XP Çok Çekirdekli İşlemcileri Destekliyor Mu ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

AAK

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
E2200 işlemci kullanıyorum , tabi işletim sistemim de XP. İşlemci çift çekirdekli fakat çekirdeklerin ikisini de kullanabiliyor muyum?

Bu daha çok işletim sisteminden ziyade kullanılan programlarla alaklı bir konu. Kullandığın programlar çift çekirdeği desteklemeli. 2002'de çıkan XP, çoklu çekirdek için destek vermiyor. SP2'li sürüm daha iyi optimize edilmiştir diye tahmin ediyorum. Her halükarda XP çoğu donanımsal hızlandırma özelliğini desteklemiyor. DirectX 11 yok ve SSD'ye destek vermiyor. Bunu söylemekten bıktım artık ama, XP'ye elveda diyin, yeter artık :)

Dual-Core E2180 var bende. E2200 alt modeli. Windows 7'de arada bir kasılıyordu. Bende uğraşmadım bastım XP'yi. E2xxx serisi çöpten ibaret...

5-6 sene önce çıkmış bir donanım hangi komutları anlar. Ve ya günümüzün windows 7 işletim sisteminin komutları, eski donanımlarda ne kadar doğru çalışabilir. Birkaç gündür eski P4 bilgisayarıma windows 7 kurdum. Sadece anakart kaynaklarının doğru yüklenilmesi için saatlerce arama yaptım. Üreticinin yayınladığı sürücüleri CD/DVD den yükleyemiyorsak internet üzerinde bulabildiğimiz sürücülere ne kadar inanabiliriz. Ya da doğruluğunu ne düzeyde anlayabiliriz.

Bir donanım ne tür işletim sistemi destekliyorsa,
Bir işletim sistemi hangi donanımlara gerçek anlamda destek veriyorsa.
En uyumlu donanım ve işletim sistemi seçeneği zaten ortaya çıkacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
5-6 sene önce çıkmış bilgisayara Windows 7 veya Vista kurduktan sonra niye sürücü kurmaya uğraşıyorsun ki ? Anakart kaynakları yani tümleşik ekran/ses/ethernet kartını mı tanımadı ?

Windows XP SP3 ile bütün çift çekirdekleri destekliyor. Belki de SP2'de destekliyordur. Çünkü bahsi geçen işlemci piyasaya çıktıgında Windows XP vardı. Ben kendim kullanıyordum, aygıt yöneticisinde ve görev yöneticisinde çift çekirdek çalıştığını gördüm.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı