Çözüldü Xubuntu AMD Ryzen 3 2200U sürücü sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

unnamedington

Megapat
Makaleler
27
Xubuntu 20.04 LTS'nin ISO dosyasını indirdim ve Rufus yardımıyla USB aygıtımda yazdırma işlemini gerçekleştirdim. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Boot menüsünden USB aygıtımı seçtim ve karşıma gelen yükleme ekranında ilk önce "Try Xubuntu" seçeneğini seçtim. Masaüstü ortamına geçtiğimde Xubuntu tüm sürücülerimi algıladı fakat ekran karı sürücüsünde sorun yaşanmaya başladı. Xubuntu'yu kuramadan ekranın sol kısmı tam olarak işlevini yerine getiremiyordu.

Bu durumun ekran kartı sürücüsünden dolayı kaynaklandığını düşündüm ve Xubuntu'yu kurmadan önce bilgisayarı kapattım. Tekrardan Boot menüsünden USB aygıtımı seçtim ama karşıma gelen seçeneklerde "Try Xubuntu (without graphics)" seçeneğini seçtim. Ekran kartı sürücüm pasif hâle getirildi ve masaüstü ortamında bir sorunla karşılaşmadım.

Ekran sorununu kurulumdan önce hallettim. XFCE masaüstü içerisindeki özelliklere baktıktan sonra kurulum aşamasına geçtim. Kurulum aşamasında "Üçüncü parti sürücüleri yükle" seçeneğini de aktifleştirdim ve kurulum sorunsuz bir şekilde hâlledildi. Bilgisayarı yeniden başlattım ve ekran kartı sürücümün hâlâ daha sorun çıkardığını gözlemledim. İnternette arattığımda da bu sorunla karşılaşan kullanıcılara rastlayamadım.
Xubuntu.png

Çözüm
Aynısı aklıma geldi ama bu kadar büyük bir hataya sebep olur mu diye düşündüm.
Bana da compositor için biraz ciddi bir sorun gibi geldi fakat neticede olabilecek en alakalı şey odur diye düşünüyorum.

@unnamedington Xfce ayarları altında 'pencere yöneticisi ince ayarları' gibi bir kutucuk olması gerekiyor. Oradan kapatabilirsin.

xfce-settings-manager-window-manager-tweaks-disable-compositing.png
Xubuntu 20.04 LTS'nin ISO dosyasını indirdim ve Rufus yardımıyla USB aygıtımda yazdırma işlemini gerçekleştirdim. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Boot menüsünden USB aygıtımı seçtim ve karşıma gelen yükleme ekranında ilk önce "Try Xubuntu" seçeneğini seçtim. Masaüstü ortamına geçtiğimde Xubuntu tüm sürücülerimi algıladı fakat ekran karı sürücüsünde sorun yaşanmaya başladı. Xubuntu'yu kuramadan ekranın sol kısmı tam olarak işlevini yerine getiremiyordu.

Bu durumun ekran kartı sürücüsünden dolayı kaynaklandığını düşündüm ve Xubuntu'yu kurmadan önce bilgisayarı kapattım. Tekrardan Boot menüsünden USB aygıtımı seçtim ama karşıma gelen seçeneklerde "Try Xubuntu (without graphics)" seçeneğini seçtim. Ekran kartı sürücüm pasif hâle getirildi ve masaüstü ortamında bir sorunla karşılaşmadım.

Ekran sorununu kurulumdan önce hallettim. XFCE masaüstü içerisindeki özelliklere baktıktan sonra kurulum aşamasına geçtim. Kurulum aşamasında "Üçüncü parti sürücüleri yükle" seçeneğini de aktifleştirdim ve kurulum sorunsuz bir şekilde hâlledildi. Bilgisayarı yeniden başlattım ve ekran kartı sürücümün hâlâ daha sorun çıkardığını gözlemledim. İnternette arattığımda da bu sorunla karşılaşan kullanıcılara rastlayamadım.
Bu sorunun çözümünü ben biliyorum.
Sizde de çalışacağını umuyorum Apu sistem ve Vega tabanlı GPU.

Umarım çalışır, çalışır diye ümit ediyorum.
Çünkü benim ki gibi APU sistem ve Vega tabanlı bir GPU.
Ekran yırtılma ve karıncalanma sorunu.
1.YOL bu;

İlk önce;
# sudo nano /etc/defoult/grub

Yazın sonra;

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=
Başlayan kısmın yanına

“amdgpu.dc=0 amd_iommu=on iommu=pt”

Tırnakları dahil ederek bunu yazın. Böyle olacak;

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“ “amdgpu.dc=0 amd_iommu=on iommu=pt” ”

Sonra bunu kaydedip;

#sudo update-grub yapın
# reboot
Yazın sonra.
Bu yolla çözdüm ben.

Copy/paste yaptım.

2.Yol ise;
BIOS'tan IOMMU diye bir seçenek vardı onu aktif ettim. Bir sorunla karşılaşmadım.
Bu yolla da çözdüm.

Eğer Boot etmezse bilgisayarınızı;
Recovery'den root ile başlatıp,
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT değerini "quiet splash" yapın ve Update edin Grub'u,
Eski haline döner.

Son düzenleme:
HP hep Linux laptoplarla sorun mu yaşıyor, yoksa bana mı öyle geliyor?
XFCE masaüstü ortamını kullanan dağıtımlarda (özellikle Manjaro XFCE, Linux Mint XFCE ve Xubuntu) sorun çıkartıyor. KDE masaüstü ortamını kullanan dağıtımlarda bir sorun yaşamadım. Örneğin Kubuntu içerisinde hiçbir sürücü sorunu ile karşılaşmamıştım.
Sürücüyü nasıl yüklediniz?
Sürücü, kurulum aşamasında direkt olarak işletim sistemi tarafından tanınıyor. O yüzden bir kurma işlemi gerçekleştirmedim.

Xfce masaüstü ortamını kullanan dağıtımlarda (özellikle Manjaro xfce, Linux Mint xfce ve Xubuntu) sorun çıkartıyor. Kde masaüstü ortamını kullanan dağıtımlarda bir sorun yaşamadım. Örneğin kubuntu içerisinde hiçbir sürücü sorunu ile karşılaşmamıştım.

Sürücü, kurulum aşamasında direkt olarak işletim sistemi tarafından tanınıyor. O yüzden bir kurma işlemi gerçekleştirmedim.

Şu anda bilgisayarınız Radeon, amdgpu, amdgpu-Pro sürücülerinden hangisini kullanıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı