Yabancı Dil Hakkında Sorular

Makaleler
2
Daha fazla  
Hazırlık yılındayım. 20 ders İngilizce ve 4 ders Çince görüyoruz. İngilizce gramerde hatalarım var ve nedense çalışamıyorum (ya da çalışasım gelmiyor). Ayrıca konuşma becerilerim de çok iyi değil. Bir cümleyi tamamlamak fena sıkıntı olabiliyor. Ayrıca konuşmam akıcı değil. Kelimeleri hatırlayamıyorum. İngilizce konuşma becerilerimi geliştirmek için biriyle konuşamam çünkü çevremde bunu sürdürebileceğim biri yok ve ücretsiz İngilizce konuşma sitelerine üye olmayı düşünüyorum. Konuşmadan nasıl geliştiririm? Ayrıca çalışmak için ne yapmalıyım? Çince konusunda nasıl kendi başıma hızlı biçimde öğrenebilirim, Çince nasıl öğrenilir? Son soru olarak da şu anda 3 dil göreceğim. İngilizce, Çince ve işaret dili. Ancak hazırlığı en dolu şekilde geçirmek istiyorum. Araya farklı bir dili de katmalı mıyım? Türkçe bilenlerin kolay öğreneceğini duyduğum için Japonca ya da Korece düşünüyorum. Ya da yine kolay ve işe yarar diye İspanyolca.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an öğrendiğin dillerde belli seviyelere geldikten sonra yeni bi dil ekle derim.
Konuşmadan geliştiremezsin, dilin olayı o biraz, konuşursun. Çalışmak için ne yapabileceğini saptamak gerekiyor. Öğrenme için pek çok yöntem var açıkçası. Hepsi bi yerde, öğrendiğin dili günlük hayatınla bağdaştırmaya çıkıyor.
Zaten izlemiş olduğun bir filmi, diziyi, ya da okumuş olduğun bi kitabı; öğrenmek istediğin dilde al oku/izle. Film ise İngilizce seslendirmeye İngilizce alt yazı ekle. Olayları zaten biliyor olucaksın, repliklere odaklanarak izle. Kelimelerin yazılışını gör, telaffuzunu duy. Bu yöntem kısa süre içersinde pek fayda sağlamasa da uzun süreli olarak uygularsan, gerçekten faydasını görürsün. Bi bakmışsın rüyanda İngilizce konuşuyorsun.
Bu en yaygın yöntemlerden birisi. Ama öğrenmenin yolu sonsuzdur.
Benzer dil-ailelerinden diller seçersen, o dil ailesinden bi dil öğrenirsen ikincisini çok basit öğrenirsin. 3.sünü 4.sünü öğrenmene gerek kalmaz. Onlar birbirini tamamlar zaten.
Ne amaçla dil öğrenmek istiyorsun, o da çok önemli. Her dil, belli alanda daha etkilidir. Yaygınlıktan bahsetmiyorum, uzmanlık/uğraş alanından bahsediyorum. Ya da öğrenmiş olduğun bu dille ne yapmak istiyorsun? Bunların cevabını bulursan zaten, kendi cevabına da büyük ölçüde ulaşırsın umarım.
Başkalarının söylediklerinden çok, zamanla edineceğin kendi tecrübelerine göre hareket etmeni tavsiye ederim ayrıca. Çünkü 'kolay' bir sıfattır ve sıfatlar görecelidir. Bu da onların olayıdır.

Ben Ingiliz bir kizla 2 sene takildim, telefonda kavga edecek seviyede Ingilizce ogrenince hazirsin demektir.

En iyisi konusarak, derdini anlatmaya calisarak ogrenmek. Ayrica gramer de zamanla oturuyor. Gramer hatasi yaptigini "hissetmeye" basliyorsun.

Şu an öğrendiğin dillerde belli seviyelere geldikten sonra yeni bir dil ekle derim.
Konuşmadan geliştiremezsin, dilin olayı o biraz, konuşursun. Çalışmak için ne yapabileceğini saptamak gerekiyor. Öğrenme için pek çok yöntem var açıkçası. Hepsi bir yerde, öğrendiğin dili günlük hayatınla bağdaştırmaya çıkıyor.
Zaten izlemiş olduğun bir filmi, diziyi, ya da okumuş olduğun bir kitabı; öğrenmek istediğin dilde al oku/izle. Film ise İngilizce seslendirmeye İngilizce altyazı ekle. Olayları zaten biliyor olacaksın, repliklere odaklanarak izle. Kelimelerin yazılışını gör, telaffuzunu duy. Bu yöntem kısa süre içerisinde pek fayda sağlamasa da uzun süreli olarak uygularsan, gerçekten faydasını görürsün. Bir bakmışsın rüyanda İngilizce konuşuyorsun.
Bu en yaygın yöntemlerden birisi. Ama öğrenmenin yolu sonsuzdur.
Benzer dil-ailelerinden diller seçersen, o dil ailesinden bir dil öğrenirsen ikincisini çok basit öğrenirsin. 3.sünü 4.sünü öğrenmene gerek kalmaz. Onlar birbirini tamamlar zaten.
Ne amaçla dil öğrenmek istiyorsun, o da çok önemli. Her dil, belli alanda daha etkilidir. Yaygınlıktan bahsetmiyorum, uzmanlık/uğraş alanından bahsediyorum. Ya da öğrenmiş olduğun bu dille ne yapmak istiyorsun? Bunların cevabını bulursan zaten, kendi cevabına da büyük ölçüde ulaşırsın umarım.
Başkalarının söylediklerinden çok, zamanla edineceğin kendi tecrübelerine göre hareket etmeni tavsiye ederim ayrıca. Çünkü 'kolay' bir sıfattır ve sıfatlar görecelidir. Bu da onların olayıdır.
``Dile maruz kalmam`` gerektiğini ve İngilizce şeylere bakarak gelişebileceğimi duymuştum. Önerileriniz için teşekkürler. Kendimle konuşsam da bir yerden sonra tıkanıyorum. Dil ekleme konusunda bana da vazgeçeceğim gibi geliyor. İlk olarak elimdeki dilleri halledip sonrasına bakmam gerek gibi. Yaparak öğreniyorum sanırım. Bir öğrenme yöntemi önerebilir misiniz? Bir yabancı bulup konuşmaya başlamayı düşünüyorum.
Ben Ingiliz bir kizla 2 sene takildim, telefonda kavga edecek seviyede Ingilizce ogrenince hazirsin demektir.

En iyisi konusarak, derdini anlatmaya calisarak ogrenmek. Ayrica gramer de zamanla oturuyor. Gramer hatasi yaptigini "hissetmeye" basliyorsun.
Buna göre biriyle konuşmak en iyi seçenek. Dizi filmi İngilizce altyazı ve dublaj ile izleyip gramer öğrenebilir miyim? Ayrıca havadan sudan yerine bir konu hakkında mı konuşmalıyım?

``Dile maruz kalmam`` gerektiğini ve İngilizce şeylere bakarak gelişebileceğimi duymuştum. Önerileriniz için teşekkürler. Kendimle konuşsam da bir yerden sonra tıkanıyorum. Dil ekleme konusunda bana da vazgeçeceğim gibi geliyor. İlk olarak elimdeki dilleri halledip sonrasına bakmam gerek gibi. Yaparak öğreniyorum sanırım. Bir öğrenme yöntemi önerebilir misiniz? Bir yabancı bulup konuşmaya başlamayı düşünüyorum.

Buna göre biriyle konuşmak en iyi seçenek. Dizi filmi İngilizce altyazı ve dublaj ile izleyip gramer öğrenebilir miyim? Ayrıca havadan sudan yerine bir konu hakkında mı konuşmalıyım?
Farketmez ne hakkinda konustugun. Insan alisincaya kadar kafasinda hesap kitap yapip yabanci dilde konusur. Once Turce cumle kurar, sonra ingilizceye cevirir. Bunlari birakip direkt reflekse baglamayana kadar, akici ve anlamli cumleler kurana kadar konusmak gerek. Yoksa I am ummmmm living ummmmmm diye bezdire bezdire konusursun.

Cidden Çince dersi veren lise var mı?
Birkaç tane turizm meslek lisesi (yaklaşık 7-8 tane) ve iki tane Anadolu lisesi veriyor. Ayrancı Anadolu Lisesi (İngilizce Çince iki ayrı kontenjan, İngilizce-Almanca 2018 puanı 373, Çince-İngilizce 2018 puanı 364) ve Ankara Atatürk Lisesi (2018 İngilizce-İspanyolca 393 puan, İngilizce-Almanca 389.64 puan, geriye kalan ikinci yabancı dillerin puan sınırı yok). Ayrıca sanırım bazı özel okullarda veriliyor. Görüştüğüm yeni açılmış bir okul Çince veriyordu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı