Yanlış verildiğini düşündüğüm ceza ve rapor sistemi yasağı

Ceza gerekli mi?

• Oy verenlerin toplamı
    35

Semihfuat32

Hectopat
Makaleler
10
İyi günler sevgili kullanıcılar ve Moderasyon Ekibi ,
gonullerin_adini dedi:
Aga be... TEOG vardı değil mi o zamanlar?.. Nerede?..
Ban zamanı! 😀

Gördüğünüz gibi @439902 adlı kullanıcı 2014 tarihli konuya mesaj yazıyor ve konuyu gereksiz yere hortlatıyor. Ben de sisteme rapor ettikten sonra gördüğünüz gibi mesaj yazıyorum. Sonra ise belirli bir süre geçtikten sonra gereksiz mesaj cezası alıyorum. Ben de yanlış olduğumu düşündüğüm için Moderasyon Ekibi'ne rapor yazıyorum. Nazik bir şekilde kararın yanlış olduğunu ve yeniden düşünmelerini istediğim için rapor ediyorum.

Rapor ettikten sonra Moderasyon Ekibi;
-Rapor edebilirdiniz.
Ben de rapor ettiğimi ve ondan sonra mesaj yazdığımı söylüyorum. Ondan sonra Moderasyon Ekibi;
-Konuya yazmamanız gerekirdi.
Ben de konuya zaten alakalı bir mesaj yazmamım mümkün olmadığını, rapor ettikten sonra yazdığımı ve aynı olayın daha önce olduğunu belirterek yeni mesajımı yazıyorum. Ve bana 44. kurala (Rapor sisteminin kurallara uygun olmayan mesaj ve başlıklar dışında meşgul edilmesi yasaktır.) dayanarak rapor sistemi cezası veriyor.
Ben bu cevabın yetersiz ve hatam olmadığını düşünüyorum.
Lütfen konuyu kilitlemeyin. Özgürce tartışıp ceza gerekli mi ya da gereksiz mi karar verelim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Öncelikle konu başlığına bakalım.

7. TEOG Sınavı Olacak mı?

Gördüğünüz gibi TEOG ile ilgili bir soru sorulmuş ve konuda cevaplanmış.

Daha sonrasında ise rapor ettiğiniz gereksiz mesaj silinmiş ve uyarı verilmiş çünkü konu başlığı ile bir alakası bulunmuyor.

Rapora eylem uygulanmadan önce ise siz de "Ban zamanı! :D" yazmışsınız. İlk nokta olan konu başlığına döndüğümüz zaman bir alakası olmadığını görebiliyoruz. Uyarı almanızın sebebi de bu oluyor. Böyle bir durumda rapora eylemin uygulanmasını beklemeliydiniz veya kullanıcıyı tamamen görmezden gelip konuya cevap verebilirdiniz. Konuyu cevaplamayan yazılan mesajlar silinir ve uyarı verilir. Bunun rapor etmeniz ile bir alakası bulunmuyor.

Merhaba,

Öncelikle konu başlığına bakalım.

Gördüğünüz gibi TEOG ile ilgili bir soru sorulmuş ve konuda cevaplanmış.

Daha sonrasında ise rapor ettiğiniz gereksiz mesaj silinmiş ve uyarı verilmiş çünkü konu başlığı ile bir alakası bulunmuyor.

Rapora eylem uygulanmadan önce ise siz de "Ban zamanı! :D" yazmışsınız. İlk nokta olan konu başlığına döndüğümüz zaman bir alakası olmadığını görebiliyoruz. Uyarı almanızın sebebi de bu oluyor. Böyle bir durumda rapora eylemin uygulanmasını beklemeliydiniz veya kullanıcıyı tamamen görmezden gelip konuya cevap verebilirdiniz. Konuyu cevaplamayan yazılan mesajlar silinir ve uyarı verilir. Bunun rapor etmeniz ile bir alakası bulunmuyor.
Benim bildiğim gereksiz mesaj olması için konu gündemde olması lazım. Konu gündemde değil ve gün yüzüne çıkartan ben değilim. Rapor ettikten sonra mesaj yazmanın konu içeriğine etki edeceğini ya da mesajımın konuyu etkileyeceğini düşünmüyorum. Ayrıca diğer kullanıcıların görüşünü merak ediyorum. Lütfen kilitlemeyin.
Ayrıca bu ceza önceki konu hortladığı zamanda verilmesi gerekirdi ama ben ceza almadım. Yine aynı şekilde rapor ettim ve mesaj yazdım.

Eski konuları gereksiz mesajlar atarak tekrar öne çıkarmak ve herhangi bir konuya gereksiz mesaj yazmak uyarı sebebi. Gündemde olmasına gerek yok.

İnisiyatif kullanılarak bir seferliğine uyarı verilmemiş.
Bence böyle konularda inisiyatif kullanılması yanlış anlaşılıyor. Tavsiyem inisiyatif kullanıldığı zaman belirtilebilir ya da direk ceza verilebilir. Ben önceki konuya güvenerek bu hataya yaptım. Anladığım kadarıyla gereksiz mesajını tamamen açıklayan bir metin ya da yazı yok. Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı