XMP stabilite problemi

Glario57

Centipat
Merhaba arkadaşlar, bu aşağıdaki yazıya benzer bir problemim vardı. Olay şöyle oluyordu; 1 hafta 10 gün aralıklarla meydana gelebiliyordu. Bazen birkaç kez reset attığım zamanda Windows'a giremeden bu dediğim senaryo olmuştu. Önce donma, ardından görüntü no signal oluyordu. Bu sırada klavye mouse ışığı da sönüyordu ve anakart üzerinde CPU LED ışığı yanıyordu. Reset atmadan görüntü alamıyordum. Aşağıdaki yazıya göre fark; klavye mouse ışığı bende sönüyordu ve işlemci soğutucusu durmuyordu, o kişide duruyormuş. Bende de kernel Power hatası mevcuttu ama, o kişi de bu kernel Power hatasının haricinde başka bir hatada mevcut. Benim RAM almamdan yaklaşık 15-20 gün sonra böyle bir sorun çıktı. XMP 3200'de de, XMP 2933'de de sorun oluyordu. Kapalı şekilde 6 gün denedim. Sorun olmadı ama açtıktan 3 gün sonra bu problem oldu. Ben XMP ile ilgili olduğunu sanmıyorum zaten onunla alakalı olmadığıda ortaya çıktı. XMP böyle bir sorunu yapar mı gerçekten? Yani donma ve görüntü gitmesini. Servispointe; işlemci, anakart, RAM ve ekran kartını vermiştim. Ekran kartında sorun görülüp, onarım uygulandığı bilgisini aldım. Ben gerçekten sorunun ekran kartı kaynaklı olduğuna emin olabilir miyim? Aşağıdaki kişide, RX 580 varmış. Bana kalırsa onunda sorunu ekran kartı kaynaklı gibiymiş. Bende de RX 570 Armor var. RAM'lerden dolayı böyle bir problem gerçekten olur mu? Yaşadığım sorunlar bu kişi ile tam anlamıyla benzerlik göstermiyor ama, ben yine ne kadar kuşkulanmalıyım? Yazı biraz uzun, ama okuyup yardımcı olursanız çok sevinirim. Dediğim kişinin yazmış oldukları:
Bilgisayarı ilk kurduğum zaman 60 Hz monitörle kullanmaktaydım. Bu süre zarfında RAM'leri 3466 MHz'de CL18 değerinde rahatlıkla kullanıyordum. Tabii ki herhangi bir render veya video kaydı yapmadan. 144 Hz monitör satın aldıktan ve eski monitörümü sattıktan sonra enteresan şekilde bilgisayar bazen açılırken CPU Debug LED'ini yakıp işlemciye giden gücü tamamen kesiyor (işlemci fanı duruyor ve fan ışığı sönüyor diğer tüm donanımlar çalışıyor) bazen ise bunu yapmıyor sorunsuz kullanmama izin veriyordu. Ben de bu problemin RAM'lerden kaynaklı olabileceği düşüncesi ile bir dizi test yaptım.Öncelikle şunuda belirtim,bu dediğim kişi benden daha sık ve farklı sorunlarla almış bu kernel power hatasını.
Dediğim kişinin yazdıkları;

RAM'leri denediğim çalışma frekansları ise şu şekildedir:
2133 - 2400 - 2666 - 2800 - 2933 - 3200 - 3466.
2133 ve 2400 MHz değerlerinde sistem aşırı yük altında bile hiç işlemciye giden gücü kesmedi. Ancak performans anlamında çok ciddi manada kaybım oldu. Özellikle ekran videosu alırken oyun oynama esnasında veya render süresi bazında beni gerçekten etkiledi.

2666-3466 MHz aralığında ise CL değerlerini sistemin atadıkları ve kendi atadıklarım şeklinde CL-16-23 arasında testler yaptım. RAM voltajları ise 1,20 seviyesinden 1,41 seviyesine kadar kademeli olarak arttırıldı. (Frekans 3000 ve üzerinde 1,41V seviyeleri test edildi)
XMP profilleri de dahil olmak üzere testleri yaptığım tüm frekanslarda ya işlemciye giden gücü tamamen sistem kesti ya da işlemci fanının dönmesine izin vererek CPU Debug LED'i yakıp görüntü gitti o şekilde kaldı. Özellikle beni şaşırtan ise XMP profillerinde de işlemciye giden gücü bilgisayarın kapatması oldu.

İşlemciyi 3.9 GHz 1.3125V en üst limit olarak ve işlemci ayarları Auto olarak test edildi. Yüke girdiği zamanlarda düzenli olarak HWMonitor ile voltaj ve sıcaklık ve çalışma frekansı değerleri kontrol edildi. İşlemci %50 kullanım üzerine çıkınca 70 derece civarında çalışıyor. %50 kullanımın altında 50 derecelerde çalışmakta.

Bazen ise Windows açılırken hata vermiyor, oyuna giriyorum bazen beş dakika bazen beş saat sonra işlemci Debug LED'ini yakıyor ve bırakıyor.

Olay Görüntüleyicisi'nde de hata ile ilgili mesajlar bulunuyor. Ayrıca sistemin her açılışında WattMan düzgün kapatılamadığı için sıfırlandı uyarısını almaktayım.

Şüphelenmem gereken yerin tam olarak neresi olduğunu anlayabilmiş değilim. RAM bandwith yaklaşık 25 Gbps. Bu seviyedeki bir bant aralığı bu işlemciyi mi beslemiyor yoksa donanımsal bir arıza mı var bilmiyorum.

Bir de bu problem başıma geldiğinde bilgisayarı güç düğmesinden kapatmak zorunda kalıyorum. Ne zaman bunu yapsam USB kulaklık ve faremin ışıkları yanmaya devam ediyor. Ne zaman ben komple bilgisayarın fişini çekersem o zaman gidiyor. Enteresan bir şekilde USB'lere voltaj gidiyor sistem tamamen kapalıyken.

Bu arada donanımların hepsi sıfır ürün olarak alındı. @Recep Baltaş beyden ricam olacak. Bu tip konularda sizin tecrübenize güveniyor ve yardımınızı rica ediyorum. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar da yardımcı olursa sevinirim. Hiçbir teknik servis de sorunun neden kaynaklanabileceğiyle ilgili bir bilgi veremedi. Sadece AMD teknik servisi bu problemin MSI anakarttan kaynaklı olabileceği yönünde bir önerme sundu.

Yardımcı olursanız sevinirim. Sistemimi verimli bir şekilde hiç kullanamıyorum. Herkese iyi günler.

Son düzenleme:
Sistem bileşenlerinide paylaşır mısınız?
Amd Ryzen 5 2600,Msi rx 570 8gb,16gb 3200mhz CMK16GX4M2E3200C16 ram,Msi b450 a-pro,Toshiba tr200 240gb,Aerocool kcas 600w,Xpg spectrix s40g 256gb,Aerocool Quartz Red.CoolerMasterMasterliquidML240LRgb

Hocam bileşenler bunlar fakat,ben bir özet çıkarayım.Bu 1 hafta-10 gün aralıklarla olan bu donma ve ardından görüntü gitmesini en başta xmp profiline bağlamıştım fakat servis tarafından ekran kartında sorun görülüp onarım yapılınca o düşünceden vazgeçtim,ama bu problem ram aldıktan yaklaşık 15-20 gün sonra başladı diyebilirim.Tesadüf olduğunu düşünüyorum.Tekrar belirtim bu sorun genelde 10 gün sürelerle olabiliyordu.13 şubatta sorun yaşamıştım.15 şubatta bios defaulta almıştım,6 gün xmp kapalı kullandım 21 şubatta tekrar açtım ve 24 martta bu sorun tekrar olmuştu.Yine dediğim gibi 10 gün aralıklarla olma mevzusu yine meydana gelmiş oldu.Xmp de sorun yapacak olsa bana kalsa,ilk aktif edildiğinde meydana gelir diye düşünüyorum.Sizin düşünceniz nedir?
@CillianMurphy
@Lemi Galip

Son düzenleme:
Hocam bende XPM acinca 3600 MHz belleklerim oyundan atma yapiyor hatasiz direkt bazen sistemi acinca CPU LED yaniyordu ben şu an kapali kullaniyorum XPM bellekleri 2466 oyunda atma yapmadan kullaniyorum cok test ettim temiz cikti kimse de birsey demedi bulamadi.

Hocam bende XPM acinca 3600 MHz belleklerim oyundan atma yapiyor hatasiz direkt bazen sistemi acinca CPU LED yaniyordu ben şu an kapali kullaniyorum XPM bellekleri 2466 oyunda atma yapmadan kullaniyorum cok test ettim temiz cikti kimse de birsey demedi bulamadi.
Donma ve görüntü gitmesi oluyor muydu peki,yani no signal gibi bir durum.Klavye mouse ışıkları sönüyor muydu?Ekran kartından dolayı olduğunu anladım ben bu sorunların.Zaten servis kartı onardı.

Donma ve görüntü gitmesi oluyor muydu peki, yani no signal gibi bir durum. Klavye mouse ışıkları sönüyor muydu? Ekran kartından dolayı olduğunu anladım ben bu sorunların. Zaten servis kartı onardı.

Hocam AMD karti kullandigimda oluyordu şu an 2080 Super kullaniyorum bellekler şu an 3200 3466 MHz aldim oyunlardan falan atma yapmiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı