Yapay zekanın asla insanlık için tehdit oluşturamayacak olması

İnsan oğluda armut toplamayacak herhalde 😃
Toplamayalim zaten :). Bunun için bizde bir şeyler yaparız elbet. Ne bilim mesela beynimizi direk bilgisayarlara aktarmak. Sanal olarak yaşamak. Veya tamamen robot bir bedende yaşamak. Dijital olmak yani. Bu şekilde belki bizde yapay zekanın işlem gücüne erişir ve gelişmiş bir form oluruz. Yani gelecek hakkında cok teori sunabilirim. Zaten bilim kurgu aşığıyım.

@gençyazılımcı0er Yapay zekanın öğrenme ve karar verme şekli tasarlanma şekline göre değişir. Şimdiki örneklerin çoğu birbirinden bağımsız ve farklı yol takip ediyor. Henüz kendi kaynak kodlarını ihtiyacına göre değiştirebilecek yetilere sahip değiller. Buradaki anahtar nokta ilk dediğimde olduğu gibi bu zekalar daha da gelişip üstün duruma geldiği zaman nelere karar verebileceğini öngöremeyecek olmamız. Bizdeki ahlaki/kamu/tabu sistematiğine sahip değiller, bir Hitler çıkıp aryan olmayanları öldüreceğiz dediğinde insanların büyük çoğunluğu buna karşı koyabiliyor ancak bu yapay zekalar için geçerli olmayacak. Bu sınırları o sistemlere belirlemek zaten yapay zekanın kısıtlanması anlamına geliyor ki başka bir zekanın diğerini bu sınırlardan geçiremeyeceğini de bilemeyiz.

Daha o geleceğe çok var ama sanıldığı kadar da çok değil. 100-200 yıl gibi süreler bu işler için çok uzun. Tehdit oluşturup oluşturmayacağını ya da bu zekaların bir şekilde kısıtlanabilip kısıtlanabilemeyeceğini zamanı gelince göreceğiz.

Yapay zeka bilinç kazandığında niye kötü olsun ki? Madem ne yapacağını ön göremiyoruz niye kötü olacağını düşünüyorsunuz.
Toplamayalim zaten :). Bunun için bizde bir şeyler yaparız elbet. Ne bilim mesela beynimizi direk bilgisayarlara aktarmak. Sanal olarak yaşamak. Veya tamamen robot bir beden de yaşamak. Dijital olmak yani. Bu şekilde belki bizde yapay zekanın işlem gücüne erişir ve gelişmiş bir form oluruz. Yani gelecek hakkında cok teori sunabilirim. Zaten bilim kurgu aşığıyım.

Biraz daha küçük mü düşünsek? Sanallaşmaya biraz var gibi sanki

Yapay zeka bilinç kazandığında niye kötü olsun ki? Madem ne yapacağını öngöremiyoruz, niye kötü olacağını düşünüyorsunuz?
Kötü olacağını savunmuyorum, bizim değerlerimize sahip olamayacak algoritmik bir mantık sisteminin bize göre "kötü" olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor diyorum.

Bu bir önyargı değil, bir olasılık hesabı.

Kötü olacağını savunmuyorum, bizim değerlerimize sahip olamayacak algoritmik bir mantık sisteminin bize göre "kötü" olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor diyorum.

I robot?
İnsan beynini farklı kılan şey ne bilinç kazanmış bir yapay zekadan? İnsan oğlu var oluşundan beri iyi miydi yoksa? Bunu Neandertallara sormaya ne dersin? Ya da soruyu değiştireyim
İnsan oğlunun beyni bir öğrenme makinesıdır. Peki ya aynı orana sahip bir yapay zeka niye mantğına göre soykırım yapmamayı seçemiyor olsun ki?

Yapay zeka bilinç kazandığında niye kötü olsun ki? Madem ne yapacağını ön göremiyoruz niye kötü olacağını düşünüyorsunuz.

Biraz daha küçük mü düşünsek? Sanallaşmaya biraz var gibi sanki
Kötü olma ihtimali var. Sonuçta ihtimaller dahilinde iyi de olabilir. Veya bir den çok birey olabilirler. Hem iyileri olur hem kötüleri falan. Bilemezsin. Hep tek bir varlikmis gibi düşünüyoruz ama. Ya işte mesele ne kadar zaman olduğu değil. Bizi ilgilendiren her ne kadar yakın gelecek olsa da, bunun bir uzak geleceği var. Ve teknoloji katlanarak hızlanarak gelişiyor. Bunların bir gün olma olasılığı var. Biz görmesek de var.

Kötü olma ihtimali var. Sonuçta ihtimaller dahilinde iyi de olabilir. Veya birden çok birey olabilirler. Hem iyileri olur hem kötüleri falan. Bilemezsin. Hep tek bir varlikmis gibi düşünüyoruz ama. Ya işte mesele ne kadar zaman olduğu değil. Bizi ilgilendiren her ne kadar yakın gelecek olsa da, bunun bir uzak geleceği var. Ve teknoloji katlanarak hızlanarak gelişiyor. Bunların bir gün olma olasılığı var. Biz görmesek de var.

Kuantum fiziğinin bir yasasıda bir şey mümkünse o şey kesindir -eğer evren sonsuz ömüre sahipse-
Yani bu durumda sen oturduğun yerden atomlarına ayrılmaktan ne kadar endişe duyuyorsan bundan da o kadar endişe duymalısın.
Kötü olma ihtimali var. Sonuçta ihtimaller dahilinde iyi de olabilir. Veya birden çok birey olabilirler. Hem iyileri olur hem kötüleri falan. Bilemezsin. Hep tek bir varlikmis gibi düşünüyoruz ama. Ya işte mesele ne kadar zaman olduğu değil. Bizi ilgilendiren her ne kadar yakın gelecek olsa da, bunun bir uzak geleceği var. Ve teknoloji katlanarak hızlanarak gelişiyor. Bunların bir gün olma olasılığı var. Biz görmesek de var.

Bu arada konuyla alakası yok ama bende adanalıyım neresinden?

@gençyazılımcı0er Bizler sadece öğrendiklerine göre "programlanabilen" bir düşünce yapısına sahip değiliz. Bizdeki etkenlerden sadece biri eğitim/öğretim ile kendi zihnimizi programlama. Bunun dışında hormonal değişimlere göre sürekli değişkenlik gösteren psikolojik yapı ve bunun sonuçları olarak da "duygulara" sahibiz.

Fiziksel acı çekmiş ancak içinde öfke olmayan biri acı çeken birisiyle empati kurar. Nefret beslemediği hiçbir canlının bunu yaşamasını istemez hatta engel olmak için çalışır. Zamanında haksızlığa uğramış ama sağlıklı bir zihin yapısına sahip olan bir insan haksızlığa uğrayan insanın o anda ne yaşadığını algılar. Kararlarımızın çoğunu algoritmik değil, duygusal veririz.

Yapay zekalar ise bunlara sahip olmayacak, tamamen algoritmik düşünce sistemine sahip olacaklar. Acı çekmenin ne olduğunu bilmeyecekler, aç ve susuz kalmanın ne demek olduğunu bilmeyecekler, alışkanlıklarından kopmuş bir canlının sahip olduğu psikolojik çöküntüyü bilmeyecekler. Kısacası empati sahibi olmayacaklar ve duygusal kararlar vermeyecekler.

Kuantum fiziğinin bir yasasıda bir şey mümkünse o şey kesindir -eğer evren sonsuz ömüre sahipse-
Yani bu durumda sen oturduğun yerden atomlarına ayrılmaktan ne kadar endişe duyuyorsan bundan da o kadar endişe duymalısın.

Bu arada konuyla alakası yok ama bende adanalıyım neresinden?
Sen olayı yanlış anlamışsın. Ben hiçbir şeyden endişe duymuyorum zaten. Sana dedim bunları biz göremeyeceğiniz. Sadece var olabiliyor olması heyecan veriyor. Beyin fırtınası falan yani. Şuanda evren içine gocse big collepse teorisi gerçekleşecek olsa ondan da endişem yok :). Dediğim gibi sadece seviyorum böyle şeylere kafa yormayi vs. Senin mantığınla beni alakadar etmiyorsa ugrasmama gerek yok gibi bir durum oluyor.

Geri
Yukarı