Yanlışlıkla ucuz fiyata konulan ürün iadesi isteniyor

Sözleşmeler kanunlar dışına çıkamaz.
Tüketiciyi koruma kanunun 54. Maddesi 2. Fıkrasına göre Etiket, tarife ve fiyat listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır.
Burda bir sektör veya satış yeri ile ilgili bir şey göremedim ben. Onlineda da aynı maddenin geçerli olduğunu düşünüyorum ama emin değilim tabiki.
Aynı kanuna göre satıcı tüketicinin talebi olmadan ürünü iptal edemez.
MESAFELİ SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİ

(4) Sipariş konusu mal ya da hizmet ediminin yerine getirilmesinin imkansızlaştığı hallerde satıcı veya sağlayıcının bu durumu öğrendiği tarihten itibaren üç gün içinde tüketiciye yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmesi ve varsa teslimat masrafları da dâhil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç on dört gün içinde iade etmesi zorunludur. Malın stokta bulunmaması durumu, mal ediminin yerine getirilmesinin imkânsızlaşması olarak kabul edilmez.

Yani bence gayet açık ve net durum.

Mesafeli satış sözleşmeleri okumanız için var. Aslında açıp okusanız tüm soruların cevaplarını o sözleşmede bulursunuz. Genelde okumadan onaylayıp geçildiği için hiç bir şeyden haberiniz yok. Süreç uzamasın diye iptal edin demişler. Satıcı iptal etse veyahut yasal süre sonuna kadar bekleyip stok yok dese yaptırım uygulanacak.
Listelenen ve sitede ilan edilen fiyatlar satış fiyatıdır. İlan edilen fiyatlar ve vaatler güncelleme yapılana ve değiştirilene kadar geçerlidir. Süreli olarak ilan edilen fiyatlar ise belirtilen süre sonuna kadar geçerlidir.

Şöyle bir madde okudum.

Mesafeli satış sözleşmeleri okumanız için var. Aslında açıp okusanız tüm soruların cevaplarını o sözleşmede bulursunuz. Genelde okumadan onaylayıp geçildiği için hiç bir şeyden haberiniz yok. Süreç uzamasın diye iptal edin demişler. Satıcı iptal etse veyahut yasal süre sonuna kadar bekleyip stok yok dese yaptırım uygulanacak.
Vallahi ben hiç okumadım ama adım gibi eminim ki ürünün satıcı tarafından istenildiği zaman iptal edilme hakkı olduğu yazıyordur. Ama tüketici kanuna göre de çok haklı bir sebebi yoksa (stok olmaması vb.) ürünü iptal etme hakkı yok. Böyle bir durum yaşandığında hangi madde gerçekleşecek?
Gelişmiş ülkelerde direk kanundaki olurdu ama malum bizim ülkemizde dayatmaya çalışırlar.

Vallahi ben hiç okumadım ama adım gibi eminim ki ürünün satıcı tarafından istenildiği zaman iptal edilme hakkı olduğu yazıyordur. Ama tüketici kanuna göre de çok haklı bir sebebi yoksa (stok olmaması vb.) ürünü iptal etme hakkı yok. Böyle bir durum yaşandığında hangi madde gerçekleşecek?
Gelişmiş ülkelerde direk kanundaki olurdu ama malum bizim ülkemizde dayatmaya çalışırlar.
Tam tersi hocam asıl stokta yok ise ürünü iptal edemiyorlar, yukarıda paylaştım.

Hocam umarım alırsınız. Sinir oldum, bir de iade talep etmişler. Arkadaşların da dediği gibi gerekirse THH'ye taşıyın durumu.

Böyle bir durum mu mevcut?
Normal satış fiyatı 450 TL gibi bir fiyat, hatalı satış fiyatı 83 TL gibi bir fiyat. Bu firma 83 TL ve bu fiyattan daha yüksek bir fiyata ürünü ürettiğini veya tahsil ettiğini, firmanın eğer ki bu satışı gerçekleştirmesi durumunda zarara uğrayacağını ve kar edemeyeceğini kanıt niyetinde sunarsa, evet hocam hizmet edinimi imkansız hale gelmekte.

Yeni konular

Geri
Yukarı