Yabancı dil öğrenmek

Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şu anda B2 seviyesinde İngilizce'm var. Derdimi anlatmama ve dertleri anlamama yetiyor. Karantina'da otururken de boş boş durmak yerine başka dillere de yönelmek istiyorum. Bu dilleri öğrenebileceğim kaynak öneriniz var mı? Kitap olsun, internet üzerinden olsun fark etmez. Belli bir meblağ ödemeye de hazırım bu arada. Düşündüğüm diller ise:
  • Dayım Fransa'da yaşadığı ve beni Fransa'ya davet ettiği için Fransızca
  • İngilizce'yle olan benzerliğinden dolayı kolay öğrenebileceğimi düşündüğüm ve Türk-Alman üniversitesine gitmek istediğim için Almanca
  • Bizimle aynı dil ailesinde olduğu ve farklı bir kültürden olduğu için Japonca. Ayrıca anime faktörü de var elbette 🙂
  • Yakın hissettiğim Polonyalı bir arkadaşım olduğu ve ilerde yaşamak istediğim ülkelerden birisi olduğu için de Lehçe
Bu diller içinden veya haricinde önerdiğiniz dil ve kaynaklar var mı? En önemlisi de kaynaklar elbette. Adam akıllı öğretecek bir şeyler yokken ne kadar istesem de öğrenmem çok zor olur. Şahsen Almanca'ya bir tık daha yakın hissediyorum. Ayrıca orta okulda 2 yıl Rusça dersi almıştım. Bir iki derse hatırlarım gibi geliyor.

Lisedeyken, yabancı dil bölümünü seçmiştim. Daha sonra da ortak dil olarak ingilizce konuştuğumuz yabancı arkadaşlarım oldu. En güzeli, konuşarak geliştirmek. Çok daha pratik ve kelimelerin söylenişini daha kolay kavrayabiliyorsun. Kaynaklar sana teorik olarak bilgi sağlarlar. Gündelik dil ve kaynaklar çok farklı oluyor.

B2 seviyesi İngilizce yeterli değil, ilk önce onu öğren sonra farklı bir dile geçersin.
Dediğim gibi bana yetiyor. Dediğim gibi yakın hissettiğim yabancı arkadaşlarım var, İngilizce'yle sorunsuz anlaşıyorum. Kaldı ki zaten İngilizcem'i geliştirmek için çok çabalamama gerek yok. Hem oyunlarda sesli sohbeti yoğun kullanıyorum hem de AHOC gibi yabancı kaynakları yakından takip ediyorum. Kendiliğinden gelişiyor İngilizce.
Lisedeyken, yabancı dil bölümünü seçmiştim. Daha sonra da ortak dil olarak ingilizce konuştuğumuz yabancı arkadaşlarım oldu. En güzeli, konuşarak geliştirmek. Çok daha pratik ve kelimelerin söylenişini daha kolay kavrayabiliyorsun. Kaynaklar sana teorik olarak bilgi sağlarlar. Gündelik dil ve kaynaklar çok farklı oluyor.
O iş sıkıntı değil. Teorik bilgi edindikten sonra Cambly gibi uygulamaları kullanabilirim. Kaldı ki zaten şu an 2 tane Alman arkadaşım bulunuyor, sık sık Overwatch ve LoL oynuyoruz 🙂

Dediğim gibi bana yetiyor. Dediğim gibi yakın hissettiğim yabancı arkadaşlarım var, İngilizce'yle sorunsuz anlaşıyorum. Kaldı ki zaten İngilizcem'i geliştirmek için çok çabalamama gerek yok. Hem oyunlarda sesli sohbeti yoğun kullanıyorum hem de AHOC gibi yabancı kaynakları yakından takip ediyorum. Kendiliğinden gelişiyor İngilizce.
Bir dili öğrenmenin sonu yok. Ben B1-B2 biliyorum diyip, İngilizce konuşulan yerlerde çok tekliyorsunuz benim gözlemimle. B2 seviyesindeki biri Native konuşan birinin 10 dediğinden 4'ünü bilemedin 3'ünü anlamaz🙂 Dil öğreneceksen, yazdığın dillerin çoğu gereksiz özellikle Lehçe. Fransa'ya gitme derdin varsa Fransızca öğren orada İngilizce hiçbir işine yaramaz. Üniversiteyi kazanacağını düşünüyorsan Almancayı öğrenmeye başla şimdiden yoksa direk İspanyolca öğren diğer dillerin konuşulduğunu pek göremezsin eğer onlarla ilgili bir iş yapmıyorsan.

Bir dili öğrenmenin sonu yok. Ben B1-B2 biliyorum diyip, İngilizce konuşulan yerlerde çok tekliyorsunuz benim gözlemimle. B2 seviyesindeki biri Native konuşan birinin 10 dediğinden 4'ünü bilemedin 3'ünü anlamaz🙂 Dil öğreneceksen, yazdığın dillerin çoğu gereksiz özellikle Lehçe. Fransa'ya gitme derdin varsa Fransızca öğren orada İngilizce hiçbir işine yaramaz. Üniversiteyi kazanacağını düşünüyorsan Almancayı öğrenmeye başla şimdiden yoksa direk İspanyolca öğren diğer dillerin konuşulduğunu pek göremezsin eğer onlarla ilgili bir iş yapmıyorsan.
Kaynak bulabilirsem öğreneceğim 🙂 Öneriniz varsa şimdiden başlayacağım. İngilizce konusunda haklısın ama dediğim gibi zaten yabancı kaynakları elimden geldiğince takip ediyor, oyunlarda da olsa konuşmaya çalışıyorum. İngilizce'yi geliştirmek için artık bundan başka yapabileceğim bir şey olduğunu sanmıyorum. Yapıları vs. biliyorum. İhtiyacım olan şey kelime darağacımı geliştirmek ve Türkçe'de kullandığımız deyimler gibi özel kalıpları öğrenmek. Bunlar da oturup kitaplardan ezberlenecek şeyler değiller🙂

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı