Yaptığım beat nasıl olmuş?

Pek tarzım değil, ancak kulağa hoş geliyor bu tarz müzik sevgi olan insanlar yorumlarsa daha doğru olacaktır, başarılarının devamını dilerim, iyi yerlere gelirsin umarım.

Müzik dediğimiz şey bir bilim. Tarihi binlerce yıl öncesine dayanıyor.
Armoni kuralları müzikal kurallar sandığınız gibi tartışılır şeyler değiller. ( Tartışılması sizin benim ve çoğu yüksek müzisyenin dahi seviyesini aşar) onlar 300-400 sene önce bile aynıydı.
200 yıl önce yaşayan Mozart ın eserlerini günümüzde hala aynı şekilde dinleyebiliyorsak bu kurallar sayesinde.

Müzik ile tecrübeniz yok ya da sınırlı. Basit de duysanız üretilen müzik, belli kurallara dayanmak zorundadır. Tecrübeye sahip değilseniz anlamazsınız elbette. Ancak müzik teorisi öğrendiğinizde ve bu kuralların içine girmeye başladığınızda şu yazdığınıza bakar çok gülersiniz.
Dediğim gibi katılıyorum. Zaten kulağa daha iyi geldiği dinlerken bile fark ediliyor. Peki bahsettiğim atonal yapılan işler bu bilime ters mi oluyor?

Dediğim gibi katılıyorum. Zaten kulağa daha iyi geldiği dinlerken bile fark ediliyor. Peki bahsettiğim atonal yapılan işler bu bilime ters mi oluyor?
Müzik içinizden geldiği gibidir... Arkadaş kuralcılığı biraz abartmış. Evet müzik bir bilimdir, aynı zamanda bir sanattır. Sanat deneyseldir, asidir, kuraldışıdır.

Bir de üslubu hiç hoş değil. Fazla ofansif. "Bilginiz yok ya da sınırlı vs vs." Kendisi çok bilge ya... İnsanların diğer insanlara bu denli "sen" diliyle ofansif konuşabilmesini kaldıramıyorum. İnsanı müzik yapmaktan soğutur bu tarz insanlar. Boşver kardeşim, içinden geldiği gibi yap. Elbette müzik öğrenilerek, danışarak, deneyimleyerek geliştirilebilir. Öğren, dinle, izle, geliştir. Kafana göre...

Beat de güzel bu arada. Tarz meselesi.

Müzik içinizden geldiği gibidir... Arkadaş kuralcılığı biraz abartmış. Evet müzik bir bilimdir, aynı zamanda bir sanattır. Sanat deneyseldir, asidir, kuraldışıdır.

Bir de üslubu hiç hoş değil. Fazla ofansif. "Bilginiz yok ya da sınırlı vs vs." Kendisi çok bilge ya... İnsanların diğer insanlara bu denli "sen" diliyle ofansif konuşabilmesini kaldıramıyorum. İnsanı müzik yapmaktan soğutur bu tarz insanlar. Boşver kardeşim, içinden geldiği gibi yap. Elbette müzik öğrenilerek, danışarak, deneyimleyerek geliştirilebilir. Öğren, dinle, izle, geliştir. Kafana göre...

Beat de güzel bu arada. Tarz meselesi.
Üslupsal şeyleri az çok anlayabiliyorum sıkıntı yok. Bu kadar irdelememin sebebi merak etmem aslında. Çünkü dediğim gibi herkes aynı kural üzerinden giderse ortaya sürekli aynı şeyler çıkar gibi geliyor bana. Söz yazmakla ilgili sevdiğim bir rapçinin videosunu izlerken bazı kurallardan bahsediyordu ama bugün sevdiğim rapçilere bakıyorum birçoğu bu kuralları bilmeden kendini bu noktaya getirmiş.
Ama bunun yanında yine sevdiğim bir beatmaker, videosunda insanların beatlerini dinlerken bazı yerlerin ton dışı olduğunu söylüyordu. Fl Studio'ya gidip Scale Highlighting bölümünden istediğim gamı seçiyorum. Nasıl ve neden ton dışı olduklarını merak etmiştim. Sonuçta sorgulamadan öğrenilmez.
Üst mesajda yazdığım gibi bazı kurallar olması gerektiğini düşünüyorum ve bu kuralları öğrenmeye çalışıyorum. Bu noktada bu işle uğraşan herkesin fikrini dikkate almaya çalışıyorum.
Ama biraz da serbestlik olması bana daha cazip geliyor.

Çünkü dediğim gibi herkes aynı kural üzerinden giderse ortaya sürekli aynı şeyler çıkar gibi geliyor bana.

Esasında kulağa hitap eder ama diğer yandan da sadece "sanat" demek pek doğru değil.
Temeline baktığımızda, Müzik; ses ve fizik yasaları üzerine kuruludur. Fizik yasalarını değiştirebiliyor musunuz? Armonisel yapıda matematiksel sistemler, formüller kullanılır.
Resim, tiyatro gibi çoğu sanat dallarında ise bunlar olmaz.

Kuralsızlığın bile kuralı vardır.
İnsanlar bunu çağlar boyu çok düşünmüş ve deneyimlemiştir. Mesela en iyi bilinen tarihle antik yunan zamanına dayanan "Modlar" denen bir dizi sistemi, günümüzde en çok ve en yaygın olarak kullanılır. Bir kural dışılıktır, ama kökenini aralık teorisine dayanır. Yani kuralları değiştireceksen; bunu yine müzikal temeller ile yapman gerekiyor.

Ama biraz da serbestlik olması bana daha cazip geliyor.
Bu cümlenizi "Eğitim almaya ve zahmete girmeye karşı, kısa yoldan sonuca ulaşmanın cazibesi" olarak algılıyorum.

Siz diyorsunuz ki; "hiç bir kural tanımadan ve bilgiye sahip olmadan, istediğimi yapabilirim... "
Boş yere vakit harcar ve kısır döngüden öte gidemezsiniz. Sizi asıl müzikten soğutacak olan da bu düşüncedir.

Söz yazmakla ilgili sevdiğim bir rapçinin videosunu izlerken bazı kurallardan bahsediyordu ama bugün sevdiğim rapçilere bakıyorum birçoğu bu kuralları bilmeden kendini bu noktaya getirmiş.

Bahsettiklerinizin cehalet ile ulaştığı nokta asla müzikalite olamaz ve farkı anlayamanlara hitap etmek size başarı olarak görünüyorsa, o yolu tercih etmekte özgürsünüz.

Son düzenleme:
Sanat bilginizin sınırlı olduğunu görüyorum.

Radara yakalandık. Tüh.

Bunu demiyorum. Yakın zamanda müzik eğitimi alma planım var ama belli kurallar çerçevesinde bir özgürlükten bahsediyorum. Ve bu özgürlük olmazsa gelişim olamayacağını düşünüyorum.
Evet gerekli ve belli kuralları öğrendiğinizde özgürsünüz. Ancak şu anda yaptığınız kayıtlar üzerine bu cümle oturmaz.

Radara yakalandık. Tüh.

Evet gerekli ve belli kuralları öğrendiğinizde özgürsünüz. Ancak şu anda yaptığınız kayıtlar üzerine bu cümle oturmaz.
Harmoni kuralları teknoloji ile esnemeye başladı, gözden kaçan nokta, dinleyici teknoloji ile değişmeye başlamadı. Aynı karbon bazlı vücuda sahip, elektrokimyasal bir yapı dinleyici. Yalnız büyük bir problemi var, kendini bilmemesi ve dışarıda aramak için yönlendirilen sistem içinde olması.

Ciddi matematiksel bakış açını görüyor ve arttırıyorum; herhangi bir program, ne ise, yaratmaya çalışan ses, harmoni, ritm, müzik ortak insan çekirdeğini (ruh diyebiliriz) aynı şekilde etkiliyorsa harikadır. İnsanın aynı şekilde etkilendiğini paylaşmaya çalışması bile problem gerçi bu konuda.

Bu "beat" 4'lük üzerinden dönüyor, standart program sesleri üzerinden, yapan kişinin emeğiyle kendini geliştirmesi güzel, bize sorması nezaket, sonuç ise farklı olamadığı için buradaki yorumlardan ibaret.

Mesela ciddi bir ritm, harmoni, beat incelemek istersen matematiksel anlamda şunu önerebilirim tekno olsa da.

Yeni konular

Geri
Yukarı