Yağ Oranı Yüksek Kişiler İçin Antrenman Önerisi

asdddxaw

Hectopat
Yer
İstanbul
Normal de bu tür yazılar yazmam ama ne zaman salona gitsem yağ oranı yüksek olan arkadaşlar hep ya Barbell Curl ya Skull Crusher ya PushDown gibi hep kol veya karın, omuz gibi bölgelerini çalışıyorlar. Bu tür hareketler nabzınızı aman aman yükseltip size yağ yaktırmaz lütfen bırakın bu tür çalışmaları büyük kas gruplarını çalışın hareket formlarını doğru yapın. Bacak çalışın Squat yapın erkekler Squat yapınca popom büyür diye düşünüyor hayır, hormonların poponun büyümesine izin vermez merak etme yap Squat, önemli! Sırt çalışın, göğüs çalışın. Kol çalışmayın demiyorum ama en azından kilo verme döneminde şu spora yeni başlayan arkadaşlar yağları yakana kadar kola 1 Hareket yapsanız bile tamam zaten Bench Press yaparken Row yaparken yeterince çalışıyor kollar size kilo verdirecek olan kol, omuz ve karın çalışmaları değildir büyük kas gruplarıdır. (Salonda çok fazla bu şekilde çalışan var o yüzden yazmak istedim, şunu okuyan 1 kişi bile ciddiye alıp dediklerimi uygulasa ne mutlu bana. Teşekkürler.)

Bilgilendirdiğiniz için sağolun. Siz alanında uzman ya da en azından belirli seviyeye gelmiş birine benziyorsunuz merak ettiğim bir şey var, cevaplarsanız sevinirim. Yağ eritmek için yapılan kol, bacak vs. hareketleri gerçekten faydalı mı? Tanıdığım hocaların bazıları yağ yakmak için en etkili yöntemin koşu olduğunu söylüyorlar. Örneğin 2 saat koşunca 10 birim yağ eritiyorsak 2 saat boyunca tüm kaslarımızı dumbell ile çalıştırsak 1 birim mi yağ eritmiş oluruz?

Bilgilendirdiğiniz için sağolun. Siz alanında uzman ya da en azından belirli seviyeye gelmiş birine benziyorsunuz merak ettiğim bir şey var, cevaplarsanız sevinirim. Yağ eritmek için yapılan kol, bacak vs. hareketleri gerçekten faydalı mı? Tanıdığım hocaların bazıları yağ yakmak için en etkili yöntemin koşu olduğunu söylüyorlar. Örneğin 2 saat koşunca 10 birim yağ eritiyorsak 2 saat boyunca tüm kaslarımızı dumbell ile çalıştırsak 1 birim mi yağ eritmiş oluruz?
Hayır yağlar kalori açığı ile yanar, her yediğin besinin bir değeri var ve senin günlük yaşamak için yaktığın bir değer var, örnek; Bazal Metabolizman 2000 Diyelim (Hiçbir şey yapmadan evde yatarken yaktığın kalori) sen idman yapıyorsun orada da 500 Yaksan oldu 2500. Yediğin besinlerin arkasında kalorisi yazar, yazmıyorsa bile bir tartı alıp gramını öğrenip o besini internete yazdığın zaman kalorisini öğrenirsin. Yaktığın kalorinin üstüne çıkmadığın sürece yağ yakarsın spor yapmadan 2000 Kaloriyi geçmeyecek şekilde beslensen bile yağ yakarsın, şimdi gelelim o dediğin olaya. Ağırlık çalışmasından sonraki 72 Saat boyunca bile yağ yakarsın, kardiyo da sadece o an yağ yakarsın veya kalori açığı varsa yağ yakarsın. En önemlisi tekrar yazayım kalori açığıdır, istiyorsan 24 Saat koş yediklerine dikkat etmiyor kalori açığı oluşturmuyorsan yağ falan yakamazsın.

Şimdi diyeceksin o zaman ben günde 1000 Kalori alayım günde 1500 Kalori açığı falan bırakayım hemen zayıflayayım, o zaman da metabolizman yavaşlıyor ve kas erimesiyle karşı karşıya kalıyorsun vs. gibi sorunlar en mantıklısı ve en doğrusu 500-700 Kalori açığı bırakmak.

İdman sonrası kardiyo yapacak halin kalıyorsa mutlaka yap, eğer sabah kardiyosu yapabilme imkanın varsa onu mutlaka yap. Sabah kardiyosu yaptığın günler idman sonrası kardiyo yapma.

Ayrıca 2-3 Günde bir geceleri son öğünden 2 Saat sonra HIIT Yapıyorum yaptığım program şu şekilde;

• 1 Dakika ip atlama (İpin yoksa ellerini sallasan da olur.)
  • 1 Dakika Jump Lunge
  • 10 Şınav (Şınav çekemiyorsan dizlerini yere koyup çekebilirsin.)
  • 5 Barfiks (Barfiks çekemiyorsan zıpla yavaş yavaş kendini aşağıya bırak)
  • 30 Sn Plank
1 Dakika dinlenme ve sonra tekrar, toplam da 5 Set yap, eğer 5 Set yapacak halin kalmıyorsa en az 2 Set yap zamanla kendini geliştirir 5 Sete çıkarsın.

Evde barfiks nasıl çekeyim diyorsan da böyle bir ürün var bunu alabilirsin.

Geri
Yukarı