"Yaban" kitabının ilk adı neydi?

Musa B.

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Merhaba, az önce vize sınavımda bana sorulan sorulardan biri de buydu. Şahsen bir şok geçirip uzun düşünme sonunda sallayarak "Memleketimden İnsan Manzaraları" cevabını işaretlemiştim. Diğer şıklar "Ateşten Gömlek, Sinekli Bakkal, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Benim Adım Kırmızı." Bunlardan hangisi doğru cevaptı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ateşten Gömlek olması lazım. Halide Edip'in, Yakup Kadri'ye sıradaki kitabının adının ne olacağını sorduğunda "Ateşten Gömlek" cevabını aldığı söylenir. Kendisi de o sırada yeni bir kitap hazırlığında olduğu ve bu ismi beğendiği için, kitabını Yakup Kadri'den önce bitireceğini ve ona bu ismi vereceğini söylemiştir. Bunu da başarmış tabii, zira şu an Ateşten Gömlek isimli kitabın Halide Edip'e ait olduğunu biliyoruz.

Yaban, Yakup Kadri'nin romanı. Diğerlerinden hiçbiri Yakup Kadri'ye ait değil. Anlamadığım şey, zaten diğer kitaplar bugün de duyduğumuz, var olan kitaplar. Herhangi bir kitabın ilk adı olamazlar ki. Yaban belli onlar belli. Soruda ne olduğunu anlayamadım.

Yaban, Yakup Kadri'nin romanı. Diğerlerinden hiçbiri Yakup Kadri'ye ait değil. Anlamadığım şey, zaten diğer kitaplar bugün de duyduğumuz, var olan kitaplar. Herhangi bir kitabın ilk adı olamazlar ki. Yaban belli onlar belli. Soruda ne olduğunu anlayamadım.
Bora Dere adlı moderatör cevabı vermiş :) Cevabı okursanız anlayabilirsiniz muhtemelen. Sınav anında ben de sizin gibi düşündüm çünkü :D

Geri
Yukarı