Yağmurlu havada neden hız düşüyor?

Hocam benim de 100Mbps internet var yağmurlu havalarda 25'e kadar düşüyordu nedenini bilmiyorum şüphelendiğiniz bir şey varsa servis sağlayıcınızı arayabilirsiniz benim son 2 aydır öyle bir problemim olmadı.

Santralden gelen sinyal yüzünden. Santrale şimşek yağmur gibi şeyler yağdığında oluyor.(hat sağlayıcınız ne olduğu da önemli).

İnternet direkten, bakır kablodan geliyor. Yağmurlu havalarda neden bu kadar etkileniyor internet? Hız 25'ten 2'ye 3'e düşüyor resmen.

Sebebi basit bir doğa olayı, havanın soğuma durumu. Biliyorsunuz ki bir çok alt yapı malzemesi bakır, altın, özel camlar gibi element ve karışımlar ile elde edilmiş malzemelerdir.

Havalar soğuyup ısındıkça metallerde genleşme ve büzüşme olur bu sebeple hızda belirgin düşüşler meydana gelir.

Şayet bu kablosuz bir şekilde veriliyor ise havada ki fazla elektrik yükü ve yağış nedeni ile bizim kablosuz sinyallerimiz o yağmur damlacıklarını delmek zorunda kalır şöyle düşünün elinizde bir bardak su var ama siz son ses o su dolu bardağa bağırıyorsunuz ki dediğiniz şey anlaşılsın karşı taraf tarafından işte bu sebepten hızlar düşmektedir.

Fiber optik kablolar bu duruma karşı daha dayanıklıdırlar sebebi ise içlerinde metal yerine cam vardır ve tamamen santralden gelen ışıkla veri aktarımı sağlanır ancak çok yoğun kar ve yağmur yağışından dolayı bu kabloların üzerinde biriken su veya kar kütleleri kabloları büktüğü için zamanla kablolarda kırılmalar meydana gelir ışığın sızma derecesine göre hat tamamen kopabilir veya yavaşlayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı