Yalnızlık sorunsalı

Şu anda yalnızım. Hayatımda kimse yok beni seven de hani Instagram'ı açamıyorum, herkes arkadaşıyla ya da sevgilisiyle gezip tozuyor pahalı kıyafetler giyiyorlar. Neyse hadi sıkıntı değil de yaşlanınca çok sorun olacak. Ne yapabilirim? Yaşım 16 ergenlerin dilini bile çözemedim, onların gözünde ezik görünüyorum, eskiden tanıdıklar var onlarda ya beni tanımamış gibi yapıyor ya da takılmıyorlar, merhaba merhaba hesabı. Okulda da yalnızım zaten 10 kişi bana arada sataşıyor, vuruyorlar ezikliyorlar. Güçlüler benden sınıfta 1 tane arkadaş var, o da zar zor kendimi sevdirdim zaten onun da şeyi kalktı. Ne yapayım takılmıyor kimse benimle? Biri de benimle kopya için takıldı, ne yapayım sınav gününde vermedim, ben kopya için kullandırtmam kendimi. Hani nasıl ilerleyecek bu hayat? Bazen rüyamda arkadaşlar oluyor seviniyorum hem de tam istediğim.

Şu anda yalnızım. Hayatımda kimse yok beni seven de hani Instagram'ı açamıyorum, herkes arkadaşıyla ya da sevgilisiyle gezip tozuyor pahalı kıyafetler giyiyorlar. Neyse hadi sıkıntı değil de yaşlanınca çok sorun olacak. Ne yapabilirim? Yaşım 16 ergenlerin dilini bile çözemedim, onların gözünde ezik görünüyorum, eskiden tanıdıklar var onlarda ya beni tanımamış gibi yapıyor ya da takılmıyorlar, merhaba merhaba hesabı. Okulda da yalnızım zaten 10 kişi bana arada sataşıyor, vuruyorlar ezikliyorlar. Güçlüler benden sınıfta 1 tane arkadaş var, o da zar zor kendimi sevdirdim zaten onun da şeyi kalktı. Ne yapayım takılmıyor kimse benimle? Biri de benimle kopya için takıldı, ne yapayım sınav gününde vermedim, ben kopya için kullandırtmam kendimi. Hani nasıl ilerleyecek bu hayat? Bazen rüyamda arkadaşlar oluyor seviniyorum hem de tam istediğim.

Ben senin yerinde olsam Instagram'ı silip koşarak en yakındaki Gym'e giderdim. Bende aynı durumdayım ama spora başladım bakalım ne olacak hayırlısı.

İnsanların tavsiyelerini dinlemeyip aynı konudan milyon tane açmaya devam ettikçe hiç bir halt beceremeyeceksin. Yine umursamayacağını biliyorum ama yukaridaki arkadaşı dinleyip sporla ilgilenebilirsin.

Hocam hiçbir çaren yok. Arkadaş dediğin aramayla pek bulunmuyor, tabii bulursun arkadaş fakat önemli olan kafa dengi olması. Bunun içinde biraz zamana ihtiyacın var👍

Yalnızlık ne matah ne de övülecek bir şey. İnsan farklı dönemler ve duygular yaşar hayat boyunca stabil, monoton bir şekilde hayat yaşanmaz, yaşanmıyor da. Kendi fikirlerini önemli gördüğün konularda bilgi sahibi insanları bulman tabii ki zor olacaktır lakin toplum yaşamak büyük bir sınav ve zorunda insanoğlu insanlar sizin bildiğiniz veya zevk aldığınız konular hakkında konuşmak zorunda değil ortak alakaya sahip olduğunuz konularda konuşabilirsiniz. Dış görünüşünle güzel bir ön izlenim bırakırsın saygıyı düşüncelerin ile kazanırsın. Ergenlikte çok hızlı ve kökten bir şekilde düşünceler, durumlar değişiyor bu sebepten kaygılanmana gerek yok yaşlanınca ne yapacağını düşünmen gayet normal ama ihtiyatlı ve hedonist yaşam kendi aralarında Denge'de olursa güzel bir yaşam mümkün oluyor. Her kavga kazanılmaz bazen karşıt taraf olduğunu belli edersin tabii ki git saldır demiyorum o yaşlarda bende ideallerime zarar gelmesin diye sabıkalanmamaya çalışıyordum. Ve bariz sosyal hayata adapte olmakta zorlanıyorsun psikologlar ve okuldaki rehber hocalarına danış bunlar ayıplanacak şeyler değiller. Sorunlar senden kaynaklı olmayabilir yetiştirilme tarzın sosyal çevrende olabilir. Rahat ol.

Sadece bu durumu siz yaşamıyorsunuz aynısını bende yaşıyorum okuldaki tipler benimkilerde aynı serseriler okul hayatım boyunca ki şu an 11.sınıfım bitiyor bitti sayılır okul hayatım boyunca tipten kilodan hep zorbalık gördüm ama bu zamana kadar hep susmuşmdur şurada Total'de 12 saymasan 1 sene kaldı gittin gittin etmiyorum zaten bir geleceğim yok.

En güzel arkadaşlık kendinle kurduğundur. Emin ol o kadar çevren olması iyi bir şey değil. Boşver seni sevmeyen kendi kaybetsin dostum. Sana tek tavsiyem madem yalnızsın bol bol kitap oku ve spor yap çok iyi gelicektir.

Saçma sapan insanlarla zorla arkadaşlık etmek yerine yalnız olmak daha iyidir. Spor yap, derslerine odaklan, kendini geliştir, hayatına bak. Gerisi kendiliğinden gelir. İllaki kafana göre birileri karşına çıkar.

Ben de senin yaşlarında okuldaki herkesle iyi geçinmek istedim ve herkese iyi davrandım. Ben iyi davrandıkça suistimal ederek üzerime geldiler ve en sonunda patladım. Okulun ortasında iki kişiyi hastanelik edince bütün okul saygı duymaya başladı. Maalesef özellikle o yaşlarda iletişim kurmak pek mümkün olmuyor. Ne söylersen söyle anlamıyorlar çünkü ailesi hayvan gibi yetiştirmiş. Vahşi bir hayvanı şiddet uygulamadan adam etmek çok zor.

Ben bunu fark ettikten sonra yalnız takılmaya başladım. Okul dışında pek çok aktivite yaptım. Mesela belediyenin ücretsiz kurslarına giderek hem kendimi geliştirdim, hem sosyalleşerek yeni insanlarla tanıştım. O kurslarda tanıştığım bir kızla güzel ilişkimiz oldu. Hayatın ne zaman nerede karşına çıkaracağı belli olmuyor.

Bunların dışında mutlaka spor yap. Spor ergenlik çağını atlatmakta büyük katkı sağlıyor. Özgüvenini yükseltip, yaşadığın duygu değişimlerinin üzerinde olan etkisini azaltıyor. Faydaları say say bitmez. Düzenli spor yaparsan en fazla 6 ay sonra kendine baktığında bambaşka, yenilenmiş birini görürsün. Sonra insanların sana olan bakışının da değiştiğini fark edersin ve her şey yavaş yavaş yoluna girer. Umarım hayatında her şey dilediğin gibi olur. İyi şanslar :)

Geri
Yukarı