Yaşı küçük olanlara karşı niye her zaman ön yargılıyız?

Artık yaşın pek de önemi kalmadığını düşünüyorum. Kendimden daha büyükler gördüm benden daha küçükler, kendimden daha küçükler gördüm benden daha büyükler.

Herkesi yaşına göre değil, kişisel olarak tek başına değerlendirip yorum yapmak lazım.

Yaşım neredeyse 20. Technopat'a katıldığımda 13 yaşındaymışım ben de :)

Ben şahsen 21 yaşındayım ama yaşım düşünme ve olgunluk olarak 13 ten ileri gitmez gelişemedim çünkü ama elimden geldiğince de geliştirmeye çalışırım her zaman ama her seferinde belli başlı bazı sebeplerden travmalardan gene kısır döngüye girip geriye dönmek var her seferinde hemde.Ben hep bu kısır döngü deydim bazı şeyleri kabullenemediğimden çok zor olduğundan kabullenmek yemiyor çünkü yetmiyor zihinsel ve ruhsal gücünüz tüketilmiş bir haldesiniz ve daha fazlası.Anneniz size gereken değeri verebiliyorsa gerisini önemsemeyin dünyanın geri kalanı gerçekten önemli değil zaten o aldığınız değer ile kendi kendinizi bulursunuz dünyanın içinden geçersiniz.Sevginize tutunun varsa eğer.Sağlıklı beslenmeye çalışın birde elinizden geldiğince ben çok iradesizim o konuda bazı sebeplerden gene hahah.

Ön yargı değil, tecrübe denilebilir. Soyut düşünce ve üst biliş gibi yetilerin gelişimi yeni yeni başlar ergenlikte. Bu tür yetileri yeni yeni kazandıklarından ve hormonlardaki yoğun artışlardan ötürü hata yapabilir, düşünceleri bir anda değişebilir, mantıksız kararlar verebilir ve ihtimalleri hesaplayamama gibi düşünsel ve eylemsel olarak dalgalanmalar yaşayabilirler. Yani bu nedenden ötürü kısaca.

Çok haklısın. İnsanların bazıları büyüyüp de geriye doğru değişimin en güzel örneklerini gösterebiliyorlar maalesef. Yukarıda bir arkadaş yazmış, aynen de katılıyorum ona: " Kendimden daha büyükler gördüm benden daha küçükler, kendimden daha küçükler gördüm benden daha büyükler." diye.

Çocuklar hata yaparlar, çoğu zaman mantıksız da konuşabilirler. Bu normaldir. Ancak çocuğun bu davranışı yüzünden çocuğu linç etmek, ona hakaret etmek... İşte bu gelişmemişliktir, geri kalmışlıktır. (Bknz: Küçük Atakan' a verilen tepkiler.) 20' li, 30' lu, 40' lı yaşlara gelip kendini "kainatın efendisi" sayıp kendinden küçüklere yaşı vesilesiyle üstten bakan insan gelişmemiştir. Net. Çocuk belli konularda cahildir, yaşayacak ve öğrenecek. Kimse doğuştan her şeyi bilmiyor. Bütün deneyim ve bilgilerimiz sonradan kazanılmıştır.

Ne çocuklar gördüm, fikirleriyle ve düşünceleriyle beni bambaşka diyarlara sürüklediler 💖

Velet denmesinin sebebi, genellemedir ve çoğu veletler youtube'da Enes Batur'u izler ve saçma sapan oyunlar oynadıkları için öyle deniyor. Ben 26 yaşındayım ama daha bir baltaya sap olamadım. :D

Bence son zamanlarda bu önyargı kalktı ya da ben hissetmiyorum. Sanki 5-6 yıl önce daha fazlaydı.

Yaşı küçük olanlara karşı ön yargılıyız, çoğu zaman davranışlarından ya da söyledikleri kelimelerden dolayı. Peki biz küçükken böyle hiç davranmadık mı?

Velet tabirinden nefret ederim.

Her şeyde ön yargılı davranılmış hatta sırf yaşından ve varlığından dolayı okulda dayak yemiş, kavgalara girmiş ve yaşıtlarımdan ve benden 1-2 yaş büyüklerden m*l ve velet muamelesi görüp üstüne öğretmen tarafından cezalandırılmış biriyim (bunlar benim için sıradan olmuştu bir ara).

Velet tabirinden ben de nefret ederim. Bir de üstüne öfke problemi (bendeki biraz garip) olunca kavga kaçınılmaz oluyor.

Ön yargıları yıkamazsınız. Ama takmazsanız bir süre sonra etkisi azalacaktır.

Yaşı büyük bazı kendini zeki sanan kişiler bunu yapar ama türkiye de eğitimsiz düşünme kabiliyeti az olan kişilerde daha fazla görülür problem değil önemli olan sizin büyüdüğünüzde küçüklere böyle davranmamanız. Yaş 15.
Bu durumda var tabii.
Velet denmesinin sebebi, genellemedir ve çoğu veletler youtube'da Enes Batur'u izler ve saçma sapan oyunlar oynadıkları için öyle deniyor. Ben 26 yaşındayım ama daha bir baltaya sap olamadım. :D
Aynen benim de Enes Batur izleyene velet demişliğim var (ön yargı değil sinir etmek için 1 kere dedim o kadar)

Önyargı veya küçük görme değil bu. İnsanlar geç olgunlaşır, normal bir şey bu. Büyüyünce hepiniz demek istediğimi anlarsınız, ha ben çok büyük olduğumdan falan yazmıyorum bunları. Kendim de yeni anlamaya başlıyorum. Geri dönüp baktığımda o zaman bana çok mantıklı gelen fikirlerimin ne kadar saçma olduğunu, doğru sandığım hareketlerin aslında bambaşka olduğunu fark etmeye başlıyorum. Bu geriye döndüğüm kısımlar da ortaokul zamanları falan değil, lise zamanları. Lisede eşek kadar adam olduğunu, artık yeterince olgunlaştığını düşünür insan ama gerçeği sonra fark eder 🙂 Herkes ergenlikten etkilenmediğini sanır ama o ergenlik ateşi tamamen beyni sarmıştır. Daha sonra geriye dönüp kararlarınıza bakınca anlarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı