Yabancı dil seçilir mı?

Takemura

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Şu anda bir Anadolu lisesinde 10. sınıf öğrencisiyim. Bu sene alan seçimleri olacak ama ben neyi seçmem gerektiğini emin değilim hatta gelecekte hangi mesleği olmak istediğimi bile bilmiyorum. Sanki hiçbir meslek bana uygun değil gibi yapamam gibi geliyor. İlk önce istediğim mesleği mı belirlemeliyim yoksa bir alan seçip ona göre devam mı etmeliyim? Şimdi alana karar vermem gerekirse sırayla bakalım.
Sayısal seçersem kimya da falan az da olsa iyiyim ama fiziği pek anlamıyorum yani. Matematiğe gelirsek onda da pek iyi sayılmaz. Hoca derste anlatıyor orada tamam konunun az buz mantığını anlıyorum ama bir test çözeyim diyorum hiçbir soru yapamıyorum. Yani anlıyorum biraz ama yapamadığım için bayağı zorlanıyorum. Nasıl daha iyi yapabilirim?
Sözele gelirsek bence hiç konuşmaya gerek yok anlıyorum falan tamam ama tarih falan bayağı sıkıcı ve sürekli bunu görmek işkence olur seçmem o yüzden.
Eşit ağırlık, yani olabilir gibi ama yapabilir miyim tam bilemiyorum ya. Seçersem nasıl meslekler olabilir?
Bir de yabancı dil var. Sanırım en meraklı olduğum seçenek bu. Yeni kelimeler öğrenmeyi seviyorum ezberim iyi durumda. Ayrıca işlerken en eğlendiğim ders bu. Seçebilirim ama ileride hangi meslekleri yapabilirim? Seçen abiler sizce nasıl? Yardım ederseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Bildiğim kadarıyla hukuka kadar yolu var. Diğer dersler ile aran iyi değilse seçebilirsin en kötü İngilizce öğrenmiş olursun.

İlk önce istediğim mesleği mı belirlemeliyim yoksa bir alan seçip ona göre devam mı etmeliyim?
Bir meslek belirle. O mesleğe aşık ol, "Gelecek 40 yıl boyunca bu mesleği yapabilecek miyim?" sorusuna düşünmeden evet diyebilecek derecede bir istekten bahsediyorum. Çünkü senin içinde istek yoksa, istediğin bölüme de girsen, istediğin dersleri alıp kaynakları da çözsen o iş uzun vadede yürümez. O yüzden mesleğini belirle ve çok sev. Ardından zaten o mesleğe ulaşmak için elinden gelenin en iyisini yapıp, canını dişine takacaksın. Olması gereken bu en azından.

9.sınıfta YKS'nin farkındaydım ancak tam olarak çalışmıyordum, keza 10.sınıfta da öyle. Soranlara bilgisayar mühendisi olmak istiyorum diyordum. Ancak meğer bu benim içimde yokmuş. Havacılığı keşfettim, havacılığa aşık oldum. 11.sınıftayım, bu hedefim için sabah 6'da kalkıp ders çalışıp okula gitmek, okuldan gelince yine 2-3 saat ders çalışmak yormuyor. Keyif veriyor.

Dil bölümü açıkçası lisenin en eğlenceli bölümüdür. Okumak zevk verir ve çok güzel arkadaş çevren olur, ancak ileride yapacağın mesleği sakın ortamına göre karar verme. Her şeyin hedef belirlemek ve o belirlenen hedefi ciddiye alıp çok sıkı çalışmak olduğunu unutma. Başarılar dilerim. 10. sınıftasın, hiçbir şey bitmiş değil. Tam tersine hayatında bir şeyleri değiştirmek istiyorsan yeni başlıyorsun...

N ne istiyorsan kanka. Senin isteklerine ve zevkine göre işini belirlemelisin. İş imkanı olarak bulman zor olur tabii ama seviyorsan bunu seç.

Onu bilmiyorum işte dediğim gibi hiçbir meslek bana uygun gözükmüyor. Olursam mutsuz olurum gibime geliyor. :(

Bildiğim kadarıyla hukuka kadar yolu var. Diğer dersler ile aran iyi değilse seçebilirsin en kötü İngilizce öğrenmiş olursun.

Hocam bilmediğimden soruyorum dil ile hukuk nasıl oluyor. Bir de en kötü ingizce öğrenirim ama işsiz kalma durumumda var.

Bir meslek belirle. O mesleğe aşık ol, "Gelecek 40 yıl boyunca bu mesleği yapabilecek miyim?" sorusuna düşünmeden evet diyebilecek derecede bir istekten bahsediyorum. Çünkü senin içinde istek yoksa, istediğin bölüme de girsen, istediğin dersleri alıp kaynakları da çözsen o iş uzun vadede yürümez. O yüzden mesleğini belirle ve çok sev. Ardından zaten o mesleğe ulaşmak için elinden gelenin en iyisini yapıp, canını dişine takacaksın. Olması gereken bu en azından.

9.sınıfta YKS'nin farkındaydım ancak tam olarak çalışmıyordum, keza 10.sınıfta da öyle. Soranlara bilgisayar mühendisi olmak istiyorum diyordum. Ancak meğer bu benim içimde yokmuş. Havacılığı keşfettim, havacılığa aşık oldum. 11.sınıftayım, bu hedefim için sabah 6'da kalkıp ders çalışıp okula gitmek, okuldan gelince yine 2-3 saat ders çalışmak yormuyor. Keyif veriyor.

Dil bölümü açıkçası lisenin en eğlenceli bölü müdür? Okumak zevk verir ve çok güzel arkadaş çevren olur, ancak ileride yapacağın mesleği sakın ortamına göre karar verme. Her şeyin hedef belirlemek ve o belirlenen hedefi ciddiye alıp çok sıkı çalışmak olduğunu unutma. Başarılar dilerim. 10. sınıftasın, hiçbir şey bitmiş değil. Tam tersine hayatında bir şeyleri değiştirmek istiyorsa

Hocam sağ olun cevapladığınız için. Ama işte benim sıkıntım hangi mesleği yapmak istediğimi bilmiyorum. Keşke bilsemde tamamen ona odaklansam. İçimde biraz tercümanlık var ama ondan da emin değilim yapabilir miyim diye. Bazı yakınlarım dil bölümünü seçme işsiz kalırsın diyor benim de içimde korku uyanıyor.

Biraz geç cevapladım mesajları kusura bakmayın :)

Yeni konular

Geri
Yukarı