XPrime kumaş vs. Hawk kumaş

Yastıklardan bahsediyorum, boyun ve bel yastıklarının vücudunuza temas eden kısımları suni deri. Ben yazın kesinlikle bu modeli seçmezdim.

Hawk'a gelecek olursak. Kronik kolçak problemi bunlarda da var. Yaslanınca yanlara açılan, plastik, yalpa yalpa sallanan, güvensiz hissiyat veren vasat altı kolçak tasarımı. Nedense 400TL'lik ofis koltuğu da bunu kullanıyor 2500TL'lik "oyuncu" koltuğu da. Bu "Gaming" olayı gerçekten fekalet kâr aracına dönüşmüş durumda.

Süngerde çökme yok. Süngeri ne sert, ne yumuşak. Rahat bir oturuş sağlıyor. Araç koltuklarındaki süngerlerden var içerisinde. Ama zevk meselesi. Dansitesi 60 değil de 50 olsa daha yumuşak olabilirmiş. Koltuk minderi gibi biraz daha yumuşak yapılıp hacmi artırılsa daha rahat hissettirirdi. Sırt dayama kısmı bir süre sonra tahtaya yaslanıyormuş hissi vermiyor değil. Eski fileli koltuğumu bazen mumla arıyorum.

Hocam peki tüm bunlardan sonra sonuç olarak hawk koltuğu önerir misiniz? Veya 1500 liraya şu koltuk daha iyi dediğiniz bir model var mı yoksa bunu alın mı diyorsunuz? Teşekkürler.

Hocam peki tüm bunlardan sonra sonuç olarak hawk koltuğu önerir misiniz? Veya 1500 liraya şu koltuk daha iyi dediğiniz bir model var mı yoksa bunu alın mı diyorsunuz? Teşekkürler.
Boy
Kilo
Oturma süreniz
Bir bilgisayar koltuğundan beklentiniz

Bunları yanıtlarsanız kendi deneyimimi de katarak net bir cevap verebilrim

XPrime King Fabric sahibiyim, model aynı değil ama marka aynı ve sanırım model de birebir kopyası, sadece kumaş versiyonu.

Koltuğun yatma fonksiyonu çok iyi, film, dizi izlerken fazlasıyla rahat hissettiriyor. Ancak bu mekanizma bir süre ses yapıyor. İlginç bir olay çünkü bazen çok yüksek sesler gacırtılar çıkarsa da bazen fazla sessiz kullanıyorum.

Kolçaklar çok kötü. 3D evet, fakat yüksekliği ayarlarsanız kırılıyor içerisindeki mekanizmalar. Ben firmayla sırf bu yüzden 1-2 defa WhatsApp üzerinden yedek parça tedariği için iletişime geçtim.

Kırılıyor dediğim yerler, kolçakların üzerinde bir tuş var, buna bastığınızda tuş ve bu tuşa bağlı pim içeri giriyor, içerideki kademeler açılıyor sırayla belirli kademede yukarı aşağı hareket ettirebiliyorsunuz kolçakları. Bunu ben normalde her kullanım pozisyonum için değiştirirdim, yazı yazarken daha alçak, filmde en altta, iş yaparken en yüksekte vs. ancak 1 aya kalmadan kırılıyor. Büyük bir sorun bana kalırsa. Firma çok ilgili bu arada, orası ayrı. İkinci bir isteğime gerek kalmadan kırılan tarafın yedek parçasını ve diğer kolçak için ekstra yedek parçayı yolladılar sağolsunlar.

Bunun haricinde koltuk sağlam. Ben koltuğu teslim aldığım gün evde matkap olmadığı için tornavida kullanarak sertçe sıkmıştım bel kısmının gövdeye oturtulduğu vidaları. Matkapla daha sağlam olacaktır.

Mekanik aksamda kolçak hariç sorun yok, tekerler güzel oldukça güçlü, yatma fonksiyonu yeterli. HAWK'ı denemedim ama ben genel olarak 10 üzerinden 7 verirdim koltuğa. Terletmez olayı biraz yok gibi, terliyorum hala. Ama eski koltuğuma göre ciddi oranda azaldı tabi. Fakat sıfır terleme mi? Kesinlikle hayır.

Tarafsız izlenimlerim bu şekilde XPrime hakkında, umarım yararlı olmuştur.
Hocam gıcırtıyla alakalı yağlanması gerektiğini söylüyolar. Ben de sipariş verdim ve yağlamadan gönderdiklerini kargo esnasında bir sıkıntı olmaması için kurduktan sonra yağlamanın daha mantıklı olduğunu söylediler bana. Ben de kurduktan sonra yazarım buraya sonuçları.

Bir çok yerde sırt kısmının rahatsız olduğu yazıyor. Bu fiyatlara çıkmışken daha rahat bir kumaş koltuk bulunur sanırım. Ben de aramaktayım henüz bulamadım.

Boy
Kilo
Oturma süreniz
Bir bilgisayar koltuğundan beklentiniz

Bunları yanıtlarsanız kendi deneyimimi de katarak net bir cevap verebilirim

Hocam merhaba 1.75 70 kiloyum. Geceleri oyun falan oynuyorum yani yine de 6 7 saat oturuyorum. Dediğim gibi 1500 lira verince insan iyi bir koltuk olsun istiyor yani hem terletmesin hem rahat olsun hem de özellikle kolçakları yumuşak mı onu öğrenmek istiyorum açıkçası. Şu anki koltuğun kolçağı tırtıklı ve dirseklerimi mahvetti bez sarıp öyle koyuyorum kolumu yani öyle diyeyim.
Hocam gıcırtıyla alakalı yağlanması gerektiğini söylüyorlar. Ben de sipariş verdim ve yağlamadan gönderdiklerini kargo esnasında bir sıkıntı olmaması için kurduktan sonra yağlamanın daha mantıklı olduğunu söylediler bana. Ben de kurduktan sonra yazarım buraya sonuçları.

Geldikten sonra sonuçları yazarsanız çok memnun olurum. Hangi modelini sipariş verdiniz bu arada?
Bir çok yerde sırt kısmının rahatsız olduğu yazıyor. Bu fiyatlara çıkmışken daha rahat bir kumaş koltuk bulunur sanırım. Ben de aramaktayım henüz bulamadım.

Hocam bu fiyat bandında tek kumaş bu ikisi var sanırım başka bulamadım ben çünkü.

Hocam merhaba 1.75 70 kiloyum. Geceleri oyun falan oynuyorum yani yine de 6 7 saat oturuyorum. Dediğim gibi 1500 lira verince insan iyi bir koltuk olsun istiyor yani hem terletmesin hem rahat olsun hem de özellikle kolçakları yumuşak mı onu öğrenmek istiyorum açıkçası. Şu anki koltuğun kolçağı tırtıklı ve dirseklerimi mahvetti bez sarıp öyle koyuyorum kolumu yani öyle diyeyim.

Geldikten sonra sonuçları yazarsanız çok memnun olurum. Hangi modelini sipariş verdiniz bu arada?

Hocam bu fiyat bandında tek kumaş bu ikisi var sanırım başka bulamadım ben çünkü.
Titan modelini ama ben yeni renkli modelini aldım. Şuan da resmi olarak satışa çıkarmadılar. Ben de bir tanıdığım aracılığıyla yeni renklerini gördüm. Geldiği zaman görselleriyle paylaşırım.

Kolçaklar plastik, ne sert ne yumuşak, araçların kapı konsollarındaki hafif içe gömülen plastik malzemeyi düşün. Benimkilerin kolçakları 1 ayda zımba çıkardı. Dirseğe batıyor. Ben de terzide yumuşak bir sünger diktireceğim üzerine. Malesef bu tür koltukların hepsinde aynı kolçak sistemi kullanılıyor.

1500 lira verip iyi bir koltuğa oturmak istiyorum diyorsunuz ya, aynısını ben de diyordum. Koltuk bazı alanlarda veriyor bunu ama bazı alanlarda malesef veremiyor. Şöyle söyliyim. Benim 2 takıntım vardır.

1) Sırt kısmı ve oturak iyi kilitlenmeli. Kilitlediğimde sırtımı yasladığımda o koltuk geri esnemeyecek güven verecek. (Malesef 2-3 santimlik bir oynama söz konusu bu mekanizmaların hepsinde. Ve tak tuk ses yapıyor. Fakat fileli koltuk alamıyorum çünkü filelilerin sırtı sürekli esniyor. Sırt kısmı kitlenebilen uygun fileli koltuk bulamadım. +2000TL iyileri.

2)kafamı rahat yaslayabilmem gerek, boynumu yumuşakça ve iyi desteklemesini isterim.
Koltuk ile gönderdikleri isminiz yazdırabildiğiniz yastık elyaf ile doldurulmuş ve SERT. Evet sert. Bunu neden kimse belirtmiyor incelemelerde bilemiyorum. Beni aşırı rahatsız etti ve kendime yumuşak güzel bir boyun yastığı aldım onu kullanıyorum. Böyle çok rahat. 1.82 yim ve çok rahat başımı yaslayabiliyorum. Ama fileli ofis koltuklarında da boyun desteği facia. Anca 2000+ TL ücret ödeyip tasarım markalardan satın almak gerekiyor. Bu yüzden kötünün iyisi diyip hawk aldım.

Eğer benim gibi takıntılarınız yoksa, yarı fiyatına fileli bir koltuk alın geçin. Yazın en rahatı. Minderi yumuşacık, bağdaş kurabiliyorsunuz. Bunun öyle değil. Önerip önermeme kısmına bir şey demiyim. Kendiniz karar verin. Şahsen 800tl deri koltuk alıp içine gömülmek psikolojik olarak mutlu ederdi beni. Yazın kullanmalık da mutfak sandalyesi :)

Parasını haketmiyor bu "gaming" koltuklar. Vallahi etmiyor. Ama ülkemizde kumaş olarak bu model koltuk yapan da pek yok. Bunlara mahkumuz. Amazon.de'de o kadar güzel koltuklar var ki. Türkiye'ye kargoları yok...

Son düzenleme:
Kolçaklar plastik, ne sert ne yumuşak, araçların kapı konsollarındaki hafif içe gömülen plastik malzemeyi düşün. Benimkilerin kolçakları 1 ayda zımba çıkardı. Dirseğe batıyor. Ben de terzide yumuşak bir sünger diktireceğim üzerine. Maalesef bu tür koltukların hepsinde aynı kolçak sistemi kullanılıyor.

1500 lira verip iyi bir koltuğa oturmak istiyorum diyorsunuz ya, aynısını ben de diyordum. Koltuk bazı alanlarda veriyor bunu ama bazı alanlarda maalesef veremiyor. Şöyle söyleyeyim. Benim 2 takıntım vardır.

1) Sırt kısmı ve oturak iyi kilitlenmeli. Kilitlediğimde sırtımı yasladığımda o koltuk geri esnemeyecek güven verecek. (maalesef 2-3 santimlik bir oynama söz konusu bu mekanizmaların hepsinde. Ve tak tuk ses yapıyor. Fakat fileli koltuk alamıyorum çünkü filelilerin sırtı sürekli esniyor. Sırt kısmı kitlenebilen uygun fileli koltuk bulamadım. +2000TL iyileri.

2)kafamı rahat yaslayabilmem gerek, boynumu yumuşakça ve iyi desteklemesini isterim.
Koltuk ile gönderdikleri isminiz yazdırabildiğiniz yastık elyaf ile doldurulmuş ve SERT. Evet sert. Bunu neden kimse belirtmiyor incelemelerde bilemiyorum. Beni aşırı rahatsız etti ve kendime yumuşak güzel bir boyun yastığı aldım onu kullanıyorum. Böyle çok rahat. 1.82'yim ve çok rahat başımı yaslayabiliyorum. Ama fileli ofis koltuklarında da boyun desteği facia. Anca 2000+ TL ücret ödeyip tasarım markalardan satın almak gerekiyor. Bu yüzden kötünün iyisi deyip hawk aldım.

Eğer benim gibi takıntılarınız yoksa, yarı fiyatına fileli bir koltuk alın geçin. Yazın en rahatı. Minderi yumuşacık, bağdaş kurabiliyorsunuz. Bunun öyle değil. Önerip önermeme kısmına bir şey de miyim? Kendiniz karar verin. Şahsen 800TL deri koltuk alıp içine gömülmek psikolojik olarak mutlu ederdi beni. Yazın kullanmalık da mutfak sandalyesi :)

Parasını haketmiyor bu "Gaming" koltuklar. Vallahi etmiyor. Ama ülkemizde kumaş olarak bu model koltuk yapan da pek yok. Bunlara mahkumuz. Amazon.de'de o kadar güzel koltuklar var ki. Türkiye'ye kargoları yok...

Hocam çok güzel yazmışsınız çok teşekkürler. Son bir sorum var oturma kısmı diğer koltuklara göre ince görünüyor çok ince mi? Yoksa göründüğünden yumuşak mı? Örnek verseniz araba koltuğu yumuşaklığında der miydiniz o konudada biraz sıkıntım var? Bir de rica etsem koltuktan birkaç görüntü atabilir misiniz? Kolçak vs. Teşekkürler.

Evet, tam araba koltuğu kıvamında değil bir tık daha sert. Oturak ince görünüyor ama sert hissettirmiyor. Sırt için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Öncelikle bel yastığı olmadan oturmak imkansız. Tahta gibi hissettiriyor sırt. Sırt dayama daha yumuşak olmalıydı. Sırta da 60 dns olmamış. Sırt 50 dns, oturak 60 dns olmalıydı kesinlikle. Prime modeli bu konuda daha iyi. Rahatlık açısından. (Ama onun da yastıkları fiyasko) Fakat, zaten bel yastığını lombar destek için hafif yukarı konumlandırdığınızda öyle güzel destekliyor ki koltuğa sırtınız zaten pek değmiyor. Kürek kemikleri ve omuzlar değiyor yalnızca. (yeterli).

Fotoğrafta göreceksiniz bacakların denk geldiği yerlerde ön kısımda biraz göçme gerçekleşti 2 ayda. (Eğreti duruyor bize doğru sol taraf)

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-06-15 at 22.45.34.jpeg
    WhatsApp Image 2021-06-15 at 22.45.34.jpeg
    234,7 KB · Görüntüleme: 126
  • WhatsApp Image 2021-06-15 at 22.45.33.jpeg
    WhatsApp Image 2021-06-15 at 22.45.33.jpeg
    225 KB · Görüntüleme: 120
Hawk fab v4 kumaş kullanıyorum 6 aydan fazladır. Gayet memnunum, tavsiye ederim. 1200 TL iken almıştım.

Evden çalışıyorum, işim gereği 10-12 saat civarı bilgisayar başındayım, bazen daha fazla. 80 kilo, 175 boyundayım.

Oturma kısmı ince gibi görünse bile sert hissettirmiyor, otururken gayet rahat. 6 ayda çökme falan gibi bir durum olmadı.

Firmanın satış sonrası desteği de gayet iyi. En azından benim tecrübem bu şekilde.

Kumaş dışında koltuk kesinlikle almayın bu arada, bir süre sonra soyulup dökülüyor deri kısımları. Kumaş büyük rahatlık.

Yeni konular

Geri
Yukarı