Yaratıcı için somut, elle tutulur delil mi gerek?

Big Bang, evrenin patlamayla kendiliğinden oluştuğu düşüncesi. Allah, hayır ben yarattım diyor. Sence teizmle çelişmez mi?
Big Bang, evrenin oluşumunun ne süreçlerde olduğunu anlatırken, o süreçlerin ve o süreçlerin oluşması için gerekenlerin yoktan var olduğu düşüncesi değildir. Allah Big Bang'i yaratmıştır, Allah sebep-sonuç ilişkisini kullanır.

(Aşağıda birisi çok kesin konuşuyorsa veyahut bu aptallık, dinler saçma, yaratıcı saçma deyip inançlara saygı göstermiyorsa lütfen onu kendi halinde bırakın ve şuurlu insan taklidi yapmayanı yoksayın, cevap vermeyin. Konunun sapmasını ve kapatılmasını istemiyorum. )

Bu muhtemelen bana cevap ama ben de cevabımı vereyim.

İlk olarak şahsi düşüncemi sormuşsun ben de söyledim? Ne var bunda? Zira adamın söyledikleri şeyler tamamen taraflı. "kuran'da bunu böyle söylüyor, bunu şöyle yarattık diyor" diye başlamasında belliydi zaten objektif bir kanal olmadığı.

He bir de ilk satırda dediklerinin de hiçbirini söylemedim.

İlk olarak şahsi düşüncemi sormuşsun ben de söyledim? Ne var bunda? Zira adamın söyledikleri şeyler tamamen taraflı. "kuran'da bunu böyle söylüyor, bunu şöyle yarattık diyor" diye başlamasında belliydi zaten objektif bir kanal olmadığı.
"Bilim neden inançtır" temalı bir videosu vardı, o videodan sonra ciddiye alınacak bir kanal olmadığı belli oldu zaten. Sözler Köşkü'nden bir farkı yok.

Düşünceni bu şekil dile getirmen gerekirdi. Random atmak tamamen bir ciddiyetsizlik ve saygısızlık ifade ediyor. Videoyu ben çekmedim, tepkinde bana değil, fakat konunun sapmasına neden oluyor.

Big Bang, evrenin oluşumunun ne süreçlerde olduğunu anlatırken, o süreçlerin ve o süreçlerin oluşması için gerekenlerin yoktan var olduğu düşüncesi değildir. Allah Big Bang'i yaratmıştır, Allah sebep-sonuç ilişkisini kullanır.
Ama bing bang uzun yıllar sonucu meydana gelmiş bir şey. Allah, evreni 6 günde yarattım diyor.

"Bilim neden inançtır" temalı bir videosu vardı, o videodan sonra ciddiye alınacak bir kanal olmadığı belli oldu zaten. Sözler Köşkü'nden bir farkı yok.
Sözlerköşkü apayrı bir dal, zaten evrime el atması tamamen bir facia. Lakin ortaya argüman atmayıp bir şeylerin yanlış olduğunu söylemenizin kime ne yararı var. Yanlışı söyleyin bizde öğrenelim, bilinçlenelim. Siyasi parti tartışması ortamına kayıyor.

Düşünceye yanlış demedim. Big Bang ayrı, ateizm ayrıdır. Bunu belirtmeye çalışıyorum.

Düşünceni bilim ile destekleyebilirsin, lakin bilim; ateizm, islam vs. gibi düşüncelere 1. derece kanıt niteliği taşımaz.
Başta bu gibi düşüncelerin doğruluğunun kanıtlanamayacağını varsayarak işe başlamışsın, ki bu doğru değil.

Ama bing bang uzun yıllar sonucu meydana gelmiş bir şey. Allah, evreni 6 günde yarattım diyor.
Haklısın, fakat şöyle bir şey var;
Bir şeye "Saçma, hurafe, uydurma, masal, komik" demek temel hak ve özgürlükler kapsamındadır esasında. Bunu anlamak lazım.
Delil çürütmeden saman adam metodu ile bir yere varamayacağını kendiz de biliiyorsunuz. Gözü enaniyeti dışında farklı düşüncelere kapalı birine sürekli farklı renklerde gül getirmen onun için renklerin varlığına delil olmaz. Bunu görüyorum. Kırmızı Asa'nın mantığı gayet anlaşılır. Bilim gözlem ve deneye bağlı olmayan her şeyi dışlar. Sadece akıl ve mantığa uygun olması yetmez, labaratuvarda incelenip gözlemlenebilmesi lazım. Bir masayı atomlarına ayırıp içinde marangozu ararlar. Onlar için görmedikleri her şey hurafe, metafizik.. Ya da boşlukların tanrısı vs. derler. Örneğin, bir projeksiyondan perdeye yansıyan kırmızı rengi, sana bu rengin kimin yaptığını bu perdenin üzerinden kanıtlamanı isterler. Çünkü kendini metodunu anlatırken onların bilimsel metodlarına uymak zorundasın. 2 boyutlu düzlem üzerinde 3. boyutta olan projeksiyonu kanıtlamaya çalışırsan bu bilimsel değil deyip, dışlarlar. Çünkü o projeksiyon onlar için bir hurafeden, metafizik, gözlemlenebilir evren dışında bir saçmalıktan ibarettir. Gözlem ve deneysel olarak o projeksiyonu perdede gösteremedin. Kendileri de bak, mavi renkten sonra kırmızı renk geliyor diyip perdedeki renk sıralamalarını açıklarlar. Bu sayede bak, kırmızı rengin nasıl olduğunu ispatladım derler. Örneğin bir bitkinin tohumdan filizlenme aşamaları gozlemleyip olan görüntüyü yazıya döktükleri gibi.

6 gün dünyadaki insanların 6 gününe eşit değildir, Allah katında 6 güne eşittir. Bu durum, İslam'da başka örneklerde de olduğu gibi Einstein'ın zamanda görelilik kanunuyla açıklanır.

Geri
Yukarı