Yabancı insanlar Türkçeyi nasıl görüyor?

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
Arkadaşlar, sizce yabancı yani Türkçe bilmeyen insanlar dilimizi nasıl görüyor? Ben en çok görünüş olarak Çekçe ve Almanca'ya benzetiyorum. "ş,ğ,ı,ç,ö" gibi bazı harfler diğer ülkelerde yok biliyorsunuz, varsa da bilmiyorum. Özellikle telaffuz olarak "ğ" yani yumuşak g bayağı bir zor okunuyor.

Konuşma olarak galiba en çok Japoncaya benziyordu Türkçe. Yani bu zarf, sıfat gibi şeyler vardır ya, onlar ve yerleriydi sanırsam. Bilen birisi yazabilir gene.

Sizce nasıl gözüküyor?

Yeni nesil oyunlarda falan karşılaşmadığı sürece pek Türkçe öğrenmiyor, görmüyor. Hatta bir çoğu Türkiye'nin varlığından bile bi' haber. Yetişkin kesim de zamanında tatile geldiğinde öğrenmiştir.

Yeni nesil oyunlarda falan karşılaşmadığı sürece pek Türkçe öğrenmiyor, görmüyor. Hatta birçoğu Türkiye'nin varlığından bile bi' haber. Yetişkin kesim de zamanında tatile geldiğinde öğrenmiştir.
Doğru diyorsunuz ihtiyaçları olacakları son dil gibi bir şey resmen. Turist olarak gelmeleri dışında başka hiçbir etmen yok gibi duruyor. CV içerisine Türkçe biliyorum yazmak ile yazmamak arasında hiçbir fark yok gibi. :/

İspyanyolcayı sadece oyunlarda görmediğimize göre oyunlarla gram alakası yok.
2 gram coğrafya/tarih bilecek kadar aklı olan adam Türkiye'nin varlığından bihaber olmaz.

Ülkemizde olduğu gibi yabancılarda da zeka göstergesi bulmak kolay değil. O kişiler dışındakiler biliyor. (Politik, ekonomik, jeografik...) konumu nedeniyle genel olarak hor görüyorlar benim gözlemlediğim kadarıyla.

Muhtemelen çoğu bizi Arap kökenli sanıyor.

Bunu ben de zaman zaman düşünmüştüm ve az da olsa fikir edindim. Hiçbir şekilde Türkçe bilmeyen bir arkadaşım ile konuştum sesli olarak. Yaklaşık 5-10 dakikalık bir sohbet sonunda bana ilk dediği şey "çok fazla ş-s harfi kullanıyorsun" tarzında bir ifadede bulundu. Sanırım ç-ş gibi harfler onlara aşağı yukarı aynı ses izlenimini veriyor.

Bununla ilgili bir video izlemiştim, hatta dur videoyu buraya koyayım, belki yardımcı olur:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bununla ilgili bir video izlemiştim, hatta dur videoyu buraya koyayım, belki yardımcı olur:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu bayağı iyiydi:)

Yeni konular

Geri
Yukarı