Yaratıcı için somut, elle tutulur delil mi gerek?

Makaleler
8
Daha fazla  
Yaratıcı olup olmadığı kanısının cevabını ararken "bilimsel" olması mı gerekir? Yani biraz alışılagelmiş olacak fakat ressamı resmin içinde mi görmemiz gerekiyor? Bir projeksiyondan perdeye yansıyan görüntüde, projeksiyonu aramak saçma değil midir? İlla ki o 2 boyutlu perdenin dışında bir 3. boyutu kabul edersek ancak projeksiyonu bulabiliriz. Yaratılanın nazarından bakıp yaratıcıyı aramak ne kadar doğru? Bilimin ana unsurları "Gözlemlenebilir ve deneysel" olması ise bilim ile yaratıcı aranır mı? Bilim deney ve gözleme bağlı olmayan her şeyi ve bahsettiğim bu boyutu reddediyor. Çünkü bilim ile yaratıcının olmadığını savunanlara göre perdenin dışındaki boyut "hurafe, metafizik veyahut saçmalık" diye isimlendiriyor.

(Aşağıda birisi çok kesin konuşuyorsa veyahut bu aptallık, dinler saçma, yaratıcı saçma deyip inançlara saygı göstermiyorsa lütfen onu kendi halinde bırakın ve şuurlu insan taklidi yapmayanı yoksayın, cevap vermeyin. Konunun sapmasını ve kapatılmasını istemiyorum. )

Birde bu video hakkında düşünceleriniz neler?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Sorunuz güzel. Kişiden kişiye değişir diye düşünüyorum. Bilim bunu açıklamak için şimdilik yetersiz. Ancak bu yetersizliği kapatan din midir? Yoksa bilim, gelecekte bu bilgi yetersizliğini kapatacak mıdır?
Benim şahsi görüşüm bilim ile bunun bağdaştırılmaması gerektiği. Evreni yaratandan bahsederken evrenin benliğinde bulundurduğu özelliklerle yaratıcıyı kavramaya çalışmak "bana göre" yanlış geliyor. Örneğin zaman argümanını yaratıcıdan ayrı tutup farklı betimlemeler yaptığımız gibi. Çünkü "her şeyi" yaratan diyorsak yarattıklarından münezzeh olmalıdır. Her yerde duyduğumuz Sanat-Sanatçı argümanı bu durumda doğru olması gerekiyor.

Bilimin, tanrıyı açıklamadığı; açıklamayacağı, açıklama ihtiyacı da olmadığı bir gerçektir. Tanrı, eğer bir nesneye tapmıyorsanız; evrenin dışında olmalıdır. Evrenin fiziksel kurallarına tâbi olmamalıdır. Zaten, bilimin amacı evrenin yasalarını kullanarak geleceği aydınlatmaktır. Bilimin işi tanrıyı kanıtlamak değildir. Eğer bunun için çabalıyorsa bilim değildir. Bilim gözlem yapmaktır. Gözlem ise gözlem sahasında yapılır. Gözlem sahamız ise - bilimde - evrenin kendisidir. Evrenin içini gözlemleyebiliyor, var veya yok çıkarımları yapabiliyoruz. Tanrıyı, bilimle gözlemleyemeyiz. Eğer gözlemlersek bilim kendisi ile çelişir. Gözlemleyemiyoruz; o halde ne bilim ne tanrı kavramı çelişkiye düşüyor. Umarım anlaşılır olmuştur. Sağlıcakla.

Herhangi bir din kitabının içeriğinde bilimsel yöntemlerle değerlendirilecek bir şey mevcut değilse veya somut herhangi bir şey yoksa zaten varlığı veya yokluğu için somut bir delil beklemek de mantıklı olmaz.

Bilimin, tanrıyı açıklamadığı; açıklamayacağı, açıklama ihtiyacı da olmadığı bir gerçektir. Tanrı, eğer bir nesneye tapmıyorsanız; evrenin dışında olmalıdır. Evrenin fiziksel kurallarına tâbi olmamalıdır. Zaten, bilimin amacı evrenin yasalarını kullanarak geleceği aydınlatmaktır. Bilimin işi tanrıyı kanıtlamak değildir. Eğer bunun için çabalıyorsa bilim değildir. Bilim gözlem yapmaktır. Gözlem ise gözlem sahasında yapılır. Gözlem sahamız ise - bilimde - evrenin kendisidir. Evrenin içini gözlemleyebiliyor, var veya yok çıkarımları yapabiliyoruz. Tanrıyı, bilimle gözlemleyemeyiz. Eğer gözlemlersek bilim kendisi ile çelişir. Gözlemleyemiyoruz; o halde ne bilim ne tanrı kavramı çelişkiye düşüyor. Umarım anlaşılır olmuştur. Sağlıcakla.
Aynen bu şekilde düşünüyorum lakin günümüzde bir tanrı vasfı ile karşılaştığımız zaman "Bilimsel delilin nedir?" sorusuna maruz kalmanın saçma olduğunu insanlara pek anlatamıyoruz.

Açıkçası, böyle şeyler de kur'anda vb. yazar. Din kültürü hocaları da anlatır (8.sınıfta gördüm özellikle).

Eğer Allah (c.c) kullarına dini şu an olduğundan daha açıkça ve uluorta gösterseydi, "imtihan" diye bir şey olmazdı, inanmayan kalmazdı, dünya cennet gibi olurdu.

Allah (c.c) insanların kendi aklı ve iradesi ile yönelmesini, doğruyu bulmasını ister, şeytandan korunmasını, nefsini ve şeytanı yenmesini ister. Cennete girebilmek için çabalamamızı ister.

Ancak bu yetersizliği kapatan din midir? Yoksa bilim, gelecekte bu bilgi yetersizliğini kapatacak mıdır?
Siz de güzel cevaplamışsınız hocam. Sorulması gereken bence de budur. Benim fikrim bir yaratıcı vardır. Ancak sadece bu kadar. Dinler ve geride kalan her şey zamanında toplumu dizginlemek ve kontrol etmek için uydurulmuş safsatalardır.

Siz de güzel cevaplamışsınız hocam. Sorulması gereken bence de budur. Benim fikrim bir yaratıcı vardır. Ancak sadece bu kadar. Dinler ve geride kalan her şey zamanında toplumu dizginlemek ve kontrol etmek için uydurulmuş safsatalardır.
Ama bu argümanınızın bir kanıtı olmalı. Yoksa basit bir insanın kendi düşüncesinden başka birşey olmaz bu dediğiniz.

Geri
Yukarı