Yaşı küçük olanlara karşı niye her zaman ön yargılıyız?

Onyargi, hakkinda bilgi sahibi olmadigin bir sey hakkinda yargiya varmak demektir.

Yaşı küçük olanlara karşı ön yargılıyız, çoğu zaman davranışlarından ya da söyledikleri kelimelerden dolayı.

Soyledigi seylerden ya da davranislarindan dolayi verilen tepki dolayisiyla onyargi olamaz, zira hakkinda bir sey biliyoruzdur.

Kendi soylediginle celismek de, yeterince olaylari analiz edemediginin gostergesidir mesela. Bu da yasin ile ilintili olabilir mi sence?

Sahsen ben yasca kucuk kimselerin mesajlarindan bunu sip diye ayirt edebiliyorum. Kucuk olmakta sorun yok, rahat olun.

Kendilerine göre haklı sebepleri olabiliyor. Bazı yaşı küçük olan arkadaşlar mantıksız hareket ettiği veya alakasız yorumlarda bulunduğu için bir önyargı oluşmuş. "Velet" denilen kişilerin yaş aralığı insanın öğrenme çabasının ve algılama yeteneğinin en yüksek olduğu yaş aralıklarından biri. Dolayısıyla bu şekilde onların öğrenme arzusu baltalanıyor. Yanlış bir şey. Yaşı küçük olup da gerek üslubuyla, gerek zekasıyla kendini fark ettiren bir çok arkadaşım oldu. Bu yüzden diyorum ki akıl yaşta değil baştadır. Şunu da ekleyeyim. Şu an 16 yaşında olan biri olarak kendi hayatımın 2-3 yıl öncesine gidiyorum ve bir çok saçmalıklar yaptığımı, çocukça davrandığımı fark ediyorum. Büyüdükçe, öğrendikçe bu çocukça davranışlar yerini olgunluğa bırakıyor; eğer öğrenme arzunuz çevreniz tarafından baltalanmazsa. Bu olgunluk 14 yaşında da kazanılır, 18 yaşında da.

Şimdi velet günümüzde çocuktan çok aptal aptal hareket yapanlara deniyor, aptal aptal hareket yapınca da millet sinir oluyor ve küfür ediyor ve nefret duyuyor. Bu veletler yüzünden diğer normal çocuklara da ön yargılı bulunuyorlar. 😒

Büyük balık küçük balığı yer zihniyeti ile hareket eden insanlar var. Bunun yerine, doğru olandan bahsetmek veya en kötü ihtimalle muhatap olmamak en mantıklı seçim iken büyük balık olduğu için egosunu tatmin etmek zevk veriyor bazı insanlara.

Herhangi bir ortamda, 10 tane cocukla yasadiginiz tecrube negatif ise; 11. cocugun da bunlara benzeyecegini varsayarsiniz.
Bu onyargi degil, ogrenilmis tecrubedir.
10 tane Suriyeli calistirdiniz, 10 tanesi de hirsizlik yaptiysa 11.ci Suriyeliyi ise almamak; onyargi degil ogrenilmis tecrubedir.
Negatif ornekler veriyorum ama bunlar pozitif orneklere de uyarlanabilir.
Demem o ki, insan dogasinda ogrendigi bilgilerden kendisine bir avantaj saglamak vardir. Herkese esit sans vermek, her insanin ayri olacagi varsayimi kocaman bir pembe hayaldir. Politik dogruculuktur. Kimse bunu yapmaz, yapamaz. Insan dogasina ve evrime aykiridir. 10 farkli mantar buldunuz, 10 tanesini de yiyen insan zehirlenip oldu. 11. mantari yemeye gonullu olur muydunuz? "Hayir arkadaslar, her mantara esit sans verelim" diyen adam cok yasamaz. Ama 21.yy'da duyar kasar, buna da yapacak bir sey yok, teknoloji sagolsun.

Herhangi bir ortamda, 10 tane cocukla yasadiginiz tecrube negatif ise; 11. cocugun da bunlara benzeyecegini varsayarsiniz.
Bu onyargi degil, ogrenilmis tecrubedir.
10 tane Suriyeli calistirdiniz, 10 tanesi de hirsizlik yaptiysa 11.ci Suriyeliyi ise almamak; onyargi degil ogrenilmis tecrubedir.
Negatif ornekler veriyorum ama bunlar pozitif orneklere de uyarlanabilir.
Demem o ki, insan dogasinda ogrendigi bilgilerden kendisine bir avantaj saglamak vardir. Herkese esit sans vermek, her insanin ayri olacagi varsayimi kocaman bir pembe hayaldir. Politik dogruculuktur. Kimse bunu yapmaz, yapamaz. Insan dogasina ve evrime aykiridir. 10 farkli mantar buldunuz, 10 tanesini de yiyen insan zehirlenip oldu. 11. mantari yemeye gonullu olur muydunuz? "Hayir arkadaslar, her mantara esit sans verelim" diyen adam cok yasamaz. Ama 21.yy'da duyar kasar, buna da yapacak bir sey yok, teknoloji sagolsun.
Konuyla pek alakalı olmadı aslında mantardan anlayan adam mantarın zehirli olup olmadığını anlar suriyeli işçileri tanıdıktan sonra işe alırsanız kişiliğini anlarsınız tecrübesi olan adam anlar bu arada iş yerinde 3 çıraktık 2 suriyeli ne hırsızlık oldu ne başka bir şey :) Herkesin kötü olduğunu düşünürseniz dünya zaten düzelemez ama kötü insanın kötü olduğunu bilerek iyilik yaparsanız bu sizin hatanız olur uzun lafın kısası önce görüp sonra yargılanmalıdır.

Konuyla pek alakalı olmadı aslında mantardan anlayan adam mantarın zehirli olup olmadığını anlar suriyeli işçileri tanıdıktan sonra işe alırsanız kişiliğini anlarsınız tecrübesi olan adam anlar bu arada iş yerinde 3 çıraktık 2 suriyeli ne hırsızlık oldu ne başka bir şey :) Herkesin kötü olduğunu düşünürseniz dünya zaten düzelemez ama kötü insanın kötü olduğunu bilerek iyilik yaparsanız bu sizin hatanız olur uzun lafın kısası önce görüp sonra yargılanmalıdır.

Herkesin kotu oldugunu varsayarak hareket etmekten bahsetmiyorum, kaldi ki tanimadigin herkesin kotu oldugu varsayimiyla hareket etmek de cok mantiksiz degil. O da baska bir konunun tartismasi olur artik.

Yeni konular

Geri
Yukarı