olabilir.

O eskidendi, adam FSB ile oynamıyor. Muhtemelen çarpan kilidiyle oynuyor.

Bios dan oc genie acildiginda xmp yi extra acamiyorsun yada ram lerle alakali birseyi degistiremiyosun izin vermiyo..hala cozebilmis degilim..acaba win 10 kullandigimdan olabilir mi..?

Normalde açamıyorsun ama modlu bios yüklersen açabiliyorsun. Msi a88x-g45 kullanıyorum. Oc Genie 2. kademede açık. XMP profilini açıp Gpu frekansını arttırabilmek için modlu bir bios yaptım. Gayet güzel sıkıntısız çalışıyor. Bios modlayabilirsiniz. Windows 10 ile alakası yok.
Corsair 2400 Mhz 2x8gb kit kullanıyorum. OC Genie 4 2. Kademede Modlu bios ile Msi anakartta XMP profilini açabiliyorum ve açtım da. Ve işlemci nedir?
Sanırım xmp de iki tane profil olması lazım.
Bios dan bir bakarmısın.
1600 ve 1866 olur büyük ihtimal.

Bazılarında tek profil , bazılarında çoklu profil oluyor, ama ne için baktırmak istediniz anlamadım :D

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı