XPG SX8100NP yazma değerleri düşük çıkıyor

KindOfEmre

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilişim
SSD veya HDD modeli
Adata Xpg 8100np 512 Gb Nwm Ssd
Anakart
Msi B660 Tomahawk Wifi
Merhaba, yaklaşık 1 senedir kullandığım M.2 SSD de dün fark ettiğim bir sorun var. Emin olmak için farklı yazılımlarla defalarca test ettim ama sonuç aynı. Okuma değerleri yüksek ama yazma değerleri düşük çıkıyor. Nisan ayında 2600 mb/s çıkan sıralı yazma değerleri şu an 500 mb/s civarında. Sağlık durumu %98. SSD sağlığı ile alakalı bir sorun olsa okuma değerlerinin de kötü çıkması gerekir diye düşünüyorum. Bu sorunun sebebini bilen var mı?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-09-30 155120.jpg
    Ekran görüntüsü 2022-09-30 155120.jpg
    153,2 KB · Görüntüleme: 24
Doluluk oranı yüzde kaç?

172 GB kullanılan alan 300 GB boş alan var. Dün Windows 11'e format atmıştım acaba işletim sistemi ile alakalı olabilir mi diye düşünüyorum, zira son sürümü hiç stabil değil sürekli Windows Gezgini'ni yeniden başlatmak zorunda kalıyorum.

172 GB kullanılan alan 300 GB boş alan var. Dün Windows 11'e format atmıştım acaba işletim sistemi ile alakalı olabilir mi diye düşünüyorum, zira son sürümü hiç stabil değil sürekli Windows Gezgini'ni yeniden başlatmak zorunda kalıyorum.

Çok da dolu değilmiş. O zaman bu XPG SSD'niz Windows 11 kurulan SSD'niz değil, değil mi? İçindeki verileri ana SSD'ye taşıyıp buna bir format atın derim. Kullanıma bağlı olarak SSD optimize edilmezse zamanla yazma hızı düşebilir. Formattan sonra düzelmezse garantiye gönderebilirsin.

Çok da dolu değilmiş. O zaman bu XPG SSD'niz Windows 11 kurulan SSD'niz değil, değil mi? İçindeki verileri ana SSD'ye taşıyıp buna bir format atın derim. Kullanıma bağlı olarak SSD optimize edilmezse zamanla yazma hızı düşebilir. Formattan sonra düzelmezse garantiye gönderebilirsin.

Aynen yazım hızları düşük olan sistem diski. 2. SSD'de herhangi bir düşüklük yok. Birazdan yer açıp Windows 10 yükleyip test edeceğim eğer sonuçlar yine benzer çıkarsa SSD bozuk demektir.

Az önce Windows 10'da da denedim sonuç değişmedi. Sanırım donanımsal bir sorun var. Ssd'yi Servise göndersem para iadesi çıksa zamanında çok uygun fiyata indirimdeyken almıştım şu an o paraya Sata Ssd bile yok. En iyisi bu şekilde kullanmak gibi görünüyor. Cevap veren herkese teşekkürler.

Son düzenleme:
Aynen yazım hızları düşük olan sistem diski. 2. SSD'de herhangi bir düşüklük yok. Birazdan yer açıp Windows 10 yükleyip test edeceğim eğer sonuçlar yine benzer çıkarsa SSD bozuk demektir.

Az önce Windows 10'da da denedim sonuç değişmedi. Sanırım donanımsal bir sorun var. SSD'yi Servise göndersem para iadesi çıksa zamanında çok uygun fiyata indirimdeyken almıştım şu an o paraya SATA SSD bile yok. En iyisi bu şekilde kullanmak gibi görünüyor. Cevap veren herkese teşekkürler.

XPG SSD'ye format attın değil mi? Ona rağmen düzelmedi? Servise gönderebilirsin garantisi varsa. Sorunlu olduğu anlaşılırsa para iadesi almak zorunda değilsin değişim talep etmek senin hakkın.

XPG SSD'ye format attın değil mi? Ona rağmen düzelmedi? Servise gönderebilirsin garantisi varsa. Sorunlu olduğu anlaşılırsa para iadesi almak zorunda değilsin değişim talep etmek senin hakkın.

Zaten Windows 11'e dün format attığım için format atmadan alan ayırıp Windows 10 temiz yükleme yaptım ve testleri yaptım ama garanti olsun diye şimdi BIOS'tan güvenli silme yapıp ardından tekrar format atacağım. Yine düzelmezse garantiye göndereceğim. Sonucu buradan yazarım.

Sorunu çözdüm. BIOS'tan SSD'yi güvenli şekilde silince sonrasında da yeniden format atınca eski yazım hızları geri geldi. Sanırım XPG marka SSD'lerde bunu belirli aralıklarla yapmak gerekiyor çünkü bu sorun daha önce de başıma gelmişti ama çözümünü hatırlayamadım. Konu kilitlenebilir.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-09-30 222642.jpg
    Ekran görüntüsü 2022-09-30 222642.jpg
    115,3 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Zaten Windows 11'e dün format attığım için format atmadan alan ayırıp Windows 10 temiz yükleme yaptım ve testleri yaptım ama garanti olsun diye şimdi BIOS'tan güvenli silme yapıp ardından tekrar format atacağım. Yine düzelmezse garantiye göndereceğim. Sonucu buradan yazarım.

Sorunu çözdüm. BIOS'tan SSD'yi güvenli şekilde silince sonrasında da yeniden format atınca eski yazım hızları geri geldi. Sanırım XPG marka SSD'lerde bunu belirli aralıklarla yapmak gerekiyor çünkü bu sorun daha önce de başıma gelmişti ama çözümünü hatırlayamadım. Konu kilitlenebilir.

Dostum aynı sorunu bende yaşıyorum. Yazma hızı 250 mb/s ye kadar düşüyor. Çözüm yöntemini anlatabilir misin? Sorunu yaşayanlarda faydalansın. Güvenli silme nasıl yapılıyor?

Dostum aynı sorunu bende yaşıyorum. Yazma hızı 250 mb/s ye kadar düşüyor. Çözüm yöntemini anlatabilir misin? Sorunu yaşayanlarda faydalansın. Güvenli silme nasıl yapılıyor?

Vallahi daha geçenlerde baktım arayüzde bir yavaşlık var. Test yaptım normalde 2600 mb/sn yazma hızı olan M.2 SSD 600 mb/sn hızlara düşmüş. Güvenli silme işlemi yaptım ardından Windows yükledim şu an fabrika hızlarına geri döndü. MSI anakartlarda BIOS'tan securty erase sekmesi var. Gerekli veri kurtartma işlemlerini yaptıktan sonra oradan silme işlemini yapabilirsiniz. MSI dışındaki anakartlarda tam olarak nerededir bilmiyorum ama farklı marka anakartlarda da bu özellik vardır diye tahmin ediyorum. Resmini de ekledim.

Dosya Ekleri

• IMG_20230208_220604.jpg
    IMG_20230208_220604.jpg
    214,3 KB · Görüntüleme: 9

Yeni konular

Geri
Yukarı