Yaşlıların yeni nesil ile alıp veremediği şey nedir?

Fikir özgürlüğünün ne olduğunu bilmediğiniz için bu çıkarımı yaptınız. Fikir özgürlüğü demek birisinin düşüncesini dinlemek zorunda olmak demek değildir. Senin bana bir şey söylemeye hakkın varsa benim de kulağımı kapatmaya hakkım var.

Heh, bin yaşa. Ben de kulağını kapatmamanın daha güzel ve uygun olduğunu söylemek istiyordum. 👍. Düşünceniz değişmese de, ne demek istediğimi anlayın yeterli.

Heh, bin yaşa. Ben de kulağını kapatmamanın daha güzel ve uygun olduğunu söylemek istiyordum. 👍. Düşünceniz değişmese de, ne demek istediğimi anlayın yeterli.
Kulağımı istersem kapatabilirim. Bu bireysel bir özgürlük olduğundan kısıtlanamaz. Senin de ifade özgürlüğün kısıtlanamaz. Birisi sırf bana hakaret etmek için ağzını açıyorsa perdelerimi çeker kapılarımı kapatırım. Kimsenin megafonla kapıma gelip beni rahatsız etme hakkı yok. Burada da mülkiyet hakları devreye giriyor işte.

Kulağımı istersem kapatabilirim. Bu bireysel bir özgürlük olduğundan kısıtlanamaz. Senin de ifade özgürlüğün kısıtlanamaz. Birisi sırf bana hakaret etmek için ağzını açıyorsa perdelerimi çeker kapılarımı kapatırım. Kimsenin megafonla kapıma gelip beni rahatsız etme hakkı yok. Burada da mülkiyet hakları devreye giriyor işte.

Bu dediklerinize katılıyorum. Sadece saygı gösterilmesi gerektiğini belirtmek istedim. Yaşlı olmasından değil, insan olduğundan. Yaşlı olduğu içinde biraz daha ehemmiyet, önem versek daha güzel olur tabii.

Bu dediklerinize katılıyorum. Sadece saygı gösterilmesi gerektiğini belirtmek istedim. Yaşlı olmasından değil, insan olduğundan. Yaşlı olduğu içinde biraz daha ehemmiyet, önem versek daha güzel olur tabii.
Tamam bunu istiyor olman doğal. Ben de insanların birbirine saygılı olmalarını isterim, benim de kendi çapımda bir saygı sınırlarım var ama realitede bu mümkün değil. Herkes aynı saygı değerlerine sahip değil ki insanlar yapı olarak çok asi yaratıklar.
Caydırıcı cezalar ve bunun gibi kanunlar ile insanları birbirine söz söyledi diye (sözde) birbirinden korumak bir tek devletin cebine artı kazanç olarak giriyor o kadar. Bu gibi durumlar sadece özgürlükleri kısıtlıyor.

Genel olarak böyle konuşurlar: Gençler bilmez onlar ne biliyor ki. Onlar kim ki? Bunların hepsi Amerika'nın oyunları yeğenim. Türkiye çok güzel inanmayın kötü diyenlere.

Yaşlılara yer verin yine de.

Ben sadece düzgün insan gibi isteyenlere veririm yok kadınım yok hamileyim deyip çar çar bağıranlara yer falan veremem kusura bakmasın kimse ben mi hamile bıraktım yok şöyleyim yok böyleyim insan gibi yer isterse elbet veririm ama gelip kendini ilahlaştırırsa uyuma taklidi yaparım. Zaten yaşlıları görünce uyuma taklidi yapıyorum tüm gün yorulmuşum bir de ayakta mı duracağım.

Dede ve amcalarımı erken yaşta kaybettim, o nedenle aklımın erdiği zamanlarda çok yaşlı görmedim. İnsan 7'sinde ne ise 70'inde de o olur derler, buradaki kastı yaşlıların zamanla çocuklaştığıdır. Buna dikkat etmek lazım bence.

Açıkçası bir insanın kişiliğinde gevşeklik ve saygısızlık yoksa, yaşlılık ek bir saygısızlık getirmiyor, asabiyet ya da çocukluk getirebiliyor ama. Şu da var, 20 - 25 yaşında birisi ile 60 - 70 yaşında birisi arasında neredeyse yarım asır oluyor. Yaşanılan devirler farklı, anlayışlar farklı, her şey farklı yani.

Burada anlayış göstermek ya da karşınızdaki insan cıvığın teki ise hiç iletişim kurmamak gerekiyor bana göre.

Bana kalırsa günümüze özgü bir durum olduğunu düşünmüyorum her kuşak geçişinde yaşanabilecek şeyler olduğunu düşünüyorum.

Bizim yaşlılar - orta yaşlılar kadar boş ve kafasız insan topluluğu yok çok ciddiyim. Hiçkimseye benden daha yaşlı olduğu için saygı duymam. Hayatları boyunca tek vasıfları oy kullanmak ve siyasetçilere sövmek olup toplama çıkartma soruları çözerek memur olan, ekonominin temel ilkelerinden, bireysel hak ve özgürlüklerden haberi olmayan, yaşadığı ülkedeki dili dahi doğru düzgün kullanamayan, 5 yıl önceye kadar çocukları göstermese dokunmatik telefonun ekranının yalayarak çalışacağını zanneden tipler bize ahkam kesiyor. Kusura bakmayın, saygı hak edilir ve bu değişime kapalı, muhafazakar müsvetteler hiçbir şeyi hak etmiyor.

Çok sık denk gelmesem bile denk geldim. Çoğu kişide denk gelmiştir. Bu yeni nesil hep böyle, ellerinde hep telefon, zaten hepsi böyle diyorlar sonrasında siz şimdi Z kuşağısınız değil mi? Gibi sorular ekliyorlar. Sizce alıp veremedikleri ne? Onlar kendi zamanlarının geçtiğini ve artık çoğu şeyin değiştiğini bilmelerine rağmen mi böyleler, yoksa bilmemelerine rağmen mi böyleler?

Çok saygısız olmaları ellerinde telefonları hiç birakmamaları çok para harcamaları sürekli kıyafet makyaj malzemesi vs. almaları büyük sözü dinlemiyorlar oturdukları yerden kalkmadıkları büyüğünü sevme küçüğünü korumadıkları için.

Yeni konular

Geri
Yukarı