Xrandr kullanarak ölçeklendirme sağlıklı mı?

eneskt

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, bir süredir Elementary'nin kesirli ölçeklendirmeyi desteklemesini bekliyordum fakat gelecek 6 sürümünde de bu ölçeklendirmeyi desteklemeyeceklerini söylediler. Bende xrandr ile kendim 1.5X ölçeklendirme yapmayı düşünüyorum. Fakat hemen Elementary'e geçip ölçeklendirme yapmak yerine önce burada sorayım dedim. Daha önce bu şekilde 1.5 ya da 1.25 ölçeklendirme yapan oldu mu? Çok fazla yırtılma vs. oluyor mu?

Evet sağlıklı, ancak pek de mantıklı olduğu söylenemez. Bazen Xfce gibi masaüstü ortamlarında sorun yaratıyordu, giriş-çıkış kapatma yaparken de siyah boşluklar çıkıyordu köşelerde bende. Ancak grafik performansını etkileyeceğini sanmıyorum, deneyebilirsiniz kalıcı olarak başlangıçta script çalıştırmanız lazım zaten etkin olması için.

Evet sağlıklı, ancak pek de mantıklı olduğu söylenemez. Bazen Xfce gibi masaüstü ortamlarında sorun yaratıyordu, giriş-çıkış kapatma yaparken de siyah boşluklar çıkıyordu köşelerde bende. Ancak grafik performansını etkileyeceğini sanmıyorum, deneyebilirsiniz kalıcı olarak başlangıçta script çalıştırmanız lazım zaten etkin olması için.
Peki batarya ömrü için bir sorun çıkarıyor mu? Reddit'de bu gibi söylemler de bir hayli var.

Çoğu zaman sağlıklı fakat ekran ölçeklendirme ayarı olmayan bazı masaüstü ortamları çalışırken ekran çözünürlüğü değişince bazı sıkıntılar çıkarabiliyor. Mesela ekran büyümüş fakat hala uygulamalar aynı çözünürlükte kalabiliyor. Ben Pantheon arayüzünde bazı uygulamalarda pencere taşıma sorunu yaşadım. Ancak bu sizde olmayabilir.

Çoğu zaman sağlıklı fakat ekran ölçeklendirme ayarı olmayan bazı masaüstü ortamları çalışırken ekran çözünürlüğü değişince bazı sıkıntılar çıkarabiliyor. Mesela ekran büyümüş fakat hala uygulamalar aynı çözünürlükte kalabiliyor. Ben Pantheon arayüzünde bazı uygulamalarda pencere taşıma sorunu yaşadım. Ancak bu sizde olmayabilir.
Ekran çözünürlüğü değişince, eski ekran çözünürlüğünden kalan ölçeklendirmeyi ona uygulamak gerekiyor.

Yeni ekran yüksekliğimiz 1400 eski ekran yüksekliğimiz 1024 diyelim.

1400/1024=1.3671875

Yeni ekran genişliğimiz 900 eski ekran genişliğimiz 768 diyelim.

900/768 = 1.171875

xrandr --output <Ekran> --scale 1.3671875X1.171875

Bu şekilde çözünürlüğü güncellesek bile, boyutlandırma yeni ekran çözünürlüğümüze uygun olarak yapılacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı