Yanık direnç değiştirme

troyn666

Hectopat
IMG-20200603-WA0002.jpg

Elektrikli motor şarj aleti bozuldu içini açtığımda bir direncin yandığını fark ettim
Göründüğü gibi
Kahverengi - siyah - gri - altın
Kombinasyonundaki bu direncin aynısını alıp değiştirmem halinde bir sorun olur mu? Bu renkte bir direnç daha önce görmemiştim acaba bilmediğim bir şey var mı?

Hiçbir sorun olmaz aynı değerdeki drenç ile değiştirdiğinizde fakat aynı su yolu üzerindeki SMD drençleri de kontrol etmenizde fayda var onlarda yanmış olabilir. Kullanılan drenç yüksek akımlı bir drenç elektronikcilerde bulabilirsiniz

Sadece bobini değiştirirseniz şansınızı denemiş olursunuz. %60-70 çalışabilir. Anladığım kadarıyla güç ünitesi bölgesinde çalışıyorsunuz orada görülen kondansatörde şişmiş görünüyor etrafındaki transistör ve diğer dirençleri de ölçmek lazım

Aman hocam oraya direnç takmayın zira o direnç değil dikkatli olun hemen işe girişmeyin acaba takmaya mı gittiniz diye endişelendim şu an 😂
Direnç harici trafo kısmındaki seramik kondansatörlerde de sıkıntı var gibi onları da değiştirebilirsen aynısıyla değiştir.
JH500 yazan bobin, alt taraftaki siyah kondansatör ve kahverengi - siyah - gri - altın olan direnç. Hepsini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Kendim yapmak yerine bir elektronikciye götürmem halinde sizce çok para isterler mi? Açıkçası bu ara esnaflardan çok çekiniyorum geçen haftalarda arduio için parmak izi okuyucu almaya gittim onlarca dükkan gezdim 2 katından az fiyat söyleyen olmadı. Elbette göremediğiniz sorunlar olabilir ama basit birkaç bobin yandiysa sadece, maliyeti olur mu? Elektronikçilerde

Açıkçası işini çok iyi yapan esnaflar da var kötü yapanlar da... İlk etapta birkaç yere sorabilirsiniz. Eğer fiyat yüksek gelirse sırayla parçaları değiştirerek tamir edebilirsiniz diye düşünüyorum.👍

Normalde dediğim bileşenler trafo hariç en fazla 5/10tl arası bir şey tutar. Yüksek değerdeki kandansatöre zarar geldiğini düşünmüyorum geldiyse pek onu bulamayabilirsin dükkanlarda çıka olarak bir yerlerden bulunabilir Bulursan da o da 5/10tl arasındadır ortalama.
Elektronikçiye yaptırısan işçilik filan derken 50/60'ı geçmemesi lazım. Ancak abartan da olabilir.

Geri
Yukarı