Yanan kasadaki HDD kullanılır mı?

K I N G S

Nanopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS M2N-MX / 8GB RAM / 1.5TB HDD / AMD ATHLON 5200+ X2 3.5Ghz O.C AMD HD5570 OVERCLOCK DX11
Meslek
Web Developer / XenForo 2 Software / Graphic Designer / Programmer
Merhaba arkadaşlar, eskı yanan kasamdakı HDD'yi kullansam yenı kasama sorun çıkarır mı? PSU yanmıştı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Vesternbey

Centipat
Yer
İzmir, Torbalı
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Monster Abra A5 13.1.1 15,6'

GPU: NVIDIA GeForce GTX 1050 4GB

CPU: Intel(R) Core(TM) i5-8300H CPU @ 2.30GHz

Bellek: Cruical 8GBx2 RAM 2666mhz CL19

Şu anki çözünürlük: 3840 x 2160 , 60Hz

İşletim sistemi: Windows 10 Home

Monitör: B50 C 890 A

Klavye: Monster Pusat K3 Pro (Red Switch)

Fare: G203 Lightsync

Mousepad: Xrades RGB 80 x 30 , 4mm

Kulaklık: HyperX Cloud 2
Meslek
Elektrik Elekronik, Pano Montörlüğü
Eğer ürün hasar almadıysa ve bundan eminsen kullanabilirsin ama yine de riskli.

celilemrednsmnt

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, ASUS Dual RTX 2060 EVO, GoodRam 2x8 16 GB 3600 MHz, B450M Dragon, ADATA Swordfish 512 GB, Cooler Master ML120L, WD 1 TB HDD, Frisby 9320G Mesh.
Meslek
Öğrenci
"Kasanın yanması" diye genel bir durum yok. Kasanın içindeki bileşenlerden biri kısa devre arızası verir ve işlevsiz hale gelir. Genelde diğer parçalar bundan etkilenmez. Kasanın yanmasından kastınızın ne olduğunu bilmiyorum ama HDD bozuk da olsa çalışıyor da olsa herhangi bir zararı olmaz.

berat3636

Decapat
Yer
kars
Daha fazla  
Meslek
lgs öğrencisi
Oluşabilecek maksimum durum HDD'yi okumaması. PSU yandı ise içindeki ekran kartını bile söküp kullanabilirsiniz eğer diğer parçalara zarar gelmemiş ise.

Ben bozuk bir HDD'yi bilgisayara taktım, çalıştırdım ve sonra SATA Power'dan gözle görülür elektrik akımları çıkmaya başladı.

Swaglikeohio

Hectopat
Ben bozuk bir HDD'yi bilgisayara taktım, çalıştırdım ve sonra SATA Power'dan gözle görülür elektrik akımları çıkmaya başladı.
HDD değil C4 takmışsın galiba.

Şaka bir yana neden olduğunu bilmiyorum. Prizlere ilk takıldığında çıkan kıvılcım gibi çıktı ise HDD veya kabloyu tam takamamış olabilirsin.

berat3636

Decapat
Yer
kars
Daha fazla  
Meslek
lgs öğrencisi
HDD değil C4 takmışsın galiba.

Şaka bir yana neden olduğunu bilmiyorum. Prizlere ilk takıldığında çıkan kıvılcım gibi çıktı ise HDD veya kabloyu tam takamamış olabilirsin.

Yok HDD arızalı HDD. Babam demişti o arızalı çalışmıyor diye. Ben belki yapabilirim diye takmıştım. Direkt mavi renkte kıvılcım çıkmaya başladı. PSU güvenliği olmayan bir PSU olduğu için korktum direkt kapattım.

KS
KS
K I N G S

K I N G S

Nanopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS M2N-MX / 8GB RAM / 1.5TB HDD / AMD ATHLON 5200+ X2 3.5Ghz O.C AMD HD5570 OVERCLOCK DX11
Meslek
Web Developer / XenForo 2 Software / Graphic Designer / Programmer
"Kasanın yanması" diye genel bir durum yok. Kasanın içindeki bileşenlerden biri kısa devre arızası verir ve işlevsiz hale gelir. Genelde diğer parçalar bundan etkilenmez. Kasanın yanmasından kastınızın ne olduğunu bilmiyorum ama HDD bozuk da olsa çalışıyor da olsa herhangi bir zararı olmaz.

Evet dediğiniz gibi yuksek akım kablosu ile güç verince kısa devre yapmıştı PSU yanık değil de barut kokusu geliyordu.

Yukarı