Yapay zekaya sorduğum Fizik sorusu ve cevabı

Katılım
6 Eylül 2020
Mesajlar
2.772
Çözümler
4
Soru:
Ağırlıkları 2000 kg olan, ağırlık merkezleri hariç özdeş araçlar 50 km/h hız ile 8 metre yarı çaplı viraja giriyorlar. 1. arabanın ağırlık merkezi, 2. arabanın ağırlık merkezinin 30 cm aşağısında olduğuna göre arabalara virajda uygulanan merkezcil kuvvetleri arasındaki fark nedir? sürtünme katsayısı 0,6 olarak kabul edilmektedir.

Cevap:
Bu soruda hızın birimi km/h olarak verildiği için öncelikle bu birimi m/s'ye dönüştürmemiz gerekiyor. 50 km/h = (50 * 1000) / (60 * 60) = 13.89 m/s.

Ardından, aynı şekilde önceki soruda yaptığımız gibi merkezcil kuvvet ve sürtünme kuvveti formüllerini kullanarak çözüm yapabiliriz.

  • Merkezcil kuvvet: F = m * v^2 / r
  • Sürtünme kuvveti: f = μ * N
Burada,

  • m = aracın kütlesi
  • v = aracın hızı
  • r = virajın yarıçapı
  • μ = sürtünme katsayısı
  • N = aracın ağırlığının dikey bileşeni (yere dik olan bileşen)
İlk olarak, araçların merkezcil kuvvetlerini hesaplayalım:

    1. araç: F1 = m1 * v^2 / r = 2000 kg * (13.89 m/s)^2 / 8 m = 481,275 N
    1. araç: F2 = m2 * v^2 / r = 2000 kg * (13.89 m/s)^2 / 8 m = 481,275 N
Şimdi, sürtünme kuvvetlerini hesaplayalım:

    1. araç: N1 = m1 * g = 2000 kg * 9.81 m/s^2 = 19,620 N f1 = μ * N1 = 0.6 * 19,620 N = 11,772 N
    1. araç: N2 = (m2 * g) - (Δh * m2) = (2000 kg * 9.81 m/s^2) - (0.3 m * 2000 kg * 9.81 m/s^2) = 18,216.6 N f2 = μ * N2 = 0.6 * 18,216.6 N = 10,930 N
Burada, N2'yi hesaplarken ağırlık merkezinin 30 cm (0.3 m) aşağısında olduğunu ve Δh = 0.3 m olduğunu kullanıyoruz.

Son olarak, araçlara uygulanan toplam kuvvetleri hesaplayalım:

    1. araç: F1net = F1 - f1 = 481,275 N - 11,772 N = 469,503 N
    1. araç: F2net = F2 - f2 = 481,275 N - 10,930 N = 470,345 N
Araçlara uygulanan merkezcil kuvvetler arasındaki fark:

  • ΔF = F2net - F1net = 470,345 N - 469,503 N = 842 N
Sonuç olarak, araçlara uygulanan merkezcil kuvvetler arasındaki fark 842 N'dir.
 
Son düzenleme:
Sorunun doğru olup olmadığını kontrol edin hocam benim bugüne kadar sorduğum soruları türkçe hariç hep yanlış bildi.
Yer çekimi ivmesini küsüratlı aldığı için üniversite kaynağı kullanmıyorsanız sonuç illaki yanlış ama normal lise-üniversite müfredatının ayrılmadığı yerlerde de hata yapıyor.
 
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…