Ya Tanrı kötüyse?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bazen, dinler konusunda insanın aklına birkaç soru takılabiliyor. Örneğin; eğer ki tanrı ve ya da dinimize göre "Allah" eğer bu kadar yüce, kuvvetli bir varlıksa neden sırf ona kulluk yapılması için biz aciz insanları yarattı? Ancak baktığımız zaman yine en mantıklı din İslam. Zaten 3 tek tanrılı din var; İslam, musevilik, hristiyanlık. Musevilikte tevratta Allah'la anlaşma imzaladıklarını ve, yahudilerin yüce ırk olduğu vs söyleniyor. Aklı olan buna tapmaz. Hristiyanlıkta ise Isa'nın tanrının oğlu olduğu, birçok incilin bulunması ( matta, yuhanna vs),incil'in Hz. İsa öldükten havariler tarafından 50 yıl sonra yazılması (yıl yanlış olabilir tam hatırlamıyorum) gibi gibi. Onun için en mantıklısı İslam.
En mantıklı din İslam olabilir ancak Agnostisizm, Deizm vb. bir sürü inanç var. Bunlar İslam'a göre daha mantıklı geliyor bana.

Cenneti anlatıyoruz neden yarattı o zaman neden dünyadayız vs. vs. diyorlar. Madem cennet var neden kötü şeyler yaşıyoruz? Tanrı kötü mü vs. vs. diyorlar. Ne yapacağız?

Onun sorduğu soruya cevap vererek sorunun giderilmesini sağlayabiliriz. İnsan meraklı bir canlıdır, bu soruları sorması normal değil mi?

Hocam Allah herkes için bir kitap göndermiş. Anlamıyorum niye Allah'a inananlara nefretinizi kusuyorsunuz? Bu konuyu açma gereğiniz dinimizle dalga geçmek mi yoksa tartışmak mı? Niye gülme emojisi atıyorsunuz ki.
Amaçları şu: ''sözde'' tartışmak için bu tür konulara girerler. Tıpkı Avrupa'da yaptıkları gibi İslam'a olan bütün kin ve nefretlerini söylerler. Daha sonra da bu ülkenin dini İslam değildir, biz laik ülkede yaşıyoruz deyip konudan sıyrılmaya çalışırlar. ''Tanrı'' konusu açanların amacı bu oluyor. Ben de kendi fikrimi belirtip dini savunmaya kalkışsam genellikle gülme veya kızgın emojisi yerim. Forumda ülkenin çoğunlukta olan dinini savunmak da linçleniyor ya başka bir şey demiyorum.

Cenneti anlatıyoruz neden yarattı o zaman neden dünyadayız vs. vs. diyorlar. Madem cennet var neden kötü şeyler yaşıyoruz? Tanrı kötü mü vs. vs. diyorlar. Ne yapacağız?
Desin arkadaşım. Senin inandığın İslam'ın Peygamber'i sırtına deve işkembesi dökülünce kalkıp hepiniz cehennemde yanacaksınız, kafirsiniz cezanızı çekeceksiniz mi dedi? Bana söylediğin o İslam ile yan yana getirilemeyecek kelimeleri savunma!

Amaçları şu: ''sözde'' tartışmak için bu tür konulara girerler. Tıpkı Avrupa'da yaptıkları gibi İslam'a olan bütün kin ve nefretlerini söylerler. Daha sonra da bu ülkenin dini İslam değildir, biz laik ülkede yaşıyoruz deyip konudan sıyrılmaya çalışırlar. ''Tanrı'' konusu açanların amacı bu oluyor. Ben de kendi fikrimi belirtip dini savunmaya kalkışsam genellikle gülme veya kızgın emojisi yerim. Forumda ülkenin çoğunlukta olan dinini savunmak da linçleniyor ya başka bir şey demiyorum.
Size katılıyorum.

Önceki sistemimin 13 yıllık olduğunu ve yeni sistemimin daha bugün 1. ayı dolduğunu bilmiyorsun. Üstüne kendim biriktirip kendim aldığımı da bilmiyorsun. Yazık.
Sistemim olmadığı zaman da şükrettim ki ben zaten. Eldekiler ile mutlu olmayı bilmezsen el'in elindekine karışmayacaksın.
@Artorias74 Allah şifa versin nöron eksikliği var herhalde.
@UmutDevrim08 dostum neye güldüğünü söyler misin?
Nöron eksikliği kısmına gülmüştüm sadece. 🙂

Gülücük atanlar az daha sabredin ne var şurada bi 50-60 sene ömrümüz var. Yalnız ölürken Azrail (a.s.) geldiğinde böyle güleceğinizi hiç zannetmiyorum.
Sakin ol Kemal, sakin ol. Bir linç daha yersen sonucunda olacaklara karşılık 50 yıl ban yiyebilirsin. Sakin ol.
Hayır gülme emojisi atmış ta ona dedim arkadaşım. Aramızda hallettik. Dışarıdan müdahaleye gerek yok.
Tamamdır, kusura bakmayın artık bu konularda biraz daha temkinli davranıyorum.
Ateistlerin davası ve deistlerin davası boşuna Allah ve dinin olmadığını düşünün yaşamın bir anlamı kalmaz.
Senin hayatının amacı görünmez bir varlığa yaranıp cennette huri ile yaşamak olabilir. Kendini şartlandırmışsın, tabii olmaz dersin.
Amaçları şu: ''sözde'' tartışmak için bu tür konu açarlar.
Eğer tartışmada söylenen radikal görüşleri kaldıramıyorsanız bu sizin sorununuz.
Forumda ülkenin çoğunlukta olan dinini savunmak da linçleniyor ya başka bir şey demiyorum.
Bir şeye çoğunluğun inanması onu doğru mu yapar?

Desin arkadaşım. Senin inandığın İslam'ın Peygamber'i sırtına deve işkembesi dökülünce kalkıp hepiniz cehennemde yanacaksınız, kafirsiniz cezanızı çekeceksiniz mi dedi? Bana söylediğin o İslam ile yan yana getirilemeyecek kelimeleri savunma!
Hocam haklısınız sinir oldum. İslam güzellikler dinidir.

Niye?
Bak kardeşim Allah'a inanıyorsan böyle bi soru sormazsın ama yine de cevap vereyim Allah sana sayısız nimet vermiştir en basitinden.

Hocam anlamadım da dünyada konu kalmadı da sıkıntıdan böyle bir konu mu açtınız? Yani Tanrı eğer kötüyse zamanı geriye alıp tevhid inancını insanlardan uzak tutmayı falan yapamayız. Konu komik desem değil, felsefeyle uzaktan yakından alakası yok. Ve eğer Kur’an’ı-Kerim’in kapağını bile açsaydınız böyle bir konu açamazdınız. Tüm sorularımızın cevapları Kur’an’ımızda veriliyor. Öyle internetteki atıp tutan isnanlar yerine orijinal bir Kur’an alıp okumanızı tavsiye ediyorum.

Bismilahirrahmanirrahim derken Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla anlamı çıkıyor. Peki Rahman ve Rahim hangi anlama gelmektedir?

Rahman: "insan-hayvan, mü'min-kâfir farkı gözetmeksizin her canlının her türlü rızkını veren ve onları koruyup gözeten”

Rahim: ''sevdiklerine ve müminlere merhamet eden, onları koruyan, onlara acıyan''

Şimdi böyle şefkatli merhametli bir anlama gelen iki kelime ile Allah' ı yaratıcıyı tanıyabilirsiniz.

Eyyyy Kur'an'da yazıyor diyenler. Kur'an dediğiniz kitabın hiçbir somut kanıtı yok, ben de bir kitap alıp "Ben sizin yaratıcınızım, benden korkun." tarzı şeyler yazabilirim.

Madem Kur'an'a yönelik konuşuyoruz: Siz diyorsunuz ki Allah iyidir, muhteşemdir falan... Allah iyiyse hiçbir somut kanıtı olmayan bir şeye inanmadıkları için neden bir insana işkence çektirir ki? En basit bir örneği: Benim bir çocuğum olsun, onu yedirip, besleyeyim fakat daha sonra bana Ateist olduğunu söylesin ve ben de ona işkence çektireyim. Ne kadar da iyi bir babayım (!)
Eee Müslüman arkadaşlar, hala bu soruya cevap bekliyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı