Xperia Z2 kamera camında su lekesi

Galileo Galilei

Hectopat
Daha fazla  
Xperia Z2 telefonum kamera camından içeri su aldı. Su buharlaştı ama suyun izi kaldı camın içinde. Ben şimdi bu cihazı yetkili servise götürsem :

1- Telefonun açılma videolarından izlediğim kadarıyla arka kapağı çıkarınca cam temizlenebiliyor. Servise verip temizlettirmeyi düşünüyorum.
2-Arka kapak açılırsa tekrar eskisi gibi olur mu? Biliyorum saçma bir soru ama yine de endişelerim var.
3-Servise gittiğimde bağırıp çağırsam, sizi dava edicem desem gözleri korkup ücretsiz hizmet verirlermi?,
4-Kamera performansı bana göre iyi durumda ama parlak bir ışığı çekmeye kalktığımda örn. sokak lambası, ışık çok fazla parlıyor, siz çıplak gözle ışığa baktığınızdan 2-3 kat daha fazla. Sizce bu durum normal mi?
5-Telefonu ben su geçirmez diye aldım, mutlaka siz de görmüşsünüzdür televizyonda vs. reklamları, resmen beni suya sokmaya itti reklamları sanki telefon değil su altı kamerası.
6-Tüketici haklarına başvurabilir miyim? Bunu deneyen arkadaşlar var mı? Sonuç alınabilir mi?

Biraz uzun yazdım ama okuduysanız sevinirim. Benim için öenmli olan 2, 4 ve 6. maddeler. Yardım edebilirseniz çok memnum olurum.
@Recep Baltaş
@Egemen

Telefonu neyin içine soktuğunuz önemli. Garanti şartlarında yazan koşullara uymuş olmanız gerekiyor. Açılırsa eski haline döner mi emin değilim. Servis nasıl bir tepki verir fikrim yok. Parlama konusunu düşünürsek içindeki izden mi kaynaklanıyor tam emin olamadım. Ama 3. Maddenin bir işe yaramayacağını düşünüyorum.

Telefonun başka bir yerinden su alma olmadıysa bir bardak suyun içine koydum denemek için. Çıkardığımda böyle oldu, cihaz satın aldığımda kusurlu olmalı deseniz olabilir. Dediğim gibi ama başka bir yerinden su kaçağı olmadıysa. Z'de su alıp almadığını gösteren bir belirteç var. Z2'de kapakların içinde göremedim öyle bir belirteç ancak belki bir şey koymuşlardır. Başka bir yerine su girmediyse halletme şansınız yüksek olayı. Bir de garanti dışında olacak bir suya sokmadıysanız. (Deniz suyu vb.)

Son düzenleme:
Șu anda garanti kapsamına giren su koşullarını tam hatırlamıyorum. Ancak ona da uyduysanız servise verin bence. Ayıplı mal da olabilir çünkü. Ben koşullara uydum ancak sudan çıkarınca bu durum yaşandı. Aldığımda su geçirmezlik konusunda bir sıkıntı vardı demek ki diyebilirsiniz.

O zaman öyle yapıcağım. Büyük ihtimal arka kapğı açıp temizleyip geri vercekler. Benim takıldığım nokta arka kapak açılıp, geri takıldığında eskisi gibi olur mu? Bir sıkıntı çıkar mı? Daha doğrusu buna değer mi?
@Egemen

Bir şey olacağını zannetmiyorum. Sonuçta batarya ömrünü tamamlandığında o kapak açılacak. Sorunsuz şekilde yerine takmaları lazım.

Direkt ışığa tuttuğunuz da slr makinalar bile zorlanır. Biraz ayar yapın netleşir birazcık ama telefon lenslerine göre normal bir durum. Gene de siz gönderin servise bir şey olmaz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı