Ya Tanrı kötüyse?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu sahibi arkadaş uyardı onları zaten ama nedense siz çok fazla uzattınız. Sanki birisi bir şey söylese de cevap versem dermiş gibi.
Benim sunduğum argümanlara ters bir şey sunarlarsa cevap vermek en doğal hakkım.
Ben şimdi alkol içsem hemen yarın başıma bir şey gelmeyecek ki hocam, gelebilir de gelmeyebilir de.
Hocam biliyorum, zaten arkadaşın sunduğu "kanıt" çok abes. Bunu söylemeye çalıştım.

Sen kötü ile iyiyi ayırt edemiyor musun hocam? Kötü işi yapan kötü işi yaptığını bilmiyor mu? Yapsa bile tövbe kapısı açık. Bu ne büyük bir merhamettir.
Tanrıyı, halihazırda bulunan sıradan soyut/somut olguları nitelendirmek için kullanılan sıfatlarla bir kalıba sokmak onun mutlaklığını sınırlandırmaktır. Tanrıya iyi ya da kötü denemez. Tanrı hakkında kesin bir yargıya varılamaz.

İnanmayanlar bu dünyada rahat ederler öbür dünyada pişman olurlar.

Yakışıklı bir insansınız diyelim inancınız olduğunu düşünerek söylüyorum zina yaptınız mesele tipiniz hayatınız kayar bir tanıdığım var birkaç kişi bataklığa sürüklenirsiniz iyi insan olursanız rabbimiz sizi sınar Allah'a isyan etmezseniz sonunda kazanırsınız.
Bu mudur kanıt 😂 Şöyle şeyler yapmayın gözünü seveyim ya.

Şu anda Allah'ın varlığına can-ı gönülden inanan biri görmedim hiç 🙂 Eğer insanlar cidden her hareketini izleyip yargılayan süper varlığa gerçekten inanıyor olsaydı attığı her adımda içi titrerdi. Aklına gelen her kötülükte dehşete kapılırdı.

Nerede yazıyor bunlar?

Saçma yazı. Allah kendi somut şekilde gösterseydi imtihan denilen şeyin anlamı ne ? Allah bizi yarattı çünkü kendisi de diyor zaten ''Ben bir hazine idim ve kullarımın beni görmesini istedim'' diyor. Bunu ayetteler ile görebiliriz. Eğer Allah kendini somut olarak gösterseydi emin ol din adaleti diye bir şey olmazdı. Tanrı zaten kendini gösterdiği için herkes ibadet ediyor ve kolayca cennete giriyor.
Yahu canım benim, olay imtihan değil. Olay tanrının insancıl duygulara sahip olması ve ona inanmayanların sonsuz azap çekmesi. Hayatı boyunca iyilik yapan bir insan neden sırf inanmıyor diye sonsuz bir azaba mahkûm oluyor, yahu tanrının ne ihtiyacı var bize? Hayatında çok iyilik yapmayan birisi de sırf müslüman diye neden azabını çektikten sonra cennete giriyor onu tartışıyoruz.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı