Ya Tanrı kötüyse?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Allah (c.c.) Peygamber gönderdi, kitap indirdi daha ne istiyorsunuz? Allah gökyüzünden ;''Kullarım kendinize çeki düzen verin ahiretiniz zor olmasın'' diye seslense sınavın anlamı kalmaz. Sınavda hoca cevapları verse sınavın ne anlamı kalır?
Hoca konuyu anlatmadan soru sormaz. Madem cevap vermeden sınava girilmez, kanıtsız da hiçbir şeye inanılmaz.
"Gerçekler kanıt ister."

Bunları bende düşünüyorum kötü olabilir mi, ya bundan sonra yaşam yoksa? Bir andan da korkuyorum neden böyle düşünüyorum diye. İnşallah Allah ergenliğime verir bu davranışlarımı.
Sorgulamanda bir sorun görmüyorum. Sorgusuzca bir ideale kendini adaman, samimi bir insan davranışı değil. İslam dinindeki tanrıdan korkuyorsan, "Samimi Müslüman" olmaya bak. Emin olmadan, kulakları tıkayarak inandığını sanmak büyük hata. İllaki senin tarafından bir kaynak göstermemi istersen dinindeki peygamberleri rol model tutabilirsin bu konuda. Bir din bile olsa orada da sorgulamak aşılanıyor.

Kafanı yoruyorsa, hiç girişme bile böyle konulara.

Allah (c.c.) Peygamber gönderdi, kitap indirdi daha ne istiyorsunuz? Allah gökyüzünden ;''Kullarım kendinize çeki düzen verin ahiretiniz zor olmasın'' diye seslense sınavın anlamı kalmaz. Sınavda hoca cevapları verse sınavın ne anlamı kalır?
Sınavda hoca senin ne alacağını bilebilir mi?Ama allah a dan zye her şeyi biliyor eee o zaman sence mantıklı mı olan şeyler?

Kötüyü cehenneme koyacak derken? Kötüden kastınız Allah'a inanmayanlar sanırım. E nerede Allah'ın muhteşem (!) merhameti? Hem bir kanıt sundu mu da inanmadılar?

Hocam Allah herkes için bir kitap göndermiş. Anlamıyorum niye Allah'a inananlara nefretinizi kusuyorsunuz? Bu konuyu açma gereğiniz dinimizle dalga geçmek mi yoksa tartışmak mı? Niye gülme emojisi atıyorsunuz ki.

Hocam böyle yapıp adamı soğutmasak mı :D.
Hocam kusura bakmayın fakat neredeyse tüm dinlerin (Paganizm, tengricilik vb. dinler hariç) temeli budur. Çıkar ve korku ilişkisine dayanır.
Peygamber gönderdi, kitap indirdi daha ne istiyorsunuz?
Tartışmaya girmeyeyim diyorum, daha az önce linç yedim diyorum fakat çok kesin konuşuyorsunuz. Günümüzde birisi dese ben peygamberim, akıl hastanesine kapatırlar. Ama 2000 yıl önce deyince cahillik ve bilimin olmayışı sağ olsun adamı direkt kabul etmişler. 1 adet bile kanıt yok.

Bunları bende düşünüyorum kötü olabilir mi, ya bundan sonra yaşam yoksa? Bir andan da korkuyorum neden böyle düşünüyorum diye. İnşallah Allah ergenliğime verir bu davranışlarımı.

Sorgulamazsan müslümanlığın ve kulluğun asıl sebebini unutursun zaten. Sorularına cevap araman gerekiyor. Körü körüne inanma, neye inandığını bilerek inan.

Hiçbir şey kendi kendine kanıt olamaz, Kuran'da yazan çoğu şey, daha önceden de biliniyordu veya en azından tahmin ediliyordu daha doğrusu hipotezi bulunuyordu. Fakat siz okusanız bile okudunlarınız üzerine hiç düşünmediğiniz için bir faydası olmuyor. Sen bir sınava girdiğinde senin rakiplerine de aynı sorular soruluyor, en azından seçtiğin alana göre, YKS örneğini vereyim ki daha kolay anla. Sen YKS'de aynı alandan sınava giren insanların bazılarına kolay bazılarına zor sorulduğunu gördün mü? Okuduklarınız üzerine düşünün her zaman.

Bazen, dinler konusunda insanın aklına birkaç soru takılabiliyor. Örneğin; eğer ki tanrı ve ya da dinimize göre "Allah" eğer bu kadar yüce, kuvvetli bir varlıksa neden sırf ona kulluk yapılması için biz aciz insanları yarattı? Ancak baktığımız zaman yine en mantıklı din İslam. Zaten 3 tek tanrılı din var; İslam, musevilik, hristiyanlık. Musevilikte tevratta Allah'la anlaşma imzaladıklarını ve, yahudilerin yüce ırk olduğu vs söyleniyor. Aklı olan buna tapmaz. Hristiyanlıkta ise Isa'nın tanrının oğlu olduğu, birçok incilin bulunması ( matta, yuhanna vs),incil'in Hz. İsa öldükten havariler tarafından 50 yıl sonra yazılması (yıl yanlış olabilir tam hatırlamıyorum) gibi gibi. Onun için en mantıklısı İslam.

Hocam böyle yapıp adamı soğutmasak mı :D
İslam faşistliği yapan cahil insanlar yüzünden bütün her şey yanlış anlaşılıyor. İslam şimdi hoşgörü dini, karşıdaki insan zaten inanmıyor @Muhammed15 gitmiş adamın gözünü korkutuyor. Sizin gibi, hoşgörü dini olan İslam'ı, korku dini gibi anlatanlar yüzünden tüm Türkiye ve dünyada kötü anılıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı