Yaratıcı için somut, elle tutulur delil mi gerek?

Bak işte bu işleri çıkmaza sürüklüyor din ve bilimi aynı noktaya getirip kurandan ayetler sunarak delil arıyorsun. Açtığın konunun mantığı kalmıyor. Peki ya çelişen ayetlerden nereye varacağız o zaman. Yaratıcı anlayışını ve dini ayrı tutmak gerekir diye düşünüyorum. Konu felsefi olmaktan çıktığı için konuya tekrar yazmıyorum iyi forumlar.
Ben onu yukarıdaki müslüman arkadaşa hitaben yazdım, sizin ile felsefi konuşuyorduk... Big Bang'in inkarının inandığı din ile uyumlu olmadığını dile getirdim, siz bilirsiniz.

Bazı şeylere inanmak için kanıta ihtiyaç yoktur. İçinde hissedersin ve inanırsın. Eğer dinler gerçekse kıyamet gününe kadar somut bir delil elde edemeyeceğiz. Ben inanmıyorum şahsen. Bana mantıklı gelmiyor ama inanana da saygım sonsuz. Aynı saygıyı çevremden de bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı şeylere inanmak için kanıta ihtiyaç yoktur. İçinde hissedersin ve inanırsın. Eğer dinler gerçekse kıyamet gününe kadar somut bir delil elde edemeyeceğiz. Ben inanmıyorum şahsen. Bana mantıklı gelmiyor ama inanana da saygım sonsuz. Aynı saygıyı çevremden de bekliyorum.
Mesajı alıntıladığım yorumun dışına çıkarak umuma hitap ettiği kanaatine neden vardınız? Big Bang'in aksinin kanıtlanmadığını dile getirdim. Ve onun kendi inancı ile yorumladım. Bir ayetle inancı olmayan birine argüman sunmadım!

Aklıma geldi.
Yapmış olabileceğimiz en büyük hata küçük yaşlardayken bilmeden bile olsa bir ateiste sövmek olabilir...
Veya kanıt, argüman göstermek gibi hiç hakim olmadığımız bir işi amatörce oradan buradan linkler sallayarak yapmaya çalışmak...
Hepimiz böyle hatalarımız aklımıza geldikçe pişman oluyoruz.
Ama hamd olsun ki en azından böyle şeylerin çoğunu bilerek yapmamışız.

Bak işte bu işleri çıkmaza sürüklüyor din ve bilimi aynı noktaya getirip kurandan ayetler sunarak delil arıyorsun. Açtığın konunun mantığı kalmıyor. Peki ya çelişen ayetlerden nereye varacağız o zaman. Yaratıcı anlayışını ve dini ayrı tutmak gerekir diye düşünüyorum. Konu felsefi olmaktan çıktığı için konuya tekrar yazmıyorum iyi forumlar.
Kur'an'da, 600'lü yıllarda yazıya dökülmüş bir kitapta, 600'lü yıllardaki insanların yazamayacağı sözlerin bulunması kanıttır, ancak bilimsel bir kanıt yani laboratuvar ortamında deney yapılıp, gözlemlenebilen bir kanıt değildir. Bu sebeple konu sahibi kendi sorusunu cevaplamadı.

Kur'an-ı Kerim'de çelişen ayet yoktur, bütün ayetler mükemmel bir uyum içerisindedir. Çeliştiğini düşündüğünüz ayetleri de belirtin ki doğrusunu da insanlar açıklasın.

Açıkçası, böyle şeyler de kur'anda vb. yazar. Din kültürü hocaları da anlatır (8.sınıfta gördüm özellikle).

Eğer Allah (c.c) kullarına dini şu an olduğundan daha açıkça ve uluorta gösterseydi, "imtihan" diye bir şey olmazdı, inanmayan kalmazdı, dünya cennet gibi olurdu.

Allah (c.c) insanların kendi aklı ve iradesi ile yönelmesini, doğruyu bulmasını ister, şeytandan korunmasını, nefsini ve şeytanı yenmesini ister. Cennete girebilmek için çabalamamızı ister.
Hocam o ders ve kitapta özellikle tanrıya inanmamız istendiği için ciddiye pek almıyorum.
Evet lazım.

Geri
Yukarı