Yaşadığımız hayat mı?

Zaten olamayız. Jeff olmak için İsa'nın doğuşundan, yani 0 yılından itibaren, 2021 yılına kadar her gün 270.000$ kazanmamız gerekiyor. Herifin aklın alamadığı bir serveti var.
Dostum kastım herkesin muhteşem başarı hikayelerine sahip olmasını beklememiz. Bir şeyi değerlendirirken taban alınır tavan değil.
Ve bu ülkede taban kesimin ne halde olduğu belli.
İnsanlar hem ülkemizi hem de kendilerini çok kötü durumda sanıyorlar. Ülkemiz dünyanın en iyi 20 veya 30 ülkeleri arasında. Bu iyi değil mi? Maaş olarak da Venezuella bizden çok daha kötü. Biz çok kişiden daha iyi durumdayız.
Şu hayatta gördüğüm en saçma 2 3 fikirden biri bu olabilir dostum, yanlış anlama saygım var fikrine ama kendini Venezuella ile kıyaslıyor isen bazı şeyler yanlış gitmiştir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şöyle bir video atayım belki birinin fikrini değiştirir.

Yani beyler genel olarak gençliğimizin baharındayız ve virüs de dahil olmak üzere yüzümüz gülemedi gitti. Hep maddiyat üzerine konuşulmuş ama bu tek başına bir mutluluk sebebi değil. Uzaktan davulun sesi hoş gelir, mutlu sandıklarınızın kim bilir ne dertleri var? Son zamanlarda bunalıma girip intihar edenlerde hayli arttı ya da önceden duymazdık şimdi duyar olduk bilemiyorum ama tavsiyem şudur ki karamsarlığa düşmeden mantık üzerine kurulu bir hayat yaşayınız. Yeri gelir şükrederiz, yeri gelir hakkımızı isteriz. Elimizde olmayan sebepler dolayısıyla dünyadaki diğer insanların bir kısmına göre daha iyi bir hayat yaşarken bir kısmına göre daha kötü yaşayabiliyoruz ve bunda kendi yaptıklarımızda her ne kadar etkili olsa da değiştiremediğimiz faktörler bence de daha etkili. Tek başımıza bir şeyleri değiştirmek zordur fakat bilinci yerinde olan büyük bir grup oluştuğunda birçok şey değişebilir. Bir kayıp yaşadığımızda üzülünce geri gelmiyorsa üzülmeyle bu şartlar da değişmeyecek. Sonuç olarak haklısınız ama bu haklılığın yükü altında ezilmenin de bir mantığı yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Dostum video göre çıkardığım anlam şu, asgari ücret ile zaten insanlar gıda masraflarını zor karşılarken sen onlardan pasif gelir yaratmasını bekleyemezsin.
Yani beyler genel olarak gençliğimizin baharındayız ve virüs de dahil olmak üzere yüzümüz gülemedi gitti. Hep maddiyat üzerine konuşulmuş ama bu tek başına bir mutluluk sebebi değil. Uzaktan davulun sesi hoş gelir, mutlu sandıklarınızın kim bilir ne dertleri var? Son zamanlarda bunalıma girip intihar edenlerde hayli arttı ya da önceden duymazdık şimdi duyar olduk bilemiyorum ama tavsiyem şudur ki karamsarlığa düşmeden mantık üzerine kurulu bir hayat yaşayınız. Yeri gelir şükrederiz, yeri gelir hakkımızı isteriz. Elimizde olmayan sebepler dolayısıyla dünyadaki diğer insanların bir kısmına göre daha iyi bir hayat yaşarken bir kısmına göre daha kötü yaşayabiliyoruz ve bunda kendi yaptıklarımızda her ne kadar etkili olsa da değiştiremediğimiz faktörler bence de daha etkili. Tek başımıza bir şeyleri değiştirmek zordur fakat bilinci yerinde olan büyük bir grup oluştuğunda birçok şey değişebilir. Bir kayıp yaşadığımızda üzülünce geri gelmiyorsa üzülmeyle bu şartlar da değişmeyecek. Sonuç olarak haklısınız ama bu haklılığın yükü altında ezilmenin de bir mantığı yok.
Ne baharı be dostum 17 yaşındayım depresyon ile mücadele ediyorum ,bana mutluluktan bahsetmek bile hata. Benim umudum kalmadı ama bu demek olmuyor ki fikir üretmeyeceğim bu bir hayat standartı düşünmeden olmaz.

Dostum kastım herkesin muhteşem başarı hikayelerine sahip olmasını beklememiz. Bir şeyi değerlendirirken taban alınır tavan değil.
Ve bu ülkede taban kesimin ne halde olduğu belli.
İyi dedin dostum, ülkenin %43'ü asgari ücretle çalışıyor, rahat bir %10-20'lik bir kesim de bunun birazcık fazlasına çalışıyordur eminim, ve hala bizlere çalışırsanız başarabilirsiniz gibi şeyler deniliyor. Ama yok bu devirde ya ailenin çok parası olacak, okuyup yurtdışına gideceksin ya da bir tanıdığın olacak kolay yoldan işe girebileceksin. Veyahut uzun bir süre hükümetin değişmesini bekleyeceksin.

Rick and Morty izle düzelirsin.
Güzel tavsiye.

Memur çocugu olunca ne oluyor ki? Ben memur çocuguyum hiçbir üstünlüğüm yok.

Dostum lütfen... Seni anlayabiliyorum, memurlarda yoksulluk sınırının altında çalışıyor farkındayım ama en azından maaş alamama veya işten çıkarılma gibi bir kaygıları yok. Arkalarında devlet desteği var bir noktada. Asgari ücrete çalışanlara göre daha iyi bir destek alıyorlar, temel harcamalar dışında hiç yoktan ellerine bir nebze olsun para geçebiliyor. Çok basit bir örnek vereyim sana benim eski en yakın arkadaşımın babası polis ve embesil bir çocuğu var. Eski en yakın arkadaşım olduğu için söylemiyorum çok uğraştım insan olması içinde boşa çaba. Her neyse ben zamanında Erasmus kapsamında lisedeyken yurtdışına gitme fırsatı elde ettim ama ailemin geliri buna el vermediği için gidemedim. Fakat babası polis diye eski ev arkadaşım istediği zaman yurtdışına çıkabiliyor. Neden mi ? Benim anne ve babam ayrı ve ben babamdan maddi destek görmüyorum, annem ise asgari ücrete çalışıyor. Çocuğun babası polis diye çocuk yeşil pasaporta, babasının maaşı sayesinde ise İzmir'in merkezinde bir eve, bir buçuk milyon ise mirasa ve mal varlığına sahip 20 yaşında... Çocuğun en büyük hayali ise çalışmamak... Şimdi kalkıp elbette sizi onunla bir tutmuyorum ama bir polisin, bir öğretmenin, bir doktorun aldığı para elbette asgari ücretli biriyle bir olmamalı ama ben polis evinde de çalışmış biri olarak sadece polis evindeki bir çaycı bile memur olarak sayıldığı için 5 bin liradan aşağı maaş almıyor. Yani memur çocuğu olup hiçbir üstünlüğüm yok demek biraz absürt bir durum açıkçası.

İyi dedin dostum, ülkenin %43'ü asgari ücretle çalışıyor, rahat bir %10-20'lik bir kesim de bunun birazcık fazlasına çalışıyordur eminim, ve hala bizlere çalışırsanız başarabilirsiniz gibi şeyler deniliyor. Ama yok bu devirde ya ailenin çok parası olacak, okuyup yurtdışına gideceksin ya da bir tanıdığın olacak kolay yoldan işe girebileceksin. Veyahut uzun bir süre hükümetin değişmesini bekleyeceksin.

Yukarıda bahsettiğim şeyin bir diğer örneğini bu arkadaş vermiş zaten. Konuyla alakalı güzel bir yorum daha, ağzınıza sağlık hocam.

Zaten olamayız. Jeff olmak için Isa'nın doğuşundan, yani 0 yılından itibaren, 2021 yılına kadar her gün 270.000$ kazanmamız gerekiyor. Herifin aklın alamadığı bir serveti var.

Hocam biraz şansınızı zorlar ve elinize Kur'an-ı Kerim alırsanız. Belki cumhurbaşkanı olup dakikada gideri 2851 TL olan bir sarayda yaşayabilirsiniz. :)

Son düzenleme:
14 saat ne işte çalışıyorsunuz çok merak ettim. Çoğu düzenli programı olan bilim insanı bile 8 saatten fazla çalışmaz.
Plaza danışmanları bile 12 saat calisiyor kardesim. Sağınızdan solunuzdan daha büyük problemleri olan insanlar var, siz görmüyorsunuz diye yok olmuyor onlar. Ve izin günleri yok bile bazılarının. Olan izin gününü acıklasam sana bu uyku izni dersin. Öyle bir durum.

Videoyu izledim. İzlediğim en iyi gelir videosuydu. Teşekkürler.

Geri
Yukarı